Piłkarz Arki uważa, że był faul na karnego

Jacek Główczyński
5 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

W ciągu niewiele ponad kwadransa derbów były dwie kontrowersyjne sytuacje z udziałem Patryka Kuna. O ile piłkarz Arki nie ma pretensji do Błażeja Augustyna, który trafił go piłką w twarz, to uważa, że był faulowany przez Joao Nunesa i w tej sytuacji powinien być karny. W ciągu niewiele ponad kwadransa derbów były dwie kontrowersyjne sytuacje z udziałem Patryka Kuna. O ile piłkarz Arki nie ma pretensji do Błażeja Augustyna, który trafił go piłką w twarz, to uważa, że był faulowany przez Joao Nunesa i w tej sytuacji powinien być karny.

W ciągu pierwszych 18 minut Patryk Kun brał udział w dwóch sytuacjach, które mogły zmienić przebieg derbów Trójmiasta. Najpierw już po gwizdku sędziego został uderzony piłką wykopniętą przez Błażeja Augustyna. Potem przewrócił się w polu karnym po starciu z Joao Nunesem. - Nie wiem, czy specjalnie to zrobił, czy nie, bo nawet tego nie widziałem. Dostałem, gdy upadałem. Karny zdecydowanie nam się należał. Był "stempel" na moją nogę i przez to nie mogłem oddać strzału. Jaki faul może być bardziej ewidentny? - mówi nam piłkarz Arki Gdynia po przegranej z Lechią Gdańsk 0:1.

TRENERZY O DERBACH: ARKA CHCIAŁA KARNEGO, LECHIA WYGRAĆ WYŻEJ

Jacek Główczyński: Pokazałby pan czerwoną kartkę Błażejowi Augustynowi w 2. minucie derbów?

Patryk Kun: Nie wiem dokładnie, jak to wyglądało. "Ściąłem" do środka, wbiegłem pomiędzy dwóch zawodników Lechii. Wtedy zostałem kopnięty i się wywróciłem. Ciężko mi ocenić to co było dalej. Nie wiem, czy specjalnie to zrobił, czy nie, bo nawet tego nie widziałem. Dostałem, gdy upadałem. Teraz zresztą już w to nie zamierzam wnikać, bo nie ma to już sensu.

W 18. minucie powinien być dla Arki karny?

Karny zdecydowanie nam się należał. Przyjąłem sobie piłkę do uderzenia prawą nogą. I wtedy był "stempel" na lewą nogą i przez to nie mogłem oddać strzału. Jaki faul może być bardziej ewidentny?

Podczas meczu obecny był VAR. Widział pan, że sędzia kontaktuje się z arbitrami, którzy mają dostęp do wideoweryfikacji?

Podbiegłem do sędziego, ale on był już zajęty innymi sprawami. Nie widziałem, aby przysłuchiwał się temu, co ktoś mu mówi do słuchawki, czy robił jakąś analizę. Potem tłumaczył się, że za szybko wznowiliśmy grę z autu i dlatego nie mógł, tego sprawdzić dokładnie.

Oprawa kibiców Arki Gdynia podczas prezentacji na derbach Trójmiasta

ARKA - LECHIA 0:1. VIDEO, FOTO, RELACJA. WYSTAW OCENY PIŁKARZOM OBU DRUŻYN

Z tego co się dowiedziałem nawet zdania wśród obsługi VAR były podzielone. Jeden z arbitrów powiedział, że faul był, ale zbyt "miękki", aby w takim meczu dyktować karnego, że w derbach to musi być o wiele bardziej wyraźniejsze przewinienie, aby zagwizdać. Co pan na to?

Wiadomo, jaka była ranga meczu. Jednak wydaje mi się, że nie ma co na to patrzyć. Przecież przez ten "stempel" nie mogłem oddać strzału. Co może być jeszcze bardziej ewidentnego?

Inne decyzje sędziego w omówionych sytuacjach zmieniłyby przebieg derbów?

Dokładnie tak. Zwłaszcza jakbyśmy strzelili na 1:0, to znaleźlibyśmy się w komfortowej sytuacji na dalszą część meczu.

PRZECZYTAJ CO PRZED DERBAMI MÓWIŁ KRZYSZTOF SOBIERAJ

Dla pana były to pierwsze derby Trójmiasta. Czy właśnie tego się pan spodziewał, czy to co wydarzyło się w piątkowy wieczór czymś pana zaskoczyło?

