Damian Konwent
21 marca 2024, godz. 22:35
Opinie (60)
aktualizacja: godz. 20:49 (22 marca 2024)
Tomasz Neugebauer z Lechii Gdańsk (z lewej) i Kasjan Lipkowski z Arki Gdynia (z prawej) znaleźli się w wyjściowym składzie reprezentacji Polski U-20 w meczu towarzyskim z Anglią. Tomasz Neugebauer z Lechii Gdańsk (z lewej) i Kasjan Lipkowski z Arki Gdynia (z prawej) znaleźli się w wyjściowym składzie reprezentacji Polski U-20 w meczu towarzyskim z Anglią.

Polska pokonała Estonię 5:1 (1:0) i awansowała do finału baraży o Mistrzostwa Europy 2024. Wynik na PGE Narodowym otworzył Przemysław Frankowski, wychowanek Lechii Gdańsk, ale biało-zielonych akcentów w tym starciu było więcej. Ostatni krok Polacy muszą postawić we wtorek, 26 marca. Na Euro pojadą jeśli w decydującym starciu wygrają z Walią. Początek spotkania w Cardiff o godz. 20:45. Ponadto w piątek występy w meczach drużyn narodowych zanotowali piłkarze trójmiejskich klubów.

Aktualizacja, 22.03.2024, godz. 20:49

Czy Polska awansuje na Euro 2024?

Lechia GdańskArka Gdynia w reprezentacjach

W piątek swój udział w meczach reprezentacji narodowych zaznaczyli piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Rozpoczął Elias Olsson, który zanotował występ w reprezentacji Szwecji do lat 21. Jego zespół w meczu towarzyskim pokonał Cypr 6:1, a defensor biało-zielonych pojawił się na boisku w 74. minucie.

Arka Gdynia wykreowała pewniaków. Żelazna formacja defensywna Arka Gdynia wykreowała pewniaków. Żelazna formacja defensywna

Aż trzech piłkarzy z trójmiejskich klubów wystąpiło w meczu reprezentacji Polski U-20 z Anglią, przegranym 1:5. Było to spotkanie towarzyskie rozegrane w ramach Elite League.

Tomasz Neugebauer z Lechii rozpoczął ten mecz w wyjściowym składzie jako kapitan i grał do 59. minuty. Filip Koperski pojawił się na placu gry w 72. minucie. Natomiast pełne 90 rozegrał Kasjan Lipkowski z Arki.

Z kolei Maksym Chłań wystąpił w meczu reprezentacji Ukrainy do lat 21 z zespołem Maroka U-23. Jego drużyna wygrała 1:0, a pomocnik rozegrał 45 minut, będąc zmienionym w przerwie meczu.

Lechia Gdańsk i Arka Gdynia - kiedy i z kim kadrowicze zagrają kolejne mecze?

• 26.03, wtorek, 18, Targoviste - mecz w ramach Elite League U-20 z Rumunią

Lechia Gdańsk ma aż sześciu kadrowiczów. Na razie tylko w różnych kategoriach wiekowych drużyn młodzieżowej. Iwan ŻelizkoLouis D'Arrigo mogą zagrać w drużynach do lat 23 - odpowiednio - Ukrainy i Australii. Maksym ChłańElias Olsson otrzymali powołania do reprezentacji do lat 21 - odpowiednio - Ukrainy i Szwecji. Natomiast Tomasz NeugebauerFilip Koperski zagrają w reprezentacji Polski do lat 20.

Polska - Estonia 5:1 (1:0)

Bramki: Frankowski 22, Zieliński 50, Piotrowski 70, Mets (samobójcza) 74, Szymański 77 - Vetkal 78

POLSKA: Szczęsny - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Ślisz - Frankowski (46 Cash, 56 Puchacz), Zieliński (73 Szymański), Piotrowski (73 Piotrowski), Zalewski - Świderski (73 Buksa), Lewandowski

ESTONIA: Hein - Klavan, Tamm, Mets - Paskotsi, Kallaste (67 Pikk), Soomets (82 Ainsalu), Vetkal - A. Tamm (31 Hussar), Palumets (67 Poom) - Jurgens (67 Lepik)

żółta kartka: Puchacz (Polska), czerwona kartka: Paskotsi (Estonia). Sędzia główny: Vincic (Słowacja)

Reprezentacja Polski zgodnie z planem uporała się z Estonią w półfinale baraży na mistrzostwa Europy i pewnie wygrała 5:1 na PGE Narodowym.

Wynik spotkania w 22. minucie otworzył Przemysław Frankowski. To wychowanek Lechii Gdańsk, który dla grał tu do 2014 roku. Następnie występował w Jagiellonii Białystok, amerykańskiego Chicago Fire, a aktualnie jest graczem francuskiego RC Lens.

Lechia Gdańsk oczekuje większej skuteczności. Tomas Bobcek gotowy do pracy Lechia Gdańsk oczekuje większej skuteczności. Tomas Bobcek gotowy do pracy

Jednak biało-zielonych akcentów w tym starciu było więcej, bo w wyjściowym składzie znalazł się również Paweł Dawidowicz, który w ekstraklasie debiutował jako piłkarz gdańskiej drużyny. Obaj zresztą regularnie grali tu w sezonie 2013-14, gdy trenerem był... Michał Probierz, obecny selekcjoner biało-czerwonych. Na murawie zameldował się także Adam Buksa, który piłkarzem Lechii był w latach 2014-2016.

Pozostałe bramki dla naszej reprezentacji zdobyli: Piotr Zieliński, Jakub Piotrowski, Sebastian Szymański i samobójcze trafienie zaliczył Karol Mets. Warto podkreślić, że swój udział przy trzech bramkach miał także Nicola Zalewski.

Nie licząc jedynej sytuacji, po której rywale akurat strzelili gola, nasi reprezentanci mieli pełną kontrolę nad grą. Zwłaszcza od 27. minuty, gdy drugą żółtą i w konsekwencją czerwoną kartkę zobaczył Maksim Paskotsi.

Walia - Polska w finale baraży. Zwycięzca jedzie na Euro

W finale baraży zagramy z Walią, która w czwartek pokonała Finlandię 4:1. Decydujące spotkanie w Cardiff odbędzie się we wtorek, 26 marca, o godz. 20:45.

Stawką meczu jest awans na mistrzostwa Europy. Pojedzie na nie zwycięzca, który zostanie wyłoniony w ciągu 90 minut. W przypadku remisu piłkarze rozegrają 30-minutową dogrywkę, a jeśli i po niej będzie remis, dojdzie do serii rzutów karnych.

Arka Gdynia zawdzięcza mu punkt. Przemysław Stolc: Dwa miesiące od chwały Arka Gdynia zawdzięcza mu punkt. Przemysław Stolc: Dwa miesiące od chwały

Rywale na Euro już czekają

Mistrzostwa Europy odbędą się w Niemczech w dniach 14 czerwca - 14 lipca. W przypadku awansu na mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski zmierzy się w grupie z Holandią, Francją oraz Austrią.