Porta Ogniwo nie obroni tytułu

4 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego w ekstraklasie rugby poznaliśmy drużyny, które grać będą w play off. Wielkie szanse na numer 1 przed rozgrywką o medale ma Lechia Gdańsk, która w meczu na szczycie rozbiła lublinian. Sukces w Sochaczewie po rocznej przerwie drogę do grona najlepszych utorował Arce Gdynia. Wszelkie szanse na obronę tytułu po przegranej w Łodzi straciła Porta Ogniwo Sopot. Wielki krok w kierunku utrzymania miejsca w elicie bez baraży zrobili gdańscy akademicy, triumfujący w stolicy nad kolegami z "resortu". W Gdańsku i Łodzi po trzech rugbistów z każdej drużyny poddano badaniom antydopingowym.

Lechia Gdańsk - Budowlanych Lublin 43:18 (14:11)
Punkty: - Stanisław Więciorek 20, Marcin Szymański 5, Sławomir Kaszuba 5, Tomasz Fedde 13 - Tomasz Stępieńń8, Konrad Jarosz 5, Rafał Jadach 5.
LECHIA: D. Szniger (40 Zaniewski), Marciniak, Kaszuba, Sienkiewicz, Piwka (70 Młyński), Doroszkiewicz (70 J. Śliwiński), Więciorek, Sajur, Lenartowicz (75 Pawluk), Szablewski, Besler (41 Trędewicz), Szymański, Szniger), G. Śliwiński, Hedesz, Fedde.

Gospodarze przystąpili do gry bez sześciu podstawowych zawodników, a mimo to nie mieli żadnych problemów z wiceliderami. Bardzo dobrze po kilkunastomiesięcznej przerwie do zespołu wprowadzili się Dariusz Marciniak i Piotr Trędewicz. Lechia szybko objęła prowadzenie 14:0.

- Gdyby nie dekoncentracja w końcówce pierwszej połowy, gdy rywale zdobyli 11 punktów, oraz w ostatnich minutach meczu, kiedy straciliśmy przyłożenie, nasza wygrana byłaby jeszcze wyższa. Ale i tak nie ma co narzekać. Mieliśmy przewagę w młynie, w drugiej połowie, gdy graliśmy z wiatrem, nogą umiejętnie grę przenosił Maciek Szablewski, a wszystko co mógł, kopnął między słupy Tomek Fedde - podkreśla Marek Płonka, trener gdańszczan.

Bakoma Orkan Sochaczew - Arka Gdynia 22:27 (16:12)
Punkty Arka: Bogdan Wróbel 17, Tomasz Jabłoński 5 - Stanisław Kriczun 12, Wojciech Ruszkiewicz 5, Dariusz Komisarczuk 5, Waldemar Szwichtenberg
ARKA: Ruszkiewicz, Wojaczek, Kaszubowski (53 Szczypior), Andrzejczuk, Denisiuk, Raszpunda, Olejniczak, Nowak (55 Rogowski), Komisarczuk, Kriczun, Skrzyński, Stachura, Szwichtenberg (58 Skindel), Chromiński, Bekow.

Półtoratysięczna widownia, pomijając końcowy wynik, była usatysfakcjonowana. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Rozpoczął Orkan karnym Wróbla. Arka odpowiedziała przyłożeniem Szwichtenberga i celnym kopem Kriczuna w 24 minucie, ale chwilę później pozwoliła Konradowi Pisarkowi na 80-metrowy sprint, który zwieńczyła "piątka" Pisarka.

Gdynia odzyskała inicjatywę na przełomie połów. Ostatnią akcję młyna w pierwszej odsłonie wykończył Ruszkiewicz, a tuż po wznowieniu, po skrzydle gospodarzom uciekł Kriczun. W 56 minucie "Buldogi" prowadziły już 24:16, ale dwa kopnięcia Wróbla przywróciły wiarę Orkanowi. Na szczęście ostatnie punkty meczu po drop-golu należały do Kriczuna.

