• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przez Sopot do Osaki

jag.
28 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Biegi powinne być ozdobą 35. Memoriału Józefa Żylewicza. Po pięciu latach Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk zdecydował się wrócić z mityngiem do Sopotu na stadion SKLA. Tegoroczne zawody odbędą się 7 lipca. W programie znajdują się 22 konkurencje. Powinna być ciekawa rywalizacja, gdyż będzie to ostatnia szansa na zdobycie minimum na mistrzostwa świata. O przepustkę do Osaki walczy m.in. lechista Dominik Zieliński w pchnięciu kulą.

Memoriał organizowany jest od 1973 roku. To hołd składany wybitnemu trenerowi i działaczowi, który był jednym z twórców lekkoatletyki w Gdańsku, a potem pracował też na chwałę reprezentacji Polski. Przed wojną startował zaś w biegach, odnosząc największe sukcesy na 800 i 1000 metrów. Żylewicz wychował m.in. Elżbietę Bocian-Wagner, opiekował się Janiną Hasse, Janem Kielasem i Gerardem Machem, a i przy sukcesach Kazimierza Zimnego ma swoje zasługi. Zmarł w 1961 roku, w wieku zaledwie 49 lat...

- Na ten mityng możemy przeznaczyć 200 tysięcy złotych. To nie jest dużo, bo za dobry uznaje się budżet wynoszący co najmniej pół miliona. Mimo wszystko, dzięki współpracującemu z nami od lat menedżerowi Czesławowi Zapale, postaramy się zgromadzić na starcie jak najlepszych lekkoatletów. Tradycyjnie łączymy mityng z programem "Integracja przez Sport" i zaprezentują się także sportowcy niepełnosprawni. Do Sopotu wracamy, bo tartam na stadionie AWFiS wymaga remontu - podkreśla Stanisław Lange, dyrektor KL Lechia.

Gdański mityng przesunął się o pozycję wyżej w rankingu Europejskiego Stowarzyszenia Lekkiej Atletyki. Status National Permit Meeting uzyskał dzięki rekordowi świata w biegu na 2 kilometry z przeszkodami, który przed rokiem pobiła Wioletta Janowska. W tej edycji równie spektakularnego wydarzenia nie będzie, ale poprzez włączenie zawodów do cyklu Pucharu Polski mozna liczyć na doborową obsadę krajowych zawodników. - Tylko pięć mityngów w kraju na tę rangę. Już zapowiedziała się na starcie kadra naszych 400-metrowców, która podzieli siły i poza występem na koronnym dystansie, niektórzy z nich zaprezentują się na 200 metrów. Do ciekawej rywalizacji pomiędzy Lemiesz, Ejdis i Niemką Gracky dojdzie na 800 metrów, a w tej samej konkurencji wśród mężczyzn liczymy na Czapiewskiego. Na bieg memoriałowy, na 3 kilometry chcemy ściągnąć trzech Kenijczyków, aby powalczyli o rekord zawodów. Ponadto liczymy na przyjazd lekkoatletów z Danii, Słowacji, Białorusi i Rosji - dodaje dyrektor Lange. Rekord memoriału ma już pokaźną "brodę". W 1980 roku Bogusław Mamiński, trzy lata później wicemistrz świata na 3 km z przeszkodami, przebieg 3000 metrów w 7:56.71.

Gospodarze najbardziej żałują, że do programu nie udało się dołożyć chodu sportowego. W tej konkurencji dochowali się całej grupy utalentowanych zawodników, którzy trenują pod okiem Mirosława Stasiewicza. Wojciech Halman pobił rekord Polski na 5 kilometrów, a na dwukrotnie dłuższym dystansie wystartuje w lipcu w mistrzostwach świata juniorów. - W ostrowie spróbuję poprawić rekord życiowy (43:41). Trenuję sześc razy w tygodni. Rocznie przechodzę około czterech tysięcy kilometrów - mówi 16-latek.

Podcza memoriału lechiści najbardziej będą liczyć na Zielińskiego. Kulomiot późno trafił do lekkoatletyki i choć ma już 27 lat, to pobił kolejny rekord życiowy (19.79). - Do minimum brakuje mu jeszcze pół metra. Liczyłem, że zaatakuje je na memoriale, ale Dominik doznał kontuzji i nie wiem, w jakiej będzie formie. Cieszymy się, że wreszcie udało nam się załatwić, że w lesie zainstalowano nam koło na rzutni. Bo od roku praktycznie nie mieliśmy gdzie na Traugutta trenować - mówi Edmunt Antczak, szkoleniowiec Zielińskiego.

Tradycyjnie podczas mityngu realizowany będzie program dla sportowców niepełnosprawnych. W tym bloku dojdzie jedna konkurencja. Obok rozgrywanych w poprzednich latach pchnięcia kulą i wyścigu wózkarzy na 1500 metrów dołączony został skok w dal. W bloku zawodów, który wystartuje o godzinie 16.50 znajdują się zaś następujące konkurencje:
kobiety - 200, 400, 100 płotki, 800 metrów, tyczka, trójskok, wzwyż, oszczep.
mężczyźni - 200, 400, 110 płotki, 800, 1500, 3000, kula, dysk, wzwyż, trójskok, oszczep.

Sponsorzy oficjalni 35. Memoriału Żylewicza: Grupa Lotos, Elektrociepłownie Wybrzeże SA, PFRON Oddział Gdańsk, Miasto Gdańsk.
Sponsorzy: Morska Agencja Gdynia, PZU SA
Instytucje wspierające: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PZLA, Miasto Sopot.
Oficjalni dostawcy usług: Fala, GST - rusztowania, Wosana, DomTel, Orli Biuro Podróży, Hotel Orbis Posejdon, WL drukarnia.
Media patronat: Radio Gdańsk, TVP 3 Gdańsk i TVP Sport, Dziennik Bałtycki, Przegląd Sportowy, Polskie Radio.
Partnerzy medialni: Portal Regionalny trojmiasto.pl, gazeta Wyborcza-Trójmiasto, Forum Pomorskie, Radio Hit FM, Radio Plus, Radio Eska Nord, TAI, PAP, TVP PR 2, TV Rozstaje, maratonypolskie.pl.
jag.

Kluby sportowe

Zobacz także

Opinie (4) 1 zablokowana

  • Co na to Gdańsk?!

    To policzek dla miasta, że jedyny liczący się memoriał lekkoaltetyczny w Gdańsku trzeba rozgrywać w Sopocie...

    co na to Gdańsk

    • 0 0

  • Gdańsk zapewne na to tyle, że jak wybuduję ten nowy stadion to tam będzie można wszelkie imprezy organizować. Tylko trzeba jeszcze ten stadion zbudować i jest kwestia opłacalności mityngu tej rangi na stadionie jaki ma powstać.

    • 0 0

  • tylko na nowym stadionie nie bedzie biezni,. to jak chcesz rozgrywac zawody
    na trawie to moga sobie biegac charty i klusaki a nie lekkoatleci

    • 0 0

  • wystarczy LA w Sopocie

    po co budowac 2 stadiony LA ..? bzdura - metropolia powinna mieć te tematy synergicznie poukładane - stadion LA w SOpocie jest wystarczający dla wszystkich !! a memoriał był adekwatny do pogody

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane