Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:1 w finale Pucharu Polski. Feralne 8 minut

Jacek Główczyński, ras.
2 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Arka Gdynia jako pierwsza w finale Pucharu Polski 2021 strzeliła gola, ale w ciągu 8 minut straciła 2 bramki i tym samym nie sprawiła sensacji i nie wygrała tych rozgrywek po raz trzeci w historii klubu. Arka Gdynia jako pierwsza w finale Pucharu Polski 2021 strzeliła gola, ale w ciągu 8 minut straciła 2 bramki i tym samym nie sprawiła sensacji i nie wygrała tych rozgrywek po raz trzeci w historii klubu.

Arka Gdynia dzielnie walczyła, ale przegrała w finale Pucharu Polski z faworyzowanym Rakowem Częstochowa 1:2 (0:0). Na Arena Lublin żółto-niebiescy objęli prowadzenie po golu Mateusza Żebrowskiego w 57. minucie. Potem mieli okazję na poprawienie wyniku, ale zamiast tego nadeszło feralne 8 minut, między 81. a 89. W tym okresie rywale strzelili 2 gole. Przez większą część gry to oni posiadali przewagę, a pod koniec jeszcze bardziej podkręcili tempo, gdyż dysponowali o wiele dłuższą ławką rezerwowych niż ekipa Dariusza Marca i zrobili znacznie lepsze zmiany. PZPN zwycięzcom wypłacił 5 mln zł, a pokonanym - 760 tys. zł.

39 Rosołek
  • 46' 10 Sapała Zmiany 20 Poletanović
  • 68' 21 Gutkovskis Zmiany 18 Arak
  • 80' 24 Arsenić Zmiany 17 Schwarz
  • 81' 77 Cebula Zmiany 43 Tijanić
  • 85' 8 Laderman Zmiany 14 Szelągowski
  • 46' 10 Letniowski Zmiany 8 Marcus
  • 58' 17 Hiszpański Zmiany 9 Siemaszko
  • 58' 14 Valcarce Zmiany 21 Skóra
  • 80' 77 Żebrowski Zmiany 18 Sasin
  • 81' Lopez
  • 89' Tijanić
  • 57' Żebrowski
  • 22' Kasperkiewicz
  • 78' Marcus

Arka Gdynia m.in. na mecz Pucharu Polski wyruszyła już we wtorek, 27 maja, a do starcia z Rakowem Częstochowa przygotowywała się w jednym z ośrodków pod Mielcem
w ostatnim sprawdzianie przed finałem Arka wygrała w Sosnowcu 3:2, podnosząc do sześciu meczów serię gier bez porażki

Ostatni sprawdzian przed finałem. Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 2:3 - relacja, video. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

tym samym mamy kolejne podobieństwo obecnej Arki do Arki z 1979 roku, która Puchar Polski zdobyła właśnie w Lublinie

Sprawdź, jakie są podobieństwa Arki 2021 do Arki z 1979 roku, która zdobyła Puchar Polski?

dla Arki to już czwarty występ w finale Pucharu Polski. Wcześniejsze mecze zawsze kończyły się wynikiem 2:1 dla zwycięzcy, a raz była potrzeba dogrywka

Finał Pucharu Polski 1979, Arka Gdynia - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
9 maja, Lublin. Sędzia: Jarguz. Widzów: 15 000
Bramki: Kupcewicz 50, Krystyniak 59 (karny) - Kmiecik 18
ARKA: Żemojtel - Pietrzykowski, Bieliński, Bochentyn, Musiał - Dybicz, Kupcewicz, Kurzepa - Kwiatkowski Zawiślan (35 Krystyniak), Bikiewicz (85 Nowacki)
Trener: Boguszewicz

Finał Pucharu Polski 2017, Arka Gdynia - Lech Poznań 2:1 (0:0, d. 2:1)
2 maja, Warszawa. Sędzia: Musiał. Widzów: 43 760
Bramki: Siemaszko 107, Zarandia 111 - Trałka 119
ARKA: Steinbors - Socha, Sobieraj, Marcjanik, Warcholak - Łukasiewicz, Marciniak - Marcus (54 Siemaszko), Szwoch, Bożok (83 Hofbauer) - Trytko (71 Zarandia) Trener: Ojrzyński

