Remis, który nie cieszy

12 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Koniec polskiego Euro 2008
Artur Boruc bronił jak natchniony. Skapitulował dopiero po wątpliwym karnym.  Artur Boruc bronił jak natchniony. Skapitulował dopiero po wątpliwym karnym.

Polscy piłkarze tylko zremisowali w Wiedniu z Austrią 1:1 (1:0) w drugim meczu Euro 2008. Prowadzenie zdobył w 30. minucie Roger Guerreiro, strzelając na pograniczu spalonego, czym zamknął pół godziny gry z miażdżącą przewagą... rywali. Gospodarze wyrównali po karnym "z kapelusza" w doliczonym czasie gry! Wynik ustalił 38-letni Ivica Vastic. Szanse biało-czerwonych na ćwierćfinał są niewielkie. Pierwsze miejsce w grupie B bez względu na poniedziałkowe wyniki zajmie Chorwacja.

AUSTRIA: Macho - Garics, Proedl, Stranzl, Pogatetz - Leitgeb, Aufhauser (74 Saeumel), Ivanschitz (64 Vastic), Korkmaz - Harnik, Linz (64 Kienast).

POLSKA: Boruc - Wasilewski, Bąk, Jop (46 Golański), Żewłakow - Saganowski (83 Łobodziński), Dudka, Lewandowski, Roger (85 Murawski), Krzynówek - Smolarek.

Żółte kartki: Korkmaz, Proedl (Austria), Wasilewski, Krzynówek, Bąk (Polska).

Howard Webb zapewne na długie lata w Polsce będzie synonimem nieuczciwego lub co najmniej nieudolnego sędziowania. Angielski arbiter w drugiej z trzech doliczonych minut gry jednym fałszywym gwizdkiem pogrzebał szanse biało-czerwonych na zwycięstwo, a tym samym i raczej na awans do ćwierćfinału! W polu karnym polskiej drużyny przepychało się czterech graczy, po dwóch z każdej drużyny. Arbiter uznał, że Mariusz Lewandowski powalił na trawę Erwina Hoffera i zagwizdał karnego!

Co go do tego skłoniło? Świadomość, że gdy po Szwajcarii "wyleci" z turnieju druga drużyna gospodarzy, może doprowadzić do krachu finansowego organizatorów turnieju? Czy może raczej była to chęć wyrównania rachunków za to, że były wątpliwości co do prawidłowości bramki dla Polaków (Roger był raczej na spalonych) oraz bardziej na karnego kwalifikował się faul z drugiej połowy Pawła Golańskiego na Andreasie Ivanschitzu?

- Sędzia się nie pomylił. On celowo szukał takiej sytuacji, aby pomóc Austriaków - grzmiał w studio telewizyjnym Polsatu Zbigniew Boniek. - Nigdy przez 40 lat nie krytykowałem arbitrów. Ale dziś podyktowano karnego w sytuacji, w której zazwyczaj karnych się nie dyktuje. To tym trudniejsze przeżycie, gdyż w 95 procentach oznacza dla nas brak awansu do ćwierćfinału - mówił przed kamerą Leo Beenhakker. - Gdyby ten pan tak zagwizdał w lidze angielskiej, to by za karę od gwizdania odpoczywał kilka miesięcy - ocenił występujący na wyspach Marek Saganowski. - To rozbój w biały dzień! Najpierw sędzia nakazał powtórzenie rzutu wolnego, choć Artur Boruc miał już piłkę w rękach, a potem podyktował karnego, jakiego w życiu nie widziałem - dodał Mariusz Jop.

Jop to jeden z trzech nowych zawodników w porównaniu z "11" z Niemcami. Jednak i zdecydowanie najsłabsza roszada. Obrońca FK Moskwa raził powolnością i w przerwie został w szatni. Natomiast błyszczał Roger. Nie tylko strzelił pierwszego gola w biało-czerwonych barwach, ale kilkakrotnie popisał się efektownymi sztuczkami technicznymi. Gdy schodził z boiska, zastąpiony przez nauczonego futbolu w Gdańsku, eksgracza Arki, Rafała Murawskiego, polskie sektory skandowały imię Brazylijczyka. Dobrze wprowadził się też do podstawowego składu Saganowski, choć nietypowo zagrał na prawym skrzydle. To on asystował przy golu Rogera.

Dramatyczne okoliczności zakończenia meczu przysłoniły fatalne pół godziny w wykonaniu Polaków - Wyszliśmy za mało skoncentrowani. Dopiero gdy strzeliliśmy bramkę, uwierzyliśmy w siebie - tak tłumaczył przed kamerami Polsatu to kiepskie otwarcie Dariusz Dudka. Tym piłkarzem, który nie dopuścił do pogromu Polaków był Artur Boruc. Bramkarz, który dzień wcześniej dowiedział się, że urodził mu się syn, bronił jak w transie. Najpierw dwukrotnie nie dał się pokonać Martinowi Harnikowi, a potem wygrał również pojedynek sam na sam z Christophem Leitbegem. - Boruc bronił za siebie, za syna, za nas wszystkich. Żeby puścił to co powinien, byłoby 0:2 - słusznie podkreślał w studiu Polsatu Boniek.