Na trybunach to wyglądało świetnie. Kibice zapewnili doskonałą atmosferę, doping... Żałuję tylko tego jak to się skończyło. Szkoda tego wyniku. Wiadomo też, że i gra z naszej strony mogła być lepsza. Za bardzo się "grzaliśmy" i zwłaszcza w drugiej połowie inicjatywę przejęła Lechia. Ale nawet wtedy należało grać zgodnie z powiedzeniem, że jak nie można wygrać, to trzeba zremisować. A my nie przypilnowaliśmy wyniku w doliczonym czasie, dostaliśmy gola po rogu, w 95. minucie. Gdy mieliśmy stracić bramkę, to lepiej jakby to się stało wcześniej. Wtedy byłby czas, aby odrobić straty.

Trener Leszek Ojrzyński znów sprawdził pana na dwóch pozycjach: skrzydłowego i napastnika. Wszystkie najgroźniejsze akcje przeprowadził pan w tej pierwszej roli. Nie czuł się pan dobrze w ataku?

W tym akurat mecz bardzo ciężko mi się grało w roli napastnika. Brakowało kontr oraz przytrzymania piłki na połowie Lechii. Natomiast ciężko mi było walczyć ze znacznie wyższymi ode mnie obrońcami gości przy długich piłkach. Wiadomo, że główki z nimi nie wygram. Dlatego nie próbowałem skakać, a się bardziej starałem przepchnąć. Gdy już miałem piłkę przy nodze, to uderzałem. Jednak to wszystko było za mało.

Kibice Arki przyszli oglądać zwycięstwo gospodarzy. Przedmeczowa sonda

CHODZIŁ NA DERBY OD DZIECKA. TERAZ ZAGRAŁ W NICH PIERWSZY RAZ W GDYNI

Czyli nie widzi pan sensu, aby na stałe przekwalifikować pana na napastnika, a jedynie w awaryjnych sytuacjach tak może pan grać?

Nigdy wcześniej nie grałem jako napastnik. W Arce trener tego spróbował w meczu z FC Midtjylland w Gdyni. Tam się to sprawdziło. W derbach jednak wyglądało słabo. Nie było dużo piłek, które lubię. Jak jestem w ataku, to najlepiej jak dostaje podanie, przy którym mogę ścigać się z rywalami bądź piłka jest grana do nogi, tak że mogę się zastawić, utrzymać przy niej, czy odegrać do podłączających się pod akcję kolegów. A z Lechią właśnie tego nam najbardziej brakowało, aby na dłużej przenieść piłkę na połowę Lechii i tam nią pograć.

Po przegranych derbach chyba dobrze, że jest dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach, czy jednak chciałby pan grać jak najszybciej?

Wolałbym, aby od razu był jakiś mecz, w którym byśmy mogli plamę z derbów zmazać. Chciałbym jak najszybciej tę piłkarską złość, która jest po przegranej, przenieść na boisko. A tak trzeba 2 tygodnie czekać. Na pewno nie możemy pogrążać się w smutku. Trzeba myśleć już o następnym spotkaniu.

W przerwie ligowej równie ważna jak praca treningowa będzie chyba także sfera mentalna, byście podnieśli się po dwóch porażkach z rzędu, a zwłaszcza zawodzie, który przeżyliście w derbach?

Wiedzieliśmy, jaki to ważny mecz był dla Gdyni. Bardzo chcieliśmy wygrać. Nie wiem, czy nastąpiło przemotywowanie, czy po prostu zabrakło jakości piłkarskiej. Ale musimy się podnieść. Nie możemy się załamywać, czy obrażać jeden na drugiego. Musimy tę przerwę wykorzystać maksymalnie pod każdym względem. Liczę, że powtórzy się historia z września. Wtedy też przerwa w lidze zastała nas po porażkach z Pogonią i Lechem. A gdy wróciliśmy do gry złapaliśmy dłużą serię bez przegranej. Liczę, że tak będzie i teraz.

• ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 0:1 (0:0)
  • Korona Kielce - Śląsk Wrocław 3:0 (1:0)
  • Wisła Kraków - Sandecja Nowy Sącz 3:0 (1:0)
  • Wisła Płock - Jagiellonia Białystok 1:2 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Lech Poznań 3:1 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2 (1:1)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Piast Gliwice 2:1 (0:0)
  • Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 1:3 (0:1)

Opinie (314) ponad 20 zablokowanych

• Sobieraj czekal na braci i sie doczekal (21)

• 147 9

• (5)

W gorszej czesci trojmiasta placza dalej czyli boli teraz tylko mecz w Gdansku i 35 tysiecy ludzi przywita rybakow chlebem i sola reszte znamy

• cichutko

nic nie mówcie - nie pyskujcie. Powinniście być cichuteńko!