Finał Pucharu Polski 2017, Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:2 (0:2)
2 maja, Warszawa. Sędzia: Lasyk. Widzów: 47 037
Bramki: Sołdecki 90+9 - Niezgoda 12, Dias 29
ARKA: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Warcholak - Sołdecki - Marcus, Bogdanow (46 Piesio), Nalepa (73 Marciniak), Szwoch - Jankowski (46 Siemaszko)
Trener: Ojrzyński
Raków w finale Pucharu Polski zagra po raz drugi. W 1967 roku był wielką rewelacją rozgrywek, gdyż na co dzień występował wówczas w III lidze. Trofeum jednak nie zdobył, gdyż przegrał z Wisłą Kraków 0:2 po dogrywce. Warto też podkreślić, że w dwóch ostatnich edycjach odpadał z rywalizacji dopiero po przegranych z późniejszymi triumfatorami

Arka może dziś zrobić pierwszy krok w kierunku wyczynu, który w Polsce udał się tylko raz, w dodatku ćwierć wieku temu

Arka Gdynia może osiągnąć sukces, którego nikt w Polsce nie zdobył od ćwierćwiecza. Sprawdź, szczegóły

Bohater ostatniego meczu ligowego Arki wierzy, że do Gdyni może wrócić z pucharem

Adam Deja: Zrobimy wszystko, aby przywieźć puchar do Gdyni. Przeczytaj więcej wypowiedzi

również piłkarze, których grali w dwóch finałach z Arką - Marcjanik i Marcus oraz trener Marzec wierzą w sukces w Lublinie

Arka Gdynia przed finałem - wypowiedzi piłkarzy i trenera

Relacja live Marcus znalazł się też na czołówce programu meczowego, który opracował na finał PZPN
Zwycięzca meczu zdobędzie nie tylko Puchar Polski, ale uzyska prawo gry w kwalifikacjach nowego europejskiego pucharu - Conference League, będzie mógł zagrać o Superpuchar Polski 2021 z Legią Warszawa oraz zarobi od PZPN 5 mln zł. Gdy wygra Arka, dojdzie jeszcze 3,1 mln zł od Ekstraklasy SA

Raków Częstochowa - Arka Gdynia nie tylko o Puchar Polski. Sprawdź, co jeszcze można wygrać?

przegrany straci szanse na to wszystko, a na pocieszenie otrzyma czek na 760 tys. zł
oczywiście Raków, w przypadku przegranej, do Conference League wejdzie w nagrodę za zajęcie 2 lub 3 miejsca w ekstraklasie. Natomiast Puchar Polski dla Arki oznaczać będzie, że w pucharach europejskich nie zagra 4. zespół z ekstraklasy
wspomniane pieniądze to premie od PZPN i Ekstraklasa SA dla zwycięzcy oraz tylko od PZPN dla pokonanego. Natomiast klubu podzielą się z piłkarzami według własnego regulaminu premiowanego. Arka po wygranej przekaże zespołowi 1,25 mln zł, a po przegranej 225 tys. zł
Arka w porównaniu z ostatnim meczem ligowym z Zagłębiem dokonała dwóch zmian w "11". Do bramki, jak we wszystkich wcześniejszych meczach Pucharu Polski, wszedł Krzepisz (ARKA Gdynia). Natomiast w polu Memić (ARKA Gdynia) zastąpił Sasina
ławka rezerwowych Arki: 22 Kajzer - 7 Aleman, 8 Marcus, 9 Siemaszko, 18 Sasin, 21 Skóra, 23 R.Wolsztyński, 25 Ł.Wolsztyński, 28 Ślesicki
Rafał Siemaszko, strzelec jednego z dwóch goli, które dały Arce Puchar Polski w 2017 roku, dla swoich następców z Arki Gdynia nagrał motywacyjne video, które zamieścił Instagram Arki Gdynia.
Arka odpowiada identycznym systemem na ustawienie, które preferuje Raków. Obie drużyny zagrają w schemacie 1-3-5-2, a aby to osiągnąć gdynianie z obrony do środka drugiej linii przesunęli Dancha (ARKA Gdynia)
Raków w środę, gdy Arka wygrała w Sosnowcu 3:2, zremisował z Jagiellonią 0:0, tracą nawet teoretyczne szanse na tytuł mistrza Polski. W porównaniu z tym meczem trener Papszun dokonał aż 4 zmian. Do gry wchodzą: Piątkowski (Raków Częstochowa), Sapała (Raków Częstochowa), Laderman (Raków Częstochowa), Cebula (Raków Częstochowa), czyli mocno przemeblowane centrum drugiej linii
ławka rezerwowych Rakowa: 1 Pindroch - 14 Szelągowski, 16 Długosz, 17 Schwarz, 18 Arak, 20 Poletanović, 33 Jach, 43 Tijanić, 47 Wdowiak
Relacja live trener Arki ubrał dziś garnitur, gdy w I lidze cały czas prezentuje się w dresie. Natomiast trener Papszun nadal w stroju sportowym
mecz ma kilka smaczków personalnych. Kun (Raków Częstochowa) to były piłkarz Arki, a Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) przed tym sezonem do Gdyni przeniósł się z Rakowa
na ławce Rakowa m.in. Arak, który Puchar Polski zdobył z Lechią, choć nie grał na Narodowym, bo był kontuzjowany, a także Wdowiak, którego gol w dogrywce w ubiegłym roku dał puchar Cracovii po zwycięstwie nad Lechią 3:2
najbliżej na mecz miał sędzia główny. Paweł Gil jest z Lublina. Na liniach pomagać mu będą: Konrad Sapela i Marcin Borkowski.
Pozostali arbitrzy są z Warszawy. Technicznym będzie: Paweł Raczkowski, a do obsługi VAR oddelegowani zostali: Tomasz Kwiatkowski i Tomasz Listkiewicz
mecz odbywa się bez udziału kibiców. Oba kluby otrzymały tylko po kilkanaście wejściówek dla swoich akcjonariuszy i sponsorów

