Pogromy i sensacja!

6 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Rugbiści Arki nie przemęczali się, zwłaszcza po przerwie w meczu na własnym boisku z outsiderem ekstraklasy, a i tak gładko zainkasowali pięć punktów, wygrywając z Orkanem Sochaczew 46:0 (29:0). W Łodzi klęski doznało Ogniwo. Sopocianie przegrali z aktualnym mistrzem Polski aż 9:99 (6:47)! Do sensacji doszło w Olsztynie. Miejscowy beniaminek WMPD-PUDiZ pokonał Lechię Gdańsk 23:22 (13:5).

I jak tutaj nie wierzyć w feralność "trzynastki". Taki numer miała kolejka, w której ekipa Jerzego Jumasa miała potykać się z Budowlnymi. Tradycyjnie sopocianie lepiej zagrali do przerwy, ale i pierwszą połowę wysoko przegrali. Ostatecznie doszło do deklasacji Ogniwa. Goście nie potrafili zdobyć żadnego przyłożenia, poprzestali na trzech udanych karnych, a taki Krzysztof Hotowski sam zaliczyć aż cztery "piątki". Już przed tygodniem mówiło się o zmianach na szkoleniowiec ławce siódmej drużyny tabeli, ale Henryk Kurowski to wszystko dementował. -Trener był zdenerwowany przegranymi, ale na papierze oficjalnie nam nie złożył prośby o zwolnienie, a zatem tematu nowego trenera nie ma - mówił w minionym tygodniu prezes Ogniwa. Szkoleniowcowi coraz trudniej znaleźć nić porozumienia zwłaszcza z młodymi zawodnikami. W sobotę to ich najbardziej krytykował.

Punkty: Tomasz Stępień 34, Krzysztof Hotowski 20, Kacper Ławski 10, Maciej Pabjańczyk 10, Kamil Bobryk 5, Maciej Maciejewski 5, Łukasz Wieczorek 5, Sebastian Łuczak 5, Dariusz Kaniowski 5 - Grzegorz Kurdelski 9.

OGNIWO: Kukhianidze, Janiec (65 D. Plich) - Gureshidze - Wantoch-Rekowski, Krystian Węgierski - Lademan, Graban, Esterhuizen (55 Anuszkiewicz) - Kurdelski - Pogorzelski, Kamil Węgierski, Malochwy, Podolski, Olszewski - Formela.

Arka grała równolegle z Budowlanymi, ale nie ścigała się z najgroźniejszym rywalem do tytułu. "Buldogi", grające w dużej mierze w młodzieżowym ustawieniu, poprzestali na 46 punktach i zademonstrowali dobrą obronę, która ani razu nie dała się zaskoczyć rywalom.

Punkty: Bartosz Walczuk 10, Krzysztof Korbolewski 6, Marcel Zembroń 5, Mariusz Motyl 5, Paweł Nowak 5, Wojciech Ruszkiewicz 5, Michał Rogowski 5, Jacek Wojaczek 5.

ARKA: Kaszubowski (60 Kałduński), Wojaczek, Ruszkiewicz (60 Samujło) - Moroz, Walczuk - Raszpunda, Rogowski, Nowak - Szostek - Wójcik, Zembroń, Chromiński, Korbolewski, Motyl (75 Witt) - Simionkowski (75 Cygan).

Do sensacji doszło w Olsztynie. Tamtejszy beniaminek wygrał dopiero trzeci mecz w tym sezonie! Lechii ma pocieszenie pozostały punkty bonusowe za cztery przyłożenia oraz porażkę niższą niż 7 punktami. Janusz Urbanowicz przyznał się w pewnym sensie do zlekceważenia rywala. - Wystawiłem eksperymentalny skład, bo spodziewałem się łatwego zwycięstwa - przyznał grający trener, który w przerwie dokonał aż sześciu zmian, w tym wprowadził na boisko... siebie. Gdańszczanie objęli nawet prowadzenie 22:16, ale decydujące o przegranej punkty stracili w ostatniej minucie!

Punkty: Grzegorz Buczek 13, Marcin Fijałkowski 5, Donatas Treckis 5 - Robert Kuźmiński 5, Łukasz Doroszkiewicz 5, Rafał Wojcieszak 5, Tomasz Rokicki 5, Zurabi Zwiadadze 2.

Lechia: Zieliński (65 Klusek), Baran, Witoszyński (41 Urbanowicz) - Laskowski (41 Jastrząb), Sienkiewicz - Wiktorski (41 Wojcieszak), Brażuk, Doroszkiewicz - Lenartowicz - Zwiadadze, Koźmiński (41 Michalak), Aszwetia, Grifin (41 Piszczek), Rokicki - Śliwiński (41 Hedesz).

Pozostałe wyniki 13. kolejki: Skra Warszawa - Salwator Juvenia Kraków 15:40 (3:21), Folc AZS Warszawa - Posnania 29:24 (15:10).