• 28 11

• w poniemieckiej części Trójmiasta tyle ludzi przyjdzie na reprezentację, na Lechii ostatnio było 7 tys, a nie 35 tys. (1)

• 7 5

• poniemiecki to ty masz czerp śledziu, a nos masz żydowski

• 6 5

• za co sobieraj był karany:))? (4)

Jaki kapitan taki klub i kibice!

• 45 7

• może za walkę z ZOMO? twój tatuś pewnie medal dostał za pałowanie Polaków? ale przynajmniej emeryturka teraz skromna (3)

• 6 13

• Kto w TVN mówił, że Policja jest the best? (2)

• 13 6

• (1)

nie wiem, nie oglądam TVN, ale wiem, że milicja i ZOMO zawsze kochali Lechię, razem hełm w hełm pałowali kibiców Arki

• boli mnie twoja głupota, a raczej śmieszy

ty w życiu nic nie zdobyłeś ani nic nie osiągnąłeś, jesteś nieudacznikiem.
          Twoja ulubiona piosenka to: "znowu w życiu mi nie wyszło"

• 5 3

• dla Lechii sukces to wygrać mecz z Arka... (6)

..dla Arki sukces to zdobyć Puchar Polski i Super Puchar Polski.... Dwa kluby, dwa pojęcia sukcesu

• 14 11

• Argument (3)

Jak boli,inaczej byś pisał szproto jakby wygrała szparka derby

• 7 5

• To puste gadanie betona... Myślę, że boli tego, kto przebija opony albo "ręcznie motywuje" swoich piłkarzy (2)

Lechia! kiedy puchary? miało być już 6!

• 6 4

• arko kiedy wygracie derby z Lechią? (1)

• 4 4

• Przegrana leży po stronie trenera i transferów (10)

Brak choćby jednego napastnika bo niestety w Arce nie ma żadnego, może Jurando ale jemu każą grać ogony. Trener faworyzuje jednych zawodników i wystawia ich czy są w formie czy bez na dodatek ciągłe roszady w ustawieniu poszczególnych zawodników - czemu to służy? Moze zmyleniu przeciwnika? Najgorszym mankamentem jest gra na remis 0:0 i na nadzieje że moze coś wpadnie. Panie trenerze takim sposobem nie osiągnie się żadnego wyniku. Szkoda że pan i zarząd nie czytają opinii.

• 82 4

• To nie Lechia jest silna

tylko słaba Arka - nie ma co się podniecać

• 35 2

• A w Lechii to co masz? Tez graja przydupasy Krasic i Flavio itp (1)

• 5 8

• Tylko ze te przydupasy zalatwili wygrana!

• 10 7

• Puchar Polski (5)

• 4 12

• (4)

(po) interwencji fryzjera w meczu korupcja - WIGRY 1 - 5.

• 9 10

• (3)

ewidentnie Lechia wygrała dzięki sędziemu - mimo dostępnego VARu, więc na bezczelnego - czy przez jego głupotę, czy może kibice do niego też się wybrali przed meczem, to niech sprawdzają już właściwe służby

• 6 6

• Gdyby nie VAR byłoby 2:0 więc zamilcz skorupowany śledziu (2)

• 9 5

• A co? Jeszcze gola ze spalnego byś chciał? (1)

I takie g... zabiera głos

• 9 4

• Nie. Wylacznie z reki

• 3 2

• strzał w 10tke!

• 0 2

• wszystko było by ok gdybyście nie pisali wypocin że strzelców lechi cztery czy pięć goli (6)

• 43 9

• nie wspominając bredni sobieraja

• 33 2

• To było takie myślenie życzeniowe "chcemy aby Arka wygrała wysoko więc wygra wysoko". A zawodnicy Arki w debrach... miałem wrażenie ze dla nich celem był nie wynik, tylko to aby po meczu nikt im nie zarzucił braku zaangażowania. Piłkarsko Lechia jest lepsza

• 33 1

• "pięć goli" to pisał Peszko, nie odwracaj kota ogonem

• 5 2

• jaki jest KUŃ każdy widzi (2)

bozia pokarała za głupi transparent na początku meczu...

• 5 1

• prawda boli? derby dla Lechii (po problematycznym sędziowaniu) ale to Arka jest Najbardziej Utytułowanym Klubem w Trójmieście (1)

jak chcesz coś z tym zrobić, to niech Lechia gra nie tylko w derbach, za samą napinkę w internecie pucharów nie będzie

• 2 4

• idz do apteki

kup sobie maść bo mnie nic już nie boli a nawet sie usmiecham

• 1 0

• złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy (4)

• 113 18

• Mi jako kibicowi przeszkadza że w Lechi gra tylu kolorowych zamiast piłkarzy z Gdańska

• 3 9

• i kto to mowi???kibic druzyny z 12 miejsca ktora wygrywa 1 mecz na 4.oczywiscie ze byl karny....ale....co ma wisiec nie utonie.a i zeby nie bylo nie jestem kibicem arki

• 5 7

• Złemu tancerzowi prącie w tańcu mrowi...

Jak wyżej

• 0 3

• waldi

Oczywiście gdyby byli lepsi to by wygrali. A tak to d*pa

• 1 1

• Chyba pan z gwizdkiem wie lepiej czy był karny czy nie (3)

• 68 36

• lepiej wie prezes banku zbozowego!

• 7 5

• tzn. jeśli wziął kasę to wie, że wziął, a jak zapłacone to robi co trzeba (1)

• 4 3

• Dokładnie

Czasem zobaczy rękę Siemaszki a szasem nie...

• 12 5

• Karny był ewidentny. Nie ma żadnych wątpliwości że się Arce to należało. Kto wie jak wtedy wyglądałby mecz? (34)

wyraźnie Stefański do spółki z Marciniekiem na VAR oszukali Arkę. W powtórkach widać jak Nunes specjalnie nadepnął na stopę Kuna, ktory nie mógł oddać strzału.

Po meczu nawet sędzia Marciniak przyznał ze powinien być karny.

Ale tak czy inaczej Arka zagrała słabo. Lechia tez słabo grała, wiec nie bardzo jest się z czego cieszyc jak sie spojrzy w tabelę

• 62 138

• Wszyscy winni porażki arki. Zły sędzia, zły VAR itd. (14)

Marciniak i jeszcze dwóch sędziów powiedziało, że nic nie było, ale arkowcy wiedzą lepiej.
      Tak trzeba mieć wymówkę, że są gorsi od Lechii to szukajmy dziury w całym, a może piłka była za słabo napompowana i Zbozień za krótko wyrzucał aut?

Jedno jest pewne: Trójmiasto do Lechii należy!!!!!!!!

Na kolana śledzie po derbach i więcej pokory.

I przepraszać za Siemaszkę

• 33 22

• Sedziowie przyznali ze był karny, tylko nie mogli poźniej cofnąć juz akcji bo toczyła sie gra (7)

Arka byla słaba, ale karny jej sie nalezał, taka jest prawda i nie widze by ktoś sie tłumaczyl jedynie stwierdza fakt

• 12 23

• Dziwne że w Lechii jak Nalepa dostał czerwo to dało się cofnąć

Przy karnym dla Lechii też dało się cofnąć akcję.
          Spisek, albo karnego nie było.

Nie płacz śledziu już i tak wiesz od 10 lat, że Trójmiasto do Lechii należy.

A teraz wysmaruj sobie zad maścią na ból 4 liter i pakuj się do szkoły

• 15 8

• Jak nie mogli cofnąć gry? (5)

Oglądałeś mecz Lechia Lech?? 3:3?? Tam sędzia po analizie VAR podyktował karnego bodajże po 2 minutach jak już mecz trwał dalej, a potem dał czerwoną kartkę też jak już piłka była w grze i nagle przerwał akcję. Var jest ok tylko nasi sędziowie jeszcze nie potrafią z niego korzystać na wysokim poziomie.

• 10 3

• widac nie znasz zasad funkcjonowania VAR. Jak zacznie się nowa akcja (wybicie z autu itp.) NIE moga cofnać decyzji wcześniejszej (3)

w meczu z Lechia - Lech cały czas trwała jedna akcja kilka minut, skończyła się i cofnęli decyzję

• 0 4

• przestań płakać, jak Nalepa dostał czerwoną to akcja już dawno poszła, tak samo jak przy karnym (2)

Siedzowie stwierdzili, że nie było karnego koniec i kropka.

Przegraliście bo byliście słabsi taka prawda.

Najgorzej przyznać się do porażki i że jesteście słabsi i wszyscy to potwierdzili włącznie z waszym trenerem LO

• 5 2

• nie chodzi o krzywde Arki bo przegrali zasłużenie ale o bezkarnośc sędziów (1)

i niedopracowany system VAR. A karny powinien być. Tyle.

• 5 2

• Tak karny powinien być na Wolskim

Trójmiasto do lechii należy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 4 3

• w meczu Lechia Lech nie było wznowienia bo piłka wtedy nie opuściła boiska

• 1 2

• (2)

ciekawe że jak siemaszko strzelał bramkę ręką to wszystko było ok. i sędzia dobry.