Kibice wrócą na stadiony od 15 maja. Ile meczów z publicznością w Gdyni?

oba klubu w podstawowych barwach, Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, Raków koszulki czerwone z niebieskim pasem i niebieskie spodenki
Relacja live mecz poprzedza odegranie Mazurka Dąbrowskiego, co udokumentował były prezes Arki, a obecnie członek rady nadzorczej i mniejszościowy akcjonariusz - Wojciech Pertkiewicz
Relacja live na trybunach m.in. selekcjoner reprezentacji Polski - Sousa, a także prezes PZPN - Boniek. Niedaleko tego drugiego M.Kołakowski, prezes Arki
losowanie stron przez kapitanów: Marcjanika (ARKA Gdynia) i Niewulisa (Raków Częstochowa), czyli dwaj obrońcy
zachowywane względy bezpieczeństwa. Na ławkach rezerwowych tylko pierwsi trenerzy bez maseczek, pozostali w maseczkach
1'
od środka boiska finał rozpoczęła Arka
1'
z loży honorowej Arki doping: "Arka gol"
2'
nieudane dośrodkowanie Żebrowskiego (ARKA Gdynia)
2'
ucierpiał Holec (Raków Częstochowa), który zderzył się z Kunem
2'
bramkarz Rakowa może kontynuować grę
4'
i pierwsza okazja na gola dla Arki. Żebrowski (ARKA Gdynia) wpadł w pole karne, szukał tzw. długiego rogu, ale nie trafił
4'
pierwszy rzut rożny dla Arki. Po dośrodkowaniu Letniowskiego (ARKA Gdynia) zamieszanie w "16", ale ostatecznie piłka w rękach bramkarza Rakowa
6'
odważny początek Arki
7'
aktualne posiadanie piłki 63:37 dla Arki
8'
pierwsza dłuższa akcja Rakowa
8'
akurat kiedy przestało padać i wyszło słońce zza chmur
9'
od bramki zacznie Krzepisz (ARKA Gdynia) po zbyt mocnym podaniu Rakowa
10'
Arka wycofana całą drużyną na własną połowę
11'
teraz Arka w ustawieniu 1-6-3-1
11'
Żebrowski (ARKA Gdynia) teoretycznie ustawiony jako napastnik, gdy Arka nie ma piłki wspiera obrońców, a z przodu zostaje tylko Rosołek (ARKA Gdynia)
12'
Arka dobrze wybija piłki po dośrodkowaniach rywali
13'
Krzepisz (ARKA Gdynia) rzucił się pod nogi Gutkovskisa (Raków Częstochowa) i przejął piłkę, którą zagrywał Cebula (Raków Częstochowa)
14'
i już diametralna zmiana statystyki posiadania piłki. Teraz 57:43 na korzyść Rakowa
14'
kolejne zagranie w kierunku Gutkovskisa (Raków Częstochowa). Dobrze blokował napastnika Marcjanik (ARKA Gdynia) i Krzepisz (ARKA Gdynia) spokojnie przejął piłkę
15'
skisował Memić (ARKA Gdynia), ten błąd naprawił Żebrowski
16'
Tudor (Raków Częstochowa) zagrał z woleja, ale piłka obok bramki Arki
18'
faule na razie tylko po stronie Arki. Już 6, Raków na czysto
18'
dośrodkowanie Cebuli (Raków Częstochowa) z rzutu wolnego w pole karne Arki. Tutaj faulował Tudor (Raków Częstochowa)
19'
rośnie przewaga Rakowa, Arka już wybitnie nastawiana na przechwyt i kontrę
21'
niecelnie strzela Cebula (Raków Częstochowa) z woleja po dośrodkowaniu Tudora (Raków Częstochowa) z prawego skrzydła
21'
w strzałach niecelnych 1:1, celnych na razie brak
22'