Blachy Pruszyński Budowlani Łódź - Porta Ogniwo Sopot
31:13 (5:13).
Punkty: Piotr Gomulak 7, Przemysław Pustkowski 5, Mirosław Szczepański 5, Jacek Figura 5, Rafał Gil 5, Bartłomiej Kraska 4 - Daniel Podolski 8, Mariusz Wilczuk 5.
OGNIWO: Witoszyński (45 Pionk), Zeszutek, Kasperek (50 Wantoch-Rekowski, 70 K. Mikołajczak), Ignatowicz, Ł. Mikołajczak (65 Skoczylas), Podolski, Mróz, Pogorzelski, Czaja, Karaś, Romanowski, Malochwy, Mariusz Wilczuk, Cackowski, Jasiński, Szostek.

W Łodzi po ostatnich niepowodzeniach na boisku, i poza nim (walkower za mecz w Gdyni), coraz bardziej nerwowa atmosfera. Funkcję kierownika drużyny objął wieloletni trener łodzian, były selekcjoner reprezentacji Polski i wiceprezes PZR, Ryszard Wiejski.

- Graliśmy dobrze przed przerwą. Mogliśmy jeszcze dwa razy zdobyć punkty, a Podolski nie miał prawa nie trafić z karnego z 20 metrów na wprost słupów. Potem zabrakło zdrowia, 6-7 zawodników nadawało się do zmiany, a ja miałem tylko czterech rezerwowych. Ponadto ciężko się gra, jeśli sędziowie pod wpływem hałaśliwych kibiców nie reagują na przekroczenia przepisów przez rywali. Czaja po przyłożeniu dla nas został niemal znokautowany, ale nikt tego nie widziała... - mówi Jarosław Hodura, trener Ogniwa.

Folc AZS Warszawa - AZS AWFiS Gdańsk 10:23 (10:3)
Punkty: Paweł Piekarek 5, Patryk Szwarc 5 - Jurij Buchało 13, Maksim Krawczenko 5, Piotr Wójcik 5.
AZS AWFiS: Ciesiołkiewicz, Zawadzki (70 Klimek), Jumas, Deka, Kamoń (35 Wiechetek), Tymoszczuk, Miszczuk, Woronko, Krawczenko, Buchało, Kowalski, Matusiak, Kwiatkowski, Jażdżewski, Wójcik.

Po czterech latach do rugby wrócił Norbert Kamoń, jednak nadwaga zrobiła swoje. Jeszcze przed przerwą musiał zmienić go debiutant w ekstraklasie, Dariusz Wiechetek.

- Już w pierwszych 20 minutach mieliśmy optyczną przewagę, ale punkty po naszych błędach zdobyli rywale. Dopiero po przerwie, gdy nasz młyn dotrzymał krok swojemu stołecznemu odpowiednikowi, z dobrej strony zaprezentował się atak. Dzięki tej wygranej na pewno nie spadniemy bezpośrednio z ekstraklasy. By uniknąć baraży, musimy jeszcze raz wygrać, najlepiej z Posnanią - analizuje Wiesław Woronko'>Wiesław Woronko, grający kierownik akademickiej drużyny.

W drugim meczu o miejsca 7-10 Posnania pokonała Pogoń

Opinie (29)

• Ogniwo

Ogniwo nie obroni mistrza a kto na to liczyl?

28 O miejsce 1 Folc Orkan I 14 v 21

Rerwelacją Turnieju był powstały od niecałego roku zespół z Koszalina. Autor Encyklopedii Polskiego Rugby Pan Maciej Powała - Niedzwiedzki wyróżnił ich swoją książką.
    Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bogdan Wróbel. Gratulacje dla uczestników,organizatorów a pezede wszystkim zwycięzcom. Szkoda że w turnieju było tak mało zespołów ztrójmiasta. Brawa również dla dzielnego zespołu z Gdyni. Pokazał dobre Rugby 7. Szkoda że brakło trochę sił w walce o brąz.

• 0 0

• 7

Szkoda że nie było Pogoni Siedlce bo napewno walczyliby o pierwszą trójkę.