Rekord frekwencji. Klepacka liderką.

Jacek Główczyński
10 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Aż 259 zawodniczek i zawodników z 19 krajów stanęło ostatecznie na starcie windsurfingowych mistrzostw świata i Europy w kilku kategoriach wiekowych w klasach Mistral, Aloha i Raceboard. Tym samym został poprawiony rekord frekwencji, który datował się od ośmiu lat, a ustanowiony został również w Sopocie. Pierwsze wyścigi wymagały od uczestników dużych umiejętności, gdyż odbywały się przy porywistym wietrze, a pod koniec zmagań zaczął padać jeszcze deszcz. Najmłodsi mieli problemy z powrotem na brzeg.

W polskiej ekipie klasą dla siebie była Zofia Klepacka. Deskarka YKP Warszawa wygrała oba wyścigi w Mistralu. Olimpijka z Aten, która w juniorskich mistrzostwach świata zdobyła już pięć złotych medali, od razu wywalczyła sześć punktów przewagi nad najgroźniejszymi rywalkami: Pauline Le Guiban (Francja) i Maayan Davidovicz (Izrael).

W kategorii do lat 19 dobrze rozpoczęła sopocianka Anna Szczęsna. W inauguracyjnym biegu podopieczna Romana Budzińskiego osiągnęła metę na czwartej pozycji. W drugim starcie było już słabiej (10. miejsce), co w klasyfikacji generalnej deskarce SKŻ Hestia dało siódmą pozycję. Niżej o cztery "oczka" jest na przykład ta, na którą w SKŻ Hestia liczono najbardziej, Małgorzata Białecka. Na usprawiedliwienie ubiegłorocznej mistrzyni Europy 16-letek można dodać to, że w tych regatach jest młodsza od wielu konkurentek nawet o dwa lata.

Wśród 19-latków w Mistralu SKŻ Hestia wystawił dwóch mistrzów świata ISAF: aktualnego Łukasza Grodzickiego i ubiegłorocznego Kamila Lewandowskiego. Obaj dobrze nawet wystartowali, gdyż zajęli - odpowiednio - drugie i czwarte miejsca. Jednak kiepskie drugie starty (Łukasz 14, Kamil 21) wypchnęły ich poza ścisłą czołówkę. Natomiast wyśmienicie w drugim biegu popłynął Michał Majewski, przecinając metę na pierwszej pozycji. Szkopuł tylko w tym, że deskarz YKP Warszawa mistrzostwa rozpoczął od 19 lokaty, a zatem także na razie szczytem jego możliwości w klasyfikacji generalnej jest koniec pierwszej "10".

Kolejność do lat 19 chłopcy: 1. Shahar Zubari (Izrael) 6, 2. Antoine Cordonnier (Francja) 12, 3. Peter Bird (W.Brytania) 12, 5. Grodzicki 16, 9. Majewski 20, 13. Lewandowski 25.

W rywalizacji 16-latków w Mistralu z zagranicznymi rywalami dzielnie walczy Jan Suliński. Inauguracyjny start sopocianin ukończył na trzeciej pozycji, w drugim był dziewiąty. Te wyniki dają mu po pierwszym dniu czwartą pozycję.

Kolejność do lat 16 chłopców: 1. Richard Hamilton (W.Brytania) 7, 2. Charles-Elie Nayral 8, 3. Colin Pouderoux (obaj Francja) 9, 4. Suliński 12.

Wśród 16-latek w Mistralu Polki zaatakowały szeroką ławą (aż trzy w ósemce), ale żadna z nich nie przebiła się do ścisłej czołówki, którą na razie tworzą dwie zawodniczki, które zanotowały dzisiaj zwycięstwa.

Kolejność do lat 16 dziewcząt: 1. Moana Delle (Niemcy) 3, 2. Martina Fisco (Włochy) 5, 3. Tatiana Cholodinska (Białoruś) 11, 5. Maja Dziarznowska 13, 6. Nina Szymczyk 13, 8. Ewelina Andrzejczak 15.

Nie ma Polek i Polaków w pierwszym szeregu wśród najmłodszych uczestników mistrzostw. Na desce typu Aloha najlepiej radzą sobie przedstawiciele Niemiec, W.Brytanii i Francji. Tylko zawodnicy tych nacji weszli do pierwszej "10". Natomiast czołowa "6" dziewcząt zdominowały wyłącznie przedstawicielki tych dwóch ostatnich państw. Najlepszy z biało-czerwonych, Mateusz Hoppe jest 29. Na klasyfikację największy wpływ miał drugi wyścig, który udało się ukończyć zaledwie połowie startujących!

Najlepsi w Aloha dziewczęta: 1. Leonore Bosch 24, 2. Helene Noesmoen 32, 3. Sybille Bosch (wszystkie Francja) 32.
chłopcy: 1. Oliver Tom Schliemann 2, 2. Max Droege (obaj Niemcy) 4, 3. Edward Strange (W.Brytania) 6.

W klasie Raceboard niektórzy walczą o dwa medale. Dla tzw. mastersów (zawodnicy powyżej 35, zawodniczki powyżej 30 lat) czekają medale mistrzostw świata. Natomiast młodsi walczą o tytuł mistrza Europy. Na razie mocnych nie ma na Patrika Pollaka. Często goszczący w Sopocie Słowak, wygrał oba wyścigi. Dobrze wystartował Maksymilian Wójcik. Sopocki 21-latek zajmował kolejno drugi i piąte miejsce. W "generalce" jest trzeci.

Kolejność Raceboarda: 1. Pollak 2, 2. Paco Wirz (Włochy) 5, 3. Wójcik 7, 6. Ryszard Pikul 14.