Projekt Warszawa - Trefl Gdańsk 3:0. Siatkarze znów bez wygranego seta

21 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk

Trefl Gdańsk od trzech meczów nie może wygrać nawet seta. Bartłomiej Lipiński (na zdjęciu) w Warszawie jako jedyny przekroczył dwucyfrową zdobycz punktową. Trefl Gdańsk od trzech meczów nie może wygrać nawet seta. Bartłomiej Lipiński (na zdjęciu) w Warszawie jako jedyny przekroczył dwucyfrową zdobycz punktową.

Trefl Gdańsk przegrał na wyjeździe z Projektem Warszawa 0:3 (21:25, 20:25, 20:25) w meczu 8. kolejki PlusLigi. Siatkarze Michała Winiarskiego próbowali odwrócić losy spotkania w trzeciej partii, ale jego końcówka należała do gospodarzy. To trzeci mecz z rzędu, w którym żółto-czarni nie ugrali nawet seta. W dodatku już na początku meczu urazu kolana nabawił się libero Maciej Olenderek.

Projekt: de Haro, Wrona 6, Kwolek 15, Petković 14, Nowakowski 7, Grobelny 13, Wojtaszek (libero) oraz Blankenau, Superlak

TREFL: Kampa, Urbanowicz 5, Lipiński 16, Wlazły 6, Crer 6, Reichert 6, Olenderek (libero) oraz Pruszkowski, Kozub 1, Sasak 6, Łaba, Mika 3

Podczas niedzielnego meczu do wyjściowego składu Treflaw miejsce Kewina Sasaka po dwóch meczach wrócił Mariusz Wlazły. Niestety, już w pierwszym ataku został zablokowany a gospodarze po dwóch blokach punktowych prowadzili 3:0. Skutecznym atakiem po skosie pierwszy punkt dla Trefla zdobył Bartłomiej Lipiński. Zagrywkę zepsuł Wlazły, w przyjęciu nie poradził sobie Lukas Kampa i było już 6:1.

Grzegorz Ryś: Trefl Gdańsk bez szczęścia, Mariusz Wlazły bez formy

Po tym fatalnym początku czas wziął trener Michał Winiarski. Gdańszczanie zdobyli 2 punkty, ale po chwili Piotr Nowakowski zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki, trzeci Projektu, który prowadził już 8:3. Przy stanie 10:6 dla miejscowych boisko opuścił Maciej Olenderek. Gdański libero zakończył mecz ze względu na uraz kolana i ustąpił miejsca Dawidowi Pruszkowskiemu.

Po punkcie Pablo Crera i nieudanym ataku Projektu, Trefl zbliżył się na 9:11, ale dobrze dysponowani w bloku i zagrywce gospodarze zatrzymali ten zryw. Trener Winiarski drugą przerwę wziął przy 12:17 a Trefl ruszył do odrabiania. Gdańszczanie zdobyli 3 punkty z rzędu i po punktowej zagrywce Łukasza Kozuba zbliżyli się na 16:18.

Czas wziął trener miejscowych, dobrze znany i lubiany nad morzem Andrea Anastasi. Gdy tylko jego podopieczni trwonili przewagę, błyskawicznie odrabiali ją głównie za sprawą zagrywki. Kolosalna różnica była też w przyjęciu. Wprawdzie po zaciętej wymianie, ale stołeczny zespół wykorzystał pierwszą piłkę setową.

Bartłomiej Lipiński: Przetrwać trudny moment

Druga partia zaczęła się identycznie jak pierwsza, od 3:0 dla Projektu i przełamania Lipińskiego. Po ataku blok-aut Wlazłego, gdańszczanie doprowadzili do remisu. Odbili nawet prowadzenie (8:7), ale na krótko. Projekt odskoczył ponownie na 14:11. Trener Winiarski poprosił o czas i desygnował do gry Mateusza Mikę w miejsce Moritza Reicherta.

M.in za sprawą asa serwisowego Bartosza Kwolka i punktów gubionych przez Trefla na przyjęciu, Projekt odskakiwał jednak dalej. Po bloku na Mice było 19:14 a Winiarski poprosił o kolejną przerwę. Sytuację w ataku próbowali ratować Crer z Lipińskim, ale potrójny blok na tym drugim dał gospodarzom punkt na 22:16. Trefl postawił się w końcówce broniąc dwie piłki setowe, ale atak blok-aut Andrzeja Wrony skończył partię.

Więcej emocji przyniósł trzeci set. Gdańszczanie rozpoczęli od prowadzenia 4:1, ale po bloku na Mice i punktowej zagrywce, Projekt doprowadził do remisu 6:6. Atak zepsuł Mateusz i gospodarze odzyskali prowadzenie, ale mecz się wyrównał i po okresie zmieniającego się prowadzenia Trefl zdołał wyjść na 15:13.

Żółto-czarni roztrwonili tę przewagę i przy stanie 17:17 czas wziął Winiarski. Końcówka należała jednak do miejscowych. Z 2-punktowej przewagi Trefla błyskawicznie zrobiła się 2-punktowa strata, a przy stanie 24:20 gospodarze mieli piłkę meczową.

Projekt zaprezentował kompletną siatkówkę i zdominował gdańszczan zagrywką oraz blokiem. Gospodarze byli też lepsi w przyjęciu i jeśli chodzi skuteczność ataku. MVP meczu został wybrany Igor Grobelny. Dla Trefla to trzecia z rzędu porażka w PlusLidze bez ugranego seta.

Wyniki 8 kolejki

• Projekt Warszawa - TREFL GDAŃSK 3:0 (25:21, 25:20, 25:20)
  • Stal Nysa - GKS Katowice 2:3 (22:25, 21:25, 25:20, 25:17, 10:15)
  • Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (18:25, 25:17, 25:27, 25:16, 13:15)
  • Cerrad Enea Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 23:25, 23:25)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:17, 25:22, 25:18)
  • LUK Lublin - Cuprum Lubin 3:2 (19:25, 25:17, 25:17, 28:30, 19:17)
  • PGE Skra Bełchatów - Asseco Resovia 3:2 (22:25, 20:25, 25:17, 25:19, 15:13)