Pszczółka Polski Cukier Lublin - VBW Arka Gdynia 68:54 na otwarcie półfinału EBLK

26 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia rozpoczęła półfinał play-off od przegranej w Lublinie. Na zdjęciu Magdalena Szymkiewicz, która miała najlepszy wskaźnik tzw. efektywności gry w drużynie.  VBW Arka Gdynia rozpoczęła półfinał play-off od przegranej w Lublinie. Na zdjęciu Magdalena Szymkiewicz, która miała najlepszy wskaźnik tzw. efektywności gry w drużynie.

Broniące mistrzowskiego tytułu, koszykarki VBW Arki Gdynia przegrały na wyjeździe z Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin 54:68 (14:20, 12:18, 15:24, 13:6) na otwarcie półfinałów play-off w Energa Basket Lidze Kobiet. Podopieczne Jeleny Skerović pogrążył brak skuteczności, gdyż ta z gry oscylowała na poziomie 30 procent, a także aż 19 strat. Drugi mecz, w rywalizacji do trzech zwycięstw, także na parkiecie rywalek w niedzielę, 27 marca o godzinie 16.

PSZCZÓŁKA POLSKI CUKIER Mack 16 (14 zb.), Smalls 16, Stanacev 9 (1x3, 6 as., 5 przech.), Jakubcova 5 (1x3, 8 zb.), Kośla 5 (1x3) oraz Fassina 15, Trzeciak 2, Niedźwiedzka, Kuczyńska, Kurach, Duchnowska, Sklepowicz

VBW ARKA: Gustafson 12 (13 zb.), Bertsch 10, Szymkiewicz 10 (2x3), Pavlopoulou 5 (1x3), Kastanek 2 oraz Begić 5, Dobrowolska 5 (1x3), Podgórna 3 (1x3), Kunek 2, Borkowska, Bazan

Przeczytaj prze czym przestrzegała Jelena Skerović, trenerka VBW Arki Gdynia

Jelena Skerović, trenerka VBW Arki Gdynia przed wyjazdem do Lublina ostrzegała, że w półfinale nie należy spodziewać się lekkiego 3-0 i - niestety - najwyraźniej jej podopieczne wzięły sobie to do serca. Nie zagrały nawet na poziomie meczu z 13 lutego, kiedy przegrały w Lublinie 57:61, i to wszystko przed ostatnią kwartę (5:17).

W sobotę, 26 marca wszystko rozstrzygnęło się zdecydowanie szybciej. W pierwszym meczu rywalizacji do trzech zwycięstw o finał żółto-niebieskie powody do zadowolenia miały tylko po... inauguracyjnej akcji. Rejestr punktowy trójką otworzyła Magdalena Szymkiewicz.

Potem to właśnie do skuteczności były największe zastrzeżenie w szeregach wciąż aktualnych mistrzyń Polski. Na początku trzeciej kwarty skuteczność z gry była poniżej 30 procent, a najbardziej ciążył na niej właśnie bilans rzutów dystansowych. Do celu trafiło wówczas 3 z 17 prób za trzy punkty. Do końca meczu udało się dorzucić jeszcze 2 trójki.

Lubliniankom też udzieliła się stawka meczu i im czasami trzęsły się ręce. Na przykład z rzutów dystansowych trafiły 3 z 13. Natomiast ratowały je serie. Od 0:3 zdobyły 6 kolejnych punktów, z 6:5 odskoczyły na 18:7 w 6. minucie, a w drugą kwartę weszły 5 punktami z rzędu, zmieniając wynik na 25:14.

Na przerwę drużyny zeszły przy prowadzeniu gospodyń 38:26. Pobyt w szatni nie zmienił ich dyspozycji. Po wznowieniu gry Pszczółka szybko odskoczyła na 50:34 i właściwie drużyny były już pogodzone z tym, że półfinał play-off rozpocznie się od prowadzenia akademiczek 1-0.

W odróżnieniu od meczu sprzed 1,5 miesiąca tym razem ostatnia kwarta należała do VBW Arki, gdyż pozwoliły w niej zdobyć rywalkom tylko 6 punktów. Inna sprawa, że gospodynie "przepuściły" przez parkiet wszystkie koszykarki, w tym trzy, które wcześniej nie grały, weszły na niemal 2 ostatnie minuty.

Ponadto ekipa Skerović sama w ofensywie nie poprawiła zbytnio statystyk. Kończyły z gry ze skutecznością 31 procent i aż 19 stratami.

Nie miały też na ławce takiej zawodniczki jak Martina Fassina, która mogłaby odwrócić losy meczu. Gdy Włoszka po wejściu z ławki zdobyła 15 punktów, to taka sama była zdobycz łącznie wszystkich rezerwowych żółto-niebieskich.

Gdynianki mają niewiele czasu na wyciągnięcie wniosku i opracowanie lepszej strategii na rewanż. Drugi mecz w rywalizacji do trzech zwycięstw także na parkiecie rywalek rozpocznie się w niedzielę, 27 marca o godzinie 16.

26 marca 2022, godz. 18:00
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin
VBW ARKA Gdynia

58% 108 typowań Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin
42% 79 typowań VBW ARKA Gdynia

W drugiej parze półfinałowej najlepsza drużyna sezonu zasadniczego - BC Polkowice pokonała na własnym parkiecie zespół PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 88:67 (21:16, 21:16, 18:18, 28:17). W niedzielę drugi mecz w Polkowicach o godz. 19.

Wyniki 22 kolejki

• MB Zagłębie Sosnowiec - KGHM BC Polkowice 73:65 (16:20, 14:15, 22:16, 21:14)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. - Ślęza Wrocław 96:86 (20:20, 26:23, 25:23, 25:20)