Żółtą kartką został ukarany Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) po faulu na Cebuli w środkowej strefie boiska
22'
po 7. faul Arki, Raków nadal bez żadnego przewinienia
23'
Kunowi nie udało się zdobyć rzutu rożnego. Był on w Arce w sezonie 2017/18, ale w finale z Legią nie zagrał, bo był kontuzjowany
23'
Arka odesłała Kuna po rocznym wypożyczeniu. Nie zdecydowała się go wykupić z Rozwoju Katowice, choć trzeba było wyłożyć "tylko" 100 tys. zł. Wtedy Patryk odszedł do Rakowa, który wówczas grał w I lidze
25'
rykoszet po dośrodkowaniu Kuna. Będzie rzut rożny
26'
Cebelu z narożnika boiska do Lopeza (Raków Częstochowa), który był zupełnie niepilnowany. Na szczęście strzał napastnika udało się zablokować Żebrowskiemu (ARKA Gdynia)
27'
9:0 w faulach Arka, 63:37 posiadanie piłki dla Rakowa
28'
zablokowany strzał Arsenicia (Raków Częstochowa). Kolejny korner dla Rakowa
28'
Żebrowski (ARKA Gdynia) znów wykonał dobrą robotę w defensywie. To on wybił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Cebuli (Raków Częstochowa) i jeszcze pobiegł do kontry
29'
Relacja live Cebula (Raków Częstochowa) źle uderzył głową po dośrodkowaniu Tudora (Raków Częstochowa). Pewnie łapie piłkę Krzepisz (ARKA Gdynia)
29'
można uznać, że jest pierwszy celny strzał finału
31'
Memić (ARKA Gdynia) zagrał do Krzepisza (ARKA Gdynia)
33'
Gutkovskis (Raków Częstochowa) dośrodkował wzdłuż pola karnego Arki. Nikt nie przeciął piłki
33'
Memić (ARKA Gdynia) zablokował strzał Lopeza (Raków Częstochowa)
34'
bardzo głęboko cofnięta Arka
34'
"Arka Gdynia" z gdyńskiego sektora VIP
34'
Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa)
35'
są pierwsze faule odgwizdane Rakowowi. W tym elemencie 2:11
36'
niecodzienna sytuacja. Atakował obrońca Arsenić (Raków Częstochowa), a przeszkadzał mu napastnik Rosołek (ARKA Gdynia). I robił to dobrze, bo nie ma rzutu rożnego, a od bramki wznowi grę Krzepisz (ARKA Gdynia)
38'
Arka spróbowała zaatakować. Zablokowany strzał Hiszpańskiego (ARKA Gdynia)
40'
wybita piłka po dośrodkowaniu Sapały (Raków Częstochowa)
41'
mocne podanie Valcarce (ARKA Gdynia) do Żebrowskiego (ARKA Gdynia). Mateusz z trudem doszedł do piłki, ale zdołał ją zabrać obok bramkarza. Kąt był jednak ostry i nie zdołał skierować jej w kierunku bramki, ale jedynie wzdłuż i obrońcy Rakowa przejęli piłkę
41'
jeszcze strzał sprzed "16" Letniowskiego (ARKA Gdynia), ale piłka obok słupka
42'
Krzepisz (ARKA Gdynia) pewnie łapie piłkę po strzale sprzed pola karnego Ladermana (Raków Częstochowa) w środek bramki
43'
teraz Arka próbuje dłużej utrzymać się przy piłce i oddalić grę od bramki
44'
Raków niespodziewanie nie wychodzi do pressingu. Teraz czeka na własnej połowie
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - ARKA GDYNIA 0:0
Relacja live Arka dobrze weszła w mecz. W pierwszych minutach spróbowała zaskoczyć faworyzowanego rywala. Niewiele zabrakło do szczęścia Żebrowskiemu.

