Gdańskie taekwon-do z medalami MŚ

Rafał Sumowski
30 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do przywieźli z Hiszpanii dwa medale. Na zdjęciu: Piotr Spyra, Krzysztof Gębicki, Kamila Kasprzak i trener Marcin Wołosz. Zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do przywieźli z Hiszpanii dwa medale. Na zdjęciu: Piotr Spyra, Krzysztof Gębicki, Kamila Kasprzak i trener Marcin Wołosz.

27 medali mistrzostw świata w Taekwon-Do ITF wywalczyli w hiszpańskim Benidorm reprezentanci Polski. Biało-czerwoni po raz czwarty w historii uplasowali się na pierwszym miejscu w  klasyfikacji łącznej. Złote medale w drużynie wywalczyły: Kamila Kasprzak z Gdańskiego Klubu Taekwon-do oraz urodzone w Gdańsku: Dorota Mazur i Patrycja Kaniowska z SKT AN-DO Pruszcz Gd. Z brązowym medalem, również w drużynie, wrócił klubowy kolega Kasprzak - Krzysztof Gębicki.

W Benidorm rywalizowało 1042 sportowców z 55 państw w kategorii seniorów i juniorów. Mazurka Dąbrowskiego odgrywano aż 13 razy, bo tyle razy nasi reprezentanci stawali na najwyższym stopniu podium. W sumie 14 medali wywalczyli seniorzy, a 13 juniorzy. W łącznej klasyfikacji medalowej Polska po raz czwarty w historii i po raz pierwszy od sześciu lat uplasowała się na pierwszej pozycji.

Patrycja Kaniowska, trener Anna Misztal i Dorota Mazur. Patrycja Kaniowska, trener Anna Misztal i Dorota Mazur.
Swój wkład mieli w ten wynik reprezentanci Trójmiasta. Trenerem wspomagającym kadrę był Marcin Wołosz z Gdańskiego Klubu Taekwon-Do, z którym pojechała trójka jego klubowych podopiecznych. Kamila Kasprzak, Krzysztof GębickiPiotr Spyra to pierwsi w historii zawodnicy gdańskiego taekwon-do biorący udział w najważniejszej imprezie na świecie.

Dwójka z nich z Hiszpanii wróciła z medalami, po które sięgnęli w konkurencjach zespołowych wśród juniorów. Kamila Kasprzak została mistrzynią świata w drużynowych technikach specjalnych, a Krzysztof Gębicki wywalczył brązowy medal w drużynowych układach formalnych.

Kasprzak startowała także w indywidualnych walkach juniorek w kategorii do 60 kg, lecz odpadła w pierwszym pojedynku z zawodniczką z Holandii. Po jednej walce wygrali Gębicki (- 56 kg) i Spyra (- 62), którzy odpadli odpowiednio po pojedynkach z rywalami ze Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Złote krążki zdobyły też urodzone w Gdańsku podopieczne Anny Misztal z SKT An-Do Pruszcz Gdański. Patrycja Kaniowska triumfowała w drużynowych testach siły juniorek, a Dorota Mazur dokonała tego samego wśród seniorek. W indywidualnych układach formalnych w pierwszym pojedynku odpadła Mazur, a w drugim Kaniowska, która uległa zawodniczce z Irlandii, późniejszej triumfatorce tej konkurencji.