Przyjechał i wygrał

20 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Nie było go na liście startowej. Andriej Karpow w zdecydował się jednak na przyjazdy do Gdańska i w zawodach Pomorskiej Ligi Młodzieżowej, które były jednocześnie Memoriałem Jerzego Białka i Jacka Maraszka nie miał sobie równych. Ukrainiec z miejscowego Lotosu zwyciężył z kompletem punktów.

Generalnie były to bardzo dobry turniej w wykonaniu gospodarzy. Karpow jedynie w wyścigu z Kamilem Brzozowskim, aby przywieźć trzy punkty, musiał się zmęczyć. W innych biegach wygrywał z łatwością.

Na trzecim miejscu zawody ukończył Cyprian Szymko. Gdańszczanin rozkręcał się z gonitwy na gonitwę. Dwoma ostatnimi zwycięstwami zapewnił sobie udział w barażu, w którym ustalono kolejność na pozycjach od 2 do 4. Przegrał w nim z Brzozowskim, ale nie zagroził mu Damian Celmer, gdyż zanotował upadek.

Niewiele brakowało, aby o podium pokusił się również Damian Sperz. To był jego najlepszy start od pechowego wypadku w Grudziądzu. Po dziewięciu seriach gdańszczanin był wspólnie z Karpowem liderem zawodów, mając na koncie komplet punktów. Feralny dla niego okazał się nomem omen bieg trzynasty. Damian zapomniał odkręcić dopływu paliwa i zdefektowała mu maszyna. Tak się tym faktem zdeprymował, że na zakończenie zawodów znów źle wystartował, a jadać na czwartym miejscu, przewrócił się. Tym samym rywalizację ukończył na piątym miejscu.

Najbardziej kontrowersyjną postacią na torze był Emil Idziorek. W ósmym wyścigu ostrowianin wykręcił najlepszy czas dnia (65,53), w trzynastym doprowadził do karambolu, wjeżdżając z całym impetem w Adama Wiśniewskiego, kładąc na tor... wszystkich czterech uczestników tej gonitwy, co Michał Łopaczewski przypłacił stratą motocykla, a że nie miał drugiego, zawody się dla niego skończyły. Wreszcie w starcie nr 19 Emil za wszelką cenę chciał dowieźć punkty. Zmierzał do mety z... przebitą oponą! Nie udało się. Opona spadła z felgi, a motocykl zgasł. Zawzięty młodzieżowiec Intaru postanowił dopchać maszynę do mety, ale regulaminowe trzy minuty minęły, kiedy Idziorek przebiegł jeden wiraż. Tymczasem za ten bieg nikt nie zdobył punktów!

Klasyfikacja końcowa:
1. Andriej Karpow (LOTOS Gdańsk) 15 (3,3,3,3,3)
2. Kamil Brzozowski (GTŻ Grudziądz) 10+3 (2,2,1,3,2)
3. Cyprian Szymko (LOTOS Gdańsk) 10+2 (1,2,1,3,3)
4. Damian Celmer (Unibax Toruń) 10+u (2,0,3,2,3)
5. Damian Sperz (LOTOS Gdańsk) 9 (3,3,3,d,w)
6. Emil Idziorek (KM Intar Lazur Ostrów) 8 (3,3,2,w,w)
6. Michał Łopaczewski (TŻ Łódź) 8 (3,2,3,-,-)
8. Andriej Kobrin (LOTOS Gdańsk) 8 (1,3,2,2,d)
9. Adam Wiśniewski (Unibax Toruń) 8 (2,1,2,3,t)
10. Piotr Szóstak (KM Intar Lazur Ostrów) 6 (d,1,2,1,2)
11. Karol Sroka (KM Intar Lazur Ostrów) 5 (1,1,1,2,d)
12. Mateusz Lampkowski (Unibax Toruń) 3 (0,u,1,w,2)
13. Marcin Nowakowski (Unibax Toruń) 3 (0,2,w,1,w)
14. Michał Kryjom (KM Intar Lazur Ostrów) 1 (w,1,u,-,-)
15. Łukasz Lipiński (Unibax Toruń) 0 (w,0,u,-,-)

Bieg po biegu:
I. SPERZ, Lipiński (w/su), Kryjom (w/tłumik)
II. Łopaczewski, Brzozowski, SZYMKO, Nowakowski
III. Idziorek, Celmer, KOBRIN, Lampkowski
IV. KARPOW, Wiśniewski, Sroka, Szóstak (d4)
V. SPERZ, SZYMKO, Sroka, Celmer
VI. KOBRIN, Nowakowski, Wiśniewski
VII. KARPOW, Łopaczewski, Kryjom, Lampkowski (u4)
VIII. Idziorek, Brzozowski, Szóstak, Lipiński
IX. SPERZ, Szóstak, Lampkowski, Nowakowski (w/2min)
X. KARPOW, Idziorek, SZYMKO
XI. Celmer, Wisniewski, Brzozowski, Kryjom (u4)
XII. Łopaczewski, KOBRIN, Sroka, Lipiński (u4)
XIII. Wiśniewski, SPERZ (d/start), Idziorek (w/su), Łopaczewski (ns)
XIV. Brzozowski, Sroka, Lampkowski (w/2min)
XV. SZYMKO, KOBRIN, Szóstak, Kryjom (ns)
XVI. KARPOW, Celmer, Nowakowski, Lipiński (ns)
XVII. KARPOW, Brzozowski, KOBRIN (d3), SPERZ (w/u4)
XVIII. Celmer, Szóstak, Łopaczewski (ns)
XIX. Idziorek (w/czas), Sroka (d1), Nowakowski (w/u1), Kryjom (ns)
XX. SZYMKO, Lampkowski, Wiśniewski (t), Lipiński (ns)
XXI. (baraż o 2. miejsce) Brzozowski, SZYMKO, Celmer (u2)

W przerwach między kolejnymi seriami zaprezentowali się dwaj 16-latkowie: Paweł Jackiewicz i Dariusz Rybakowski. Podopieczni Mirosława Berlińskiego wystąpili w czterech wyścigach po dwa okrążenia toru każde. Inauguracyjny wygrał Jackiewicz, schodząc poniżej 38 sekund. Poniżej czasy były słabsze, a trzykrotnie wygrywał Rybakowski.

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 2 0 0 2 -29 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.