Potem ten piłkarz, nominalny obrońca wykonywał kapitalną pracę w defensywie. Schodził do niej jako szósty obrońca. Arka zdecydowanie oddała inicjatywę Rakowowi. Na szczęście dla gdynian drużyna z Częstochowy nie potrafiła z tego skorzystać. Generalnie pod bramkami działo się niewiele konkretnego. W statystykach obu drużynom zapisano po 2 strzały, w tym tylko jeden celny dla Rakowa.

Arka wyraźnie czeka na okazje do kontry i stara się nie popełniać błędów w defensywie. Musi jednak uważać na faule, gdyż miała ich 11, przy 3 rywali, ale nie przełożyło się to na kartki, a zwłaszcza takie, które powodowałaby liczebne osłabienie.
w przerwie intensywne rozgrzewanie piłkarze z obu stron, zobaczymy, czy tak szybko sięgną trenerzy po zmiany
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Letniowski, w jego miejsce wchodzi Marcus.
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sapała, w jego miejsce wchodzi Poletanović.
46'
drugą połowę rozpoczął Raków, który też przeprowadził jedną zmianę
46'
zmiany w obu drużynach na środku rozegrania
46'
wybita piłka po dośrodkowaniu Kuna
46'
Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) wybił piłkę spod nóg Arsenicia (Raków Częstochowa). Rzut rożny
47'
zablokowany strzał Lopeza (Raków Częstochowa) po rozegranie rzutu rożnego. Piłkarze Rakowa domagają się rzutu karnego
47'
sędzia czeka na podpowiedź VAR
48'
gramy dalej, nie ma rzutu karnego po zagraniu Marcjanika (ARKA Gdynia)
49'
gra przerwana, w starciu z Niewulisem (Raków Częstochowa) ucierpiał Rosołek (ARKA Gdynia)
50'
Rosołek (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
52'
obraz gry bez zmian, nadal w ataku Raków
52'
uprzedzony Gutkovskis (Raków Częstochowa). Nie doszedł do strzału Łotysz
53'
Marcjanik (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Tudora (Raków Częstochowa)
53'
Niewulis (Raków Częstochowa) wyprzedził Kasperkiewicz (ARKA Gdynia) i znalazł się sam na sam z Krzepiszem (ARKA Gdynia). Obrońca strzelał z ostrego kąta i nie trafił
54'
Memić (ARKA Gdynia) próbował dograć do Żebrowskiego (ARKA Gdynia), ale "przeczytał" to Holec (Raków Częstochowa) i złapał piłkę
56'
Krzepisz (ARKA Gdynia) łapie piłkę po strzale Kuna, który skorzystał z indywidualnej akcji Tudora (Raków Częstochowa)
57'
Relacja live [0:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Żebrowski. Hiszpański zaatakował środkiem, założył "siatkę" rywalowi i zagrał do Żebrowskiego, atakującego lewym skrzydłem. Mateusz wbiegł w pole karne i z 14-15 metra przelobował bramkarz. Zmieścił piłkę w górnym rogu bramki Rakowa. Teraz można tylko gdybać, czy chciał strzelać, czy było to dośrodkowanie, przy którym piłka zeszła z nogi. Liczy się efekt, a ten jest znakomity. Arka prowadzi w finale!
57'
trener Marzec przygotowuje dwie zmiany
57'
choć jeszcze oczekiwanie na sprawdzenie tej akcji na VAR, czy wszystko było w porządku
58'
gramy dalej Arka prowadzi 1:0
58'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hiszpański, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
58'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Valcarce, w jego miejsce wchodzi Skóra.
60'
Cebula (Raków Częstochowa) próbował strzelać "nożycami", ale przy tym faulował
60'
w dodatku Cebula (Raków Częstochowa) w tej sytuacji ucierpiał i potrzebuje pomocy fizjoterapeutów