• 32 7

• nikt nie pisal ze sedzia dobry. kazdy Arkowiec przyzna ze sedzia popelnil bład (1)

• 3 8

• chyba jesteś pierwszy który to przyznaje

• 9 3

• sędziowie powiedzieli... po pierwsze możesz zobaczyć tę akcję, a po drugie obejrzyj dzisiejszą Ligę + to będziesz wiedział ile (2)

ja prdlę - niby korupcji nie ma, niby jest VAR, a wałki jak były tak są - czy kibice lechii motywowali sędziego tak jak swoich piłkarzy? czy kazali im faulować na bezczela bo "dogadane"? to wasze zwycięstwo jest dla mnie tyle warte co ten wasz zafajdany PP od Nikosia

• 6 9

• Dla ciebie smarku! (1)

A dla nas jest warte!Bo zlaliśmy was enty raz!Ch(...) kładziemy to my,na wasz puchar zapłacony Jarguzowi,o czym pisze jedna z książek i za ten świeży,podłożony przez amice!
          Pamiętaj jedno:

• 5 5

• 8-o

Dzięki Tobie dopiero się dowiedziałem, że im ten puchar w 1979 Jarguz sędziował... (wcześniej po prostu nie interesowałem się "wyczynami" arki). Haha Laguna, ale jaja.

• 0 0

• (8)

– Czy karny? Kontrowersyjny, ale nie odważyłbym się zmienić decyzji arbitra głównego – mówi sędzia międzynarodowy.
      – A gdyby pan sam prowadził to spotkanie i poszedł sprawdzać na monitorze, podyktowałby pan rzut karny? – dopytujemy.
      – W derbach? Nie, karnego bym nie podyktował za to. Bo derby to są derby – odpowiada Marciniak.

źródło: Wyborcza Trójmiasto

• 22 10

• czyli widac jak bardzo sie skompromitowal (7)

bo co to znaczy ze byl karny ale w derbach by go nie podyktował? Głupio sie tłumaczy

• 18 13

• (6)

Przede wszystkim chcę obalić tezę, że Marciniak powiedział że powinien być karny. Ja też nie uważam aby derby miały być sędziowane w jakiś szczególny sposób. Ale Marciniak przyznał że sytuacja była kontrowersyjna, co jak rozumiem oznacza "karny mógł być ale nie musiał"

• 11 4

• nie musisz obalac bo dziennikarz z Gdańska - Tomasz Galiński nawet go cytował (5)

ze marciniak mówił Stefańskiemu iż Arce należy sie karny, ale główny nie mógł nic już zrobić i cofnąć gry, bo była juz kolejna akcja.

• 5 13

• A skąd ten dziennikarz wiedział co Marciniak mówił Stefańskiemu? Przepraszam bardzo, wolę opierać się na oficjalnych wypowiedziach a nie mniej lub bardziej wiarygodnych rewelacji niewiadomego pochodzenia.

• 15 1

• Pierdo..

Dziwne że w innych meczach potrafią cofnąć się do jakiegoś faulu i dadzą czerwoną kartkę gdy już gra się toczyła a tu ewidentnego karnego nie?żenada

• 6 4

• właśnie to tłumaczenie Stefańskiego dodatkowo go kompromituje... kto q... decyduje o grze? (2)

no a Zbozień twierdzi, że liniowy kazał grać - to się te czarne ku...wy zakręciły w swoich łgarstwach...

podejrzewam, że betony wybrały się przed meczem nie tylko do swoich kopaczy 0:5... do Bydgoszczy w delegację też pojechali?

• 7 5

• Betony pojechały do Czerska pogadać z tamtejszą arką:))))

Jedno jest pewne Lechia wygrała derby i Trójmiasto do Lechii należy

• 4 2

• sądzę ciebie według siebie...

• 0 1

• LG (4)

Dzis w Lidze+Extra o tej kontrowersji z karnym wypowie sie Stempniewski i bedziemy wiedziec wiecej!

• 5 4

• tzn. wszyscy oprócz betonów - betonowi nie przetłumaczysz, tak jak z pucharem kupionym przez Nikosia - jedyny i oszukany... (3)

Lechia to naprawdę śmierdzący klub

• 7 10

• ty wytłumacz sobie czemu jetseś taki głupi i czemu ci jedzie z japy śledziu

• 2 2

• Ty, jeżeli twierdzisz, że puchar był kupiony przez Nikosia to to UDOWODNIJ.