Polska jedzie na Euro 2024. Wojciech Szczęsny bohaterem. Obronił rzut karny

dak.
26 marca 2024, godz. 19:00
Opinie (88)
aktualizacja: godz. 23:34 (26 marca 2024)

Wojciech Szczęsny został bohaterem reprezentacji Polski. Obronił decydującego karnego w finale baraży z Walią, dzięki czemu biało-czerwoni pojadą na Euro 2024. Wojciech Szczęsny został bohaterem reprezentacji Polski. Obronił decydującego karnego w finale baraży z Walią, dzięki czemu biało-czerwoni pojadą na Euro 2024.

Polska awansowała na Euro 2024, które 14 czerwca rozpoczną się w Niemczech. Biało-czerwoni wygrali finał baraży w Cardiff po serii rzutów karnych z Walią. W niej decydujące uderzenie obronił Wojciech Szczęsny. W regulaminowym czasie i dogrywce było 0:0. W reprezentacjach narodowych kolejne występy zaliczyli także piłkarze Lechii Gdańsk. Filip Koperski i Tomasz Neugebauer zagrali w wyjściowym składzie w zremisowanym 1:1 (1:0) starciu z Rumunią. Louis D'Arrigo przegrał finał Federacji Azji Zachodniej. Natomiast Ivan Żelizko i Maksym Chłań reprezentowali Ukrainę odpowiednio w zespołach: do lat 23 i 21. Z kolei w spotkaniu Szwecji U-21 pominięty został Elias Olsson.

Aktualizacja, godz. 23:44

Walia - Polska 0:0 (karne 4:5)

WALIA: Ward - Williams, Mepham, Davies, Rodon - Roberts (84 Brooks, 112 Broadhead), Ampadu, Wilson, James - Johnson (70 D. James), Moore

POLSKA: Szczęsny - Bednarek (79 Salamon), Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Ślisz, Zieliński (101 Szymański), Piotrowski (106 Romańczuk), Zalewski - Świderski (80 Piątek), Lewandowski

Reprezentacja Polski zagra na Euro 2024. Biało-czerwoni awansowali po wygranym finale baraży z Walią. W Cardiff rozstrzygnięcia nie przyniósł ani regulaminowy czas, ani dogrywka, w których żadna z drużyn nie zdobyła bramki.

Zdecydowała seria rzutów karnych, w której piłkarze obu ekip strzelali bezbłędnie. Aż do ostatniego, gdy uderzenie Daniela Jamesa wybronił Wojciech Szczęsny.

W drużynie Polaków mamy kilka trójmiejskich akcentów. Przede wszystkim selekcjonerem jest Michał Probierz, który prowadził Lechię Gdańsk w latach 2013-14. Ponadto w wyjściowym składzie znaleźli się dwaj piłkarze, na których de facto ten trener za czasów gry w biało-zielonych barwach stawiał, czyli Przemysław FrankowskiPaweł Dawidowicz. Z kolei Adam Buksa całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Natomiast członkiem sztabu jest Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związki Piłki Nożnej.

Mistrzostwa Europy odbędą się w Niemczech w dniach 14 czerwca - 14 lipca. Reprezentacja Polski zmierzy się w grupie z Holandią, Francją oraz Austrią.

Lechia Gdańsk. Zmiennicy palą się do gry. To może być kluczowe w wyścigu o awans Lechia Gdańsk. Zmiennicy palą się do gry. To może być kluczowe w wyścigu o awans

Filip Koperski i Tomasz Neugebauer w wyjściowym składzie Polski U-20

Reprezentacja Polski do lat 20. zremisowała z Rumunią 1:1 w meczu towarzyskim w ramach rozgrywek Elite League. Miejsce w podstawowym składzie znaleźli piłkarze Lechii Gdańsk: Filip KoperskiTomasz Neugebauer.

"Koper" rozegrał pełne 90 minut kosztem Kasjana Lipkowskiego z Arki Gdynia, który to w poprzednim starciu Anglią (1:5) wystąpił właśnie w tercecie środkowych obrońców wraz z: Przemysławem MisiakiemBartłomiejem Stolarczykiem. Z kolei "Nojgi" został zmieniony przez Adriana Bukowskiego w 64. minucie, a dosłownie kilka chwil później biało-czerwoni stracili bramkę.

8. Czechy 7 0 1 6 6:15 1

Przypomnij sobie, jak piłkarze Lechii Gdańsk poradzili sobie w poprzednich meczach repreznetacji Przypomnij sobie, jak piłkarze Lechii Gdańsk poradzili sobie w poprzednich meczach repreznetacji

Louis D'Arrigo trafił karnego, ale Australia przegrała

Louis D'Arrigo zagrał w finale Federacji Azji Zachodniej. Australia U-23 grała w nim z Koreą Południową. Regulaminowy czas przyniósł wynik 2:2, a o końcowym triumfie zdecydowały rzuty karne, w których lepsi okazali się Koreańczycy.

Pomocnik Lechii pojawił się na boisku w 81. minucie. W serii jedenastek wykorzystał rzut karny, ale to nie pomogło jego drużynie w wygraniu turnieju.

Maksym Chłań i Ivan Żelizko grali dla Ukrainy

Wcześniej piłkarze Lechii wystąpili ponadto w meczach reprezentacji Ukrainy. Maksym Chłań rozegrał 33 minuty w starciu kadry U-21, która pokonała Azerbejdżan 3:0 w ramach eliminacji do mistrzostw Europy. Skrzydłowy biało-zielonych zmienił w 57. minucie Maksyma Bragaru.

Reprezentacja U-21 naszych wschodnich sąsiadów po sześciu spotkaniach kwalifikacji zajmuje 1. miejsce w grupie F i z kompletem punktów wyprzedza m.in. Anglię i Serbię.

6. Azerbejdżan 6 1 0 5 4:14 3

Z kolei Ivan Żelizko rozegrał pełne 90 minut w zespole Ukrainy U-23, który w meczu towarzyskim przegrał z Japonią 0:2.

Warto dodać, że dla reprezentacji Ukraińców do lat 23. było to spotkanie ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich. Na igrzyskach w fazie grupowej kadra prowadzona przez Rusłana Rotana zagra w lipcu i w sierpniu z Argentyną, Marokiem i z jedną z drużyn z Azji, która wyłoniona zostanie w późniejszym czasie.

Odra Opole

87% 374 typowania LECHIA Gdańsk
4% 18 typowań REMIS
9% 37 typowań Odra Opole

Kobieca reprezentacja Polski w piłce nożnej zagra z Austrią w Gdyni

Kobieca reprezentacja Polski zagra w Gdyni. Biało-czerwone podejmą Austriaczki w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 2025. Spotkanie na Stadionie Miejskim odbędzie się 9 kwietnia.