Polki mistrzyniami Europy!!!

Jacek Główczyński
25 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Polski siatkarki po raz drugi z rzędu zostały mistrzyniami Europy. W finałowym spotkaniu w Zagrzebiu biało-czerwone pokonały Włoszki 3:1 (25:23, 27:25, 21:25, 25:18)! Podobnie jak przed dwoma laty naszą reprezentację do złota doprowadził trener Andrzej Niemczyk. Najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Dorotę Świeniewicz. Poprzednio ten tytuł zdobyła Małgorzata Glinka.

POLSKA: Bełcik, Glinka, Mróz, Skowrońska, Świeniewicz, Rosner, Zenik (libero) oraz Śliwa, Pycia, Mirek, Przybysz, Bamber.

Na pierwsza przerwę techniczną rywalki zeszły z prowadzeniem 8:6. Pauza dobrze zrobiła Polkom. Po ataku Mileny Rosner oraz dwóch udanych blokach przejęły inicjatywę 9:8. Potem przewaga przechodziła z rąk do rąk, ale najczęściej nie była ona większa niż jeden punkt. Przy 23:22 trenerski nos nie zawiódł Niemczyka. Polski szkoleniowiec wprowadził z ławki Sylwię Pycię, a środkowa odwdzięczyła mu się blokiem na wagę piłki setowej. Włoszki jeszcze się dzielnie broniły. Zdobyły kontaktowy punkt, a w następnej akcji dwukrotnie podbijały ataki Katarzyny Skowrońskiej, ale gdy spróbowały zbijać, piłka poszybowała na aut.

Jeszcze trudniej przyszło nam zdobycie drugiego seta. Najpierw punkty były zdobywane seriami. Prowadzenie Polek 2:0 i 4:2, zastąpione zostało przewagą Włoszek podczas przerwy technicznej (8:6), a potem cieszyły się jeszcze one wynikiem 15:13. Wówczas nacisnęły znów Polki. Naszym łupem padły trzy kolejne punkty, a później głównie Agata Mróz pewna w bloku i skuteczna na zagrywce podniosła rezultat na 20:16. Bezpieczną przewagę utrzymywały nasze siatkarki aż do 23:19. Jednak dwie pierwsze piłki setowe (24:23, 25:24) biły Włoszki. Za drugim razem obronił nas atak Rosner. Po chwili Milena zaatakowała skutecznie raz jeszcze. W ostatniej akcji seta Polkom dopisało szczęście. Włoszki mocno zaatakowały, a broniąca piłkę Mariola Zenik odbiła ją tak fartownie, że spadła ona po stronie rywalek w niebronione pole!

W trzecim secie od poczatku przewagę miały Włoszki. Prowadziły nawet 17:11. Co prawda biało-czerwone zbliżyły się na 21:23, ale już więcej w tej partii punktu nie zdobyły.

Nadspodziewanie łatwo wybranki Niemczyka i pomagającego mu Ireneusza Kłosa zdobyły decydującą o złocie partię. Wyrównana walka trwała do wyniku 8:8. Kolejne trzy punkty zdobyły nasze siatkarki. Potem spokojnie powiększały przewagę, gdyż kapitalnie grały blokiem. Złoto przy drugiej piłce meczowej przypieczętowało zbicie Doroty Świeniewicz.

Polskim siatkarkom udała się rzadka sztuka. Przed nimi tylko ekipy ZSRR i Rosji broniły skutecznie zdobytego wcześniej tytułu.

Brązowy medal zdobyły Rosjanki, które w meczu o trzecie miejsce pokonały Azerbejdżan 3:0 (25:20, 25:10, 25:11). Piąte miejsce przypadło Holenderkom po sukcesie nad Turcją 3:1 (25:18, 12:25, 25:21, 25:20). Natomiast z siódmą lokatą skończyła mistrzostwa reprezentacja Serbii i Czarnogóry, wygrywając z gospodyniami, Chorwacją 3:0 (25:22, 25:21, 25:14).

Opinie (18)

• Rewelacjaaaaaaaaaaaa

• 0 0

• gratulacje!

gratuluje i dziekuje! przynajmniej jedna dobra wiadomosc w przeciwnienstwie do wygranej kaczorow!!!

• 0 0

• nie mieszajmy polityki do sportu... szczególnie w taki dzień!!! BRAWO DZIEWCZYNY :)))))

• 0 0

• Gratki

Gratki dla Naszych, szczególnie dla Świeniewicz!!!!

• 0 0

• BRAWO brawo BRAWO brawo!!!!!

Podziękowania i szczere gratulację,za grę, za zwycięstwa,za Mistrzostwo Europy po raz wtóry!