Dzisiejsza seria gier w grupie B oznacza pierwsze miejsce i awans do ćwierćfinału dla Chorwacji. Na drugą pozycję w dalszym ciągu mają trzy pozostałe drużyny. W najlepszej sytuacji są Niemcy, którym wystarczy remis w ostatnim pojedynku z Austrią. Polacy, aby grać w drugiej rundzie Euro 2008 muszą pokonać Chorwację oraz liczyć na zwycięstwo Austrii nad Niemcami, ale w mniejszych rozmiarach niż nasz sukces. Gdyby Polska i Austria ukończyły eliminacje z dorobkiem czterech punktów, decydowałyby bramki tych drużyn ze wszystkich meczów w grupie.

Opinie (113) ponad 20 zablokowanych

• sędzia (2)

siusiak, ze sie tak wyraże;/ Korupcja jedna wielka...

• 0 0

• skandal...
      i osłupiałem w ostatniej minucie... meczy był już nasz... :(

• 0 0

• ...

Wielu rodaków nie może uwierzyć w to co zobaczyli w 90 3 minucie meczu Polska - Austria. Howard Webb angielski sędzia podyktował delikatnie mówiąc wątpliwy rzut karny w wyniku czego biało-czerwoni praktycznie stracili szanse na awans do ćwierćfinału Mistrzostw Europy.

Popełnił on jednak pewien błąd myśląc, że ujdzie mu to na sucho. Zapomniał o obecności 3 mln naszych rodaków na Wyspach Brytyjskich....

Angielski sędzia Mr Webb został wczoraj wieczorem nagi i z gwizdkiem w dupie znaleziony w swoim własnym domu. Lokalna policja już wszeła śledztwo. Jednak jak mówi prowadzący tą sprawe komisarz Marek Kowalski "Sprawcy pozostają nieznani".

• 0 0

• brawo Boruc i Roger (3)

Je**** sędzia. co za pech kto go kupił?? ARKA GDYNIA

• 0 0

• masz jakieś problemy emocjonalne?

zastanów siępało co piszesz,nudni już jesteście z tymi tekstami. Wasze zabetonowane mózgi już nic innego nie potrafią wymyśleć?

• 0 0

• ta Twoja arka tu pasuje jak świni kaganiec! Idź lepiej dzieciaku się ucz aby wyciągać oceny na koniec roku szkolnego!

• 0 0

• Hm... może czegoś nie rozumiem, ale po co ta wstawka "ARKA GDYNIA"? To ma jakiś związek z komentowanym przez Ciebie tekstem? Oświeć mnie, proszę.

• 0 0

• Brawo=) (1)

Wiedzialem ze tak sie skonczy... no szkoda szkoda

• 0 0

• bo wy w Gdyni macie doświadczenie w kupowaniu arbitrów :/ //skandal!

• 0 0

• sprzedawczyk z sędziego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 0 0

• my tez strzelilismy ze spalonego ! polacy to szmaciarze,chorwaci nam wj...a az milo !!! (2)

• 0 0

• sam jesteś Szmata i przez duże S

• 0 0

• sam jestes szmaciarz .nawet nie masz honoru sie podpisac

• 0 0

• nie ma co sie oburzac

ZAWSZE SęDZIOWIE NA MECZACH BYLI PRZCIKWO POLSCE TYLKO CZEMU?
    PODAJCIE SęDZIEGO CHOC JEDNEGO KTóRY FAKTYCZNIE OBIEKTYWNIE OCENIAł?

• 0 0

• (4)

był faul, był karny... trzeba było grać w pierwszej połowie... nasza bramka też była ze spalonego.

Żenada w pierwszej połowie, lepsza druga, świetny Boruc a Lewandowski przegrał nam mecz.

• 1 0

• (1)

sam jesteś spalony wale!!! takie rzeczy się puszcza! za to karny był z kosmosu, p i e p r z o n y angol!! :P

• 0 0

• Nie musisz mnie obrażać. Ochłoń trochę.

• 0 0

• Micho :faulu nie było,spalony byl.Graliśmy slabo,ale 3pkt.byly w zasiegu,byly...

• 0 0

• No właśnie

Wprawdzie co do zasadności karnego można by dyskutować, ale wynik odzwierciedla poziom obu drużyn. Prawdziwa przewaga to 2 lub więcej goli, a nie jakiś wymęczona 1 bramka (w dodatku zdobyta jakby po spalonym).

Nie oszukujmy się: po zwycięstwie Chorwacji nad Niemcami, nawet tak wspaniały wynik jak "1:0" Polski z Austrią specjalnie sytuacji w grupie B by nie zmieniał, bo i tak (tradycyjnie) do awansu potrzebowalibyśmy, oprócz zwycięstwa nad Chorwacją, także korzystnego wyniku meczu Niemcy-Austria. Marzenia.

Zwalanie winy na sędziego wprawdzie polepsza samopoczucie, ale nie powinno przysłaniać wniosku, że polska reprezentacja jakoś niespecjalnie się prