Pogorzelec i Domański wicemistrzami Europy U-23

6 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Daria Pogorzelec w ostatnich zawodach potwierdziła, że to był jej sezon. Judoczka Wybrzeża Gdańsk zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy do lat 23, a w zawodach Pucharu Świata w Abu Dhabi zajęła piąte. Ze Skopje srebro przywiózł też Tomasz Domański

.

W Skopje walczyło 160 judoków i 115 judoczek z 40 państw. 14-osobowa reprezentacja Polski zdobyła cztery medale. - To był najlepszy w tym roku start biało-czerwonych w turniejach rangi mistrzowskiej. Poza miejscami na podium była też piąta oraz dwie siódme lokaty - podkreśla Michał Kaczmarek, prezes pomorskiego okręgu judo, który ma szczególne powody do zadowolenia, gdyż połowa tych kruszców to dzieło gdańszczan.

Pogorzelec w wadze 78 kg uległa w pojedynku o złoto mistrzyni Europy seniorek, Abigeil Joo (Węgry). W finale walczył również Domański. Judoka AZS AWFiS Gdańsk w kategorii do 100 kg uległ Dino Pfeifferowi (Niemcy).

Wśród najcięższych blisko podium był Tomasz Tałach. Zawodnik Wybrzeża wśród rywali ważących ponad 100 kg sklasyfikowany został na piątej pozycji.

Na eliminacjach start zakończyły gdańskie akademiczki: Hanna Las (70 kg) i Joanna Jaworska (+ 78 kg). Obie mogą mówić o niekorzystnym losowaniu, gdyż przegrywały z późniejszymi mistrzyniami Europy.

Pozostałe medale dla Polski wywalczyli - srebro w wadze 52 kg Marta Kubań (Gwardia Warszawa) oraz brązowy do 66 kg Tomasz Kowalski (AZS Opole). W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajęli 10. miejsce. Wygrali Niemcy przed Rosją.

Prosto z Macedonii Pogorzelec przeniosła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie w zawodach Pucharu Świata zajęła piąte miejsce.

Na krajowym tatami ostatnim sprawdzianem były Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzieży. W Bytomiu złoty medal w kategorii kobiet wywalczył AZS AWFiS Gdańsk. W finale akademiczki wszystkie siedem pojedynków z gospodyniami z Czarnych wygrały przez ippon.

O wiele bardziej zacięty był finał mężczyzn. Tutaj Czarni wzięli rewanż za swoje koleżanki. Bytomianie pokonali AZS AWFiS 4:3.

Seniorzy sezon kończyli w Opolu. Zawody o Super Puchar Polski i Drużynowe Mistrzostwa Polski zgromadziły na starcie 62 zawodniczki i 113 zawodników. Do najlepszych należeli gdańszczanie, którzy indywidualnie zdobyli następujące medale:

złote
52 kg Zuzanna Pawlikowska, 100 kg Tomasz Domański (oboje AZS AWFiS); 63 kg Halima Mahomed-Seghir (Wybrzeże)
srebrne
78 kg Maria Anderwald, +78 kg Joanna Jaworska, 73 kg Sebastian Przybysz
brązowe
48 kg Justyna Koiro, 70 kg Hanna Las, 78 kg Katarzyna Furmanek (wszyscy AZS AWFiS), 63 kg Dominika Błach, +100 kg Tomasz Tałach (Wybrzeże).

W turnieju drużynowym seniorek srebro zdobył AZS AWFiS. W finale gdańszczanki przegrały z Gwardią Opole 2:4.

Przykład ze starszych brali najmłodsi trójmiejscy adepci judo. Nie brakowało ich wśród najlepszych w Pucharze Polski Młodzików. W Poznaniu walczyło ogółem 93 młodziczek i 236 młodzików. Siedmiokrotnie na podium stawali nasi reprezentanci:

36 kg 2 m. Michalina Malec (UKS Galeon Gdynia)