stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Plażowy Puchar Polski w Palanta

Tym razem nie chodzi o wykwintnych parawaniarzy, którzy od bladego świtu budują na plaży swoje metrowe fortece, ale o wyjątkowe sportowe wydarzenie, które odbędzie się na Stadionie Letnim Lotos już w najbliższą niedzielę - 22.08.2021 r. Polskie Stowarzyszenie Palantowe "Klub Trójmiasto" zaprasza na niecodzienne widowisko, jakim będzie pierwszy w 400- letniej historii dyscypliny Plażowy Puchar Polski.

Palant, to ciekawa gra sportowa o silnych związkach z polską tożsamością kulturową. Źródła gry w palanta sięgają w Polsce średniowiecza. Przez stulecia rozwijała się ona nie tylko na ziemiach polskich, stanowiąc ciekawą, ruchową, zespołową formę gry. Według niektórych źródeł, to właśnie Palant mógł mieć istotny wpływ na rozwój innych, podobnych gier,
w tym amerykańskiego baseballu.

Słowo "palant" wywodzi się od włoskiego słowa pallante oznaczającego gracza w piłkę. Istotą gry w palanta jest wybijanie piłki za pomocą drewnianego kija w pole, a następnie zdobywanie biegiem kolejnych "baz". Gracze drużyny przeciwnej starają się w tym czasie złapać wybitą piłkę i trafić nią w biegnącego rywala, bądź uniemożliwić mu zdobycie kolejnych baz poprzez wybicie piłki poza boisko.
Ten zasłużony, polski sport tradycyjny, to źródło dobrej okazji dla promowania w społeczeństwie aktywności fizycznej poprzez dobrą zabawę. Gra w Palanta pozwala kształcić nawyki czynnego wypoczynku oraz stanowi świetne źródło integracji środowisk lokalnych.

Pomysł na plażowy puchar zrodził się w trójmiejskim klubie palanta, który jest dwukrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie. Zapowiada się więc ciekawe widowisko, tym bardziej, że sprinty na plaży nie należą do najłatwiejszych, a zdobywanie baz na piasku bywa dość spektakularne.
Drużyny z całej Polski, wyjątkowa oprawa i atmosfera. Wstęp oczywiście darmowy, a na miejscu możliwość nabyć wyjątkowych gadżetów i pamiątek, to wszystko czeka na Was już w najbliższą niedzielę.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

26.10 g.13.30
Lechia Zielona Góra
26.10 g.15.45
Świt Nowy Dwór Mazowiecki
27.10 g.18.00
Beretta Familia Schio
27.10 g.19.00
Hapoel Eilat
29.10 g.17.00
Unia Janikowo
24.10 g.17.30
81:86 po dogrywce
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz
24.10 g.17.00
Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz
24.10 g.14.00
Posnania
24.10 g.13.00
Chrobry Głogów
24.10 g.12.50
Orkan Sochaczew