61'
Cebula (Raków Częstochowa) może kontynuować grę
61'
Arka oddała pierwszy celny strzał w tym meczu i prowadzi
62'
Marcjanik (ARKA Gdynia) zablokował strzał Lopeza (Raków Częstochowa)
62'
bez zagrożenia dla Arki po rzucie rożnym Rakowa
63'
rajd Cebuli (Raków Częstochowa), zablokowany strzał Aresenicia, a poprawka Ladermana (Raków Częstochowa) nad poprzeczką
65'
dobra akcja Rosołka zakończona celnym strzałem. Broni Holec (Raków Częstochowa)
68'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gutkovskis, w jego miejsce wchodzi Arak.
70'
i Arak (Raków Częstochowa) mógł strzelić gola, ale nie dostawił nogi do zagrania wzdłuż bramki Tudora (Raków Częstochowa)
70'
Krzepisz (ARKA Gdynia) pewnie łapie piłkę po rzucie rożnym Rakowa
73'
po podaniu Siemaszki (ARKA Gdynia) z prawego skrzydła była okazja na poprawienie 2:0. Holec (Raków Częstochowa) odbił przed siebie piłkę po strzale Żebrowskiego (ARKA Gdynia), ale bramkarz Rakowa już doskonale obronił dobitkę Rosołka, który uderzył z dość ostrego kąta
73'
pomocy potrzebuje Deja (ARKA Gdynia)
74'
Adam zostaje na murawie
74'
"Tylko zwycięstwo" - skandują sympatycy Arki
74'
w celnych strzałach Arka ma przewagę 3:2, a co najważniejsze prowadzi 1:0
76'
Arka poczyna sobie coraz śmielej. Raków po golu jakby stracił nadzieje
77'
kontuzji doznał Żebrowski (ARKA Gdynia), który ucierpiał w starciu z Poletanoviciem
78'
Arka na razie w "10", Żebrowski (ARKA Gdynia) wspierany na ramionach fizjoterapeutów opuścił boisko
78'
Żółtą kartką został ukarany Marcus (ARKA Gdynia).
79'
rozgrzewa się Sasin, to on zapewne zastąpi Żebrowskiego (ARKA Gdynia)
80'
Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) i jeszcze został sfaulowany przez Araka (Raków Częstochowa)
80'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca kontuzjowany Żebrowski, w jego miejsce wchodzi Sasin.
80'
Raków gotowy na podwójną zmianę
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Arsenić, w jego miejsce wchodzi Schwarz.
81'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cebula, w jego miejsce wchodzi Tijanić.
81'
Relacja live [1:1] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lopez. Akcja rywali zaczęła się od straty na własnej połowie Rosołka. Po dośrodkowaniu Tudora z prawego skrzydła, dwaj defensorzy Arki skupili się na Araku, Kasperkiewicz wybił zbyt krótko głową, a tam był Lopez, który potężnym uderzeniem z około 11 metrów umieścił piłkę pod poprzeczką bramki Krzepisza
84'
Kun (Raków Częstochowa) pada w polu karny, ale sędzia pokazuje, że gramy dalej
84'
akcja kończy się rzutem rożnym dla Rakowa
84'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu Schwarza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
85'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Laderman, w jego miejsce wchodzi Szelągowski.
85'
Raków wymienił młodzieżowców, przypomnijmy, że jest nakazał, aby przez pełne 90 minut grało ich co najmniej dwóch
85'
w Arce jest ich teraz trzech: Krzepisz (ARKA Gdynia), Rosołek (ARKA Gdynia) i Skóra (ARKA Gdynia)
87'
nieudane dośrodkowanie Lopeza (Raków Częstochowa)
87'
Raków po wyrównaniu nadal atakuje, Arka próbuje dotrwać do dogrywki
89'
