Podtrzymana nadzieja

Jakub Bork
17 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Koszykarki gdańskiego Startu wciąż zachowują cień szansy na utrzymanie w ekstraklasie. Po dramatycznym spotkaniu pokonały na własnym parkiecie ŁKS Łódź 73-62 (16:20, 22:14, 14:20, 21:8) .

Obie drużyny przystąpiły do meczu z ogromną chęcią odniesienia zwycięstwa. Łodziankom gwarantowało ono pozostanie w krajowej elicie na następny rok. W pierwszej odsłonie mecz był bardzo wyrównany. Łódzki Klub Sportowy po rzutach najlepszej strzelczyni ligi Daivy Jodeikaite i Birute Dominauskaite prowadził 4:0. Szybką trójką odpowiedziała Karolina Janyga, a na pierwsze prowadzenie wyprowadziła nasz zespól Elina Stefanowska akcją 2+1 w 4 minucie spotkania. W tej kwarcie prowadzenie zmieniało się jeszcze pięciokrotnie. W końcówce w poczynania Startu wdarł się chaos, co pozwoliło odskoczyć łodziankom na 4 punkty.

Drugą kwartę kolejną akcją 2+1 rozpoczęła Stefanowska. Zarazem 4 przewinienie popełniła doświadczona Marzena Grabowska i z polecenia trenera Dariusza Raczyńskiego opuściła boisko. Ten fakt znacznie ułatwił naszym koszykarkom walkę pod koszami. Po szybkiej i efektownej kontrze Dominiki Mieszkowskiej zakończonej celnym rzutem gdańszczanki ponownie wygrywały 21:20. Maksymalnie przewaga Startu sięgała tylko 4 punktów, 30:26 w 14 min. po trójce Lubow Szwecowej, 34:30 18 min. po rzucie Stefanowskiej. Ta sama zawodniczka ustaliła wynik pierwszej połowy trafiając oba rzuty osobiste.

Trzecią kwartę łodzianki rozpoczęły od trójki Dominauskaite, w rewanżu odpowiedziała Agnieszka Golemska. Następnie efektownym przechwytem i udaną kontrą popisała się Monika Stańczak. Na tablicy mieliśmy wtedy wynik 43:37 i wydawało się, że gdańszczanki będą kontrolować grę. Niestety moment nieuwagi, celne rzuty Alicji Perlińskiej, Grabowskiej i trzypunktowa akcja Jodeikaite sprawiły, że znowu mieliśmy remis po 46 w 25 min. Mimo, że w tej samej minucie boisko za 5 przewinienie musiała opuścić Perlińska to łodzianki po kolejnym trafieniu Dominauskaite objęły prowadzenie 48:46. Walka kosz za kosz trwała do końca tej odsłony, po której ŁKS prowadził 54 do 52 .

Wynik czwartej kwarty 21:8 dla Startu nie oddaje do końca jej przebiegu. Po 5 kolejnych punktach Szwecowej ( w tym jedna trójka) gdańszczanki wygrywały 59:56. Na cztery minuty przed końcem spotkania po trafieniu Grabowskiej łodzianki przerywały różnicą zaledwie 2 punktów 62:60. Jednak po rzucie Stefanowskiej i kontrze Stańczak było 66:60. Stratę ponownie zniwelowała Grabowska ( 66:62), ale piękna trójka Szwecowej na minutę do końca rozwiała nadzieje zespołu łódzkiego. Właśnie tej zawodniczce należą się największe słowa uznania z opanowanie i wzięcie na siebie ciężaru gry w tej dramatycznej końcówce. Wynik rzutem równo z końcowym gwizdkiem ustaliła Stańczak.

Po spotkaniu trener drużyny gości miał ogromne pretensje do swoich podopiecznych za niezrealizowanie zaleceń z ławki i granie na własną rękę w końcówce meczu. "Przyjechaliśmy tu wygrać, ale dziewczyny nie stanęły na wysokości zadania". Aleksander Siewierow zaznaczył, że jego drużyn był strasznie spięta przed meczem, dlatego na początku nic nie wychodziło. Następnie dodał "Na razie nie myślimy o 1 lidze, ale o utrzymaniu, możemy liczyć tylko na siebie, nie na pomoc innych drużyn".

Kolejne spotkanie we własnej hali nasze koszykarki rozegrają już w najbliższą środę o godzinie 18:30, a gościć będziemy krakowską WISŁĘ.