[2:1] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Tijanić. Cóż zrobiła Arka? Pozwoliła Rakowowi na wyjście jedynym tego dnia kontratakiem. Po dośrodkowaniu Deji z rzutu wolnego w pole karne Rakowa, Lopez wyszedł z szybkim atakiem 2 na 3. Szelągowski chyba strzelał, ale było to kiepskie uderzenie, a wyszło doskonałe podanie. Tijanić, który dołączył do akcji, mógł strzelić do pustej już bramki.Był nieco za piłką, ale zagarnął ją na 5. metrze od bramki i skierował do siatki
90'
5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+2
Raków nadal gra na połowie Arki. Trudno zabrać piłkę Lopezowi (Raków Częstochowa)
90+3
Rosołek (ARKA Gdynia) próbował zaatakować, ale sfaulował Niewulisa (Raków Częstochowa)
90+4
Skóra (ARKA Gdynia) wbiegł w pole karne, ale jego podanie nie dotarło do kolegów
90+5
KONIEC MECZU. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - ARKA GDYNIA 2:1
cieszą się piłkarze Rakowa, a wielu graczy Arki leży na murawie, a twarz ma ukrytą w rękach
trener Papszun podrzucany na ramionach piłkarzy Rakowa
z Arki najdłużej na murawie leżał, a potem siedział Marcus (ARKA Gdynia)
Arka Gdynia przez większość finału broniła się, najczęściej stosowała system 1-6-3-1 i czekała na kontry. I ta taktyka mogła zaowocować zdobyciem Pucharu Polski. Żebrakowski popisał się bowiem golem na 1:0, choć do końca nie wiadomo, czy chciał strzelać, czy jedynie zeszła mu piłka z nogi przy dośrodkowaniu. W 73. minucie Arka mogła poprawić na 2:0, ale Holec (Raków Częstochowa) z kłopami obronił strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia), a potem już świetnie dobitkę Rosołka. Gdyby wówczas padł gol, Raków zapewne już by się nie podniósł.
A przy wyniku 0:1, rywale zerwali się do walki, gdyż mieli większą jakość na ławce rezerwowych i odwrócili losy meczu w ciągu 8 minut.
W meczach o wysoką stawkę, gdy wynik oscyluje wokół remisu, często w końcówkach decyduje dłuższa ławka, gdyż jedna drużyna słabnie i z tego powodu nie jest już tak konsekwentna w realizacji założeń taktycznych, a druga porzuca z rezerwy zawodników, którzy nie tylko utrzymują poziom gry zespołu, ale jeszcze go poprawiają.
I ten atut zaprezentował właśnie Raków w Lublinie. Dokonał lepszych zmian i to był ten element, który przeważył. Wyrównał co prawda Lopez (Raków Częstochowa), która był najlepszym piłkarzem tego spotkania, ale zwycięskiego gola strzelił Tijanić (Raków Częstochowa), który do gry wszedł w 81. minucie, a asystował inny rezerwowy - Szelągowski.
Arka nie zagra w europejskich pucharach. Musi teraz się skupić na wywalczeniu awansu do ekstraklasy albo po zajęciu jednego z dwóch pierwszych miejsc w I lidze, albo po wygraniu barażu dla drużyn z pozycji 3-6.
W Conference League zagra 4. drużyna ekstraklasy.
Raków za zdobycie Pucharu Polski od PZPN dostał z 5 mln zł, a Arka - 760 tys. zł, z który 225 tys. trafi do piłkarzy.
rozpoczyna się dekoracja. Jako pierwsi odbierają pamiątkowe medale sędziowie, którzy dobrze wywiązali się dziś z powierzonego zadania, nie powodując kontrowersji, o których będzie się dyskutować przez lata
Relacja live Arka udaje się po srebrne medale, piłkarze Rakowa tworzą szpaler i pocieszają niektórych graczy Arki i trenera
Arka rewanżuje się Rakowowi. Teraz piłkarze z Częstochowy udają się po medale i puchar, a gdynianie tworzą szpaler dla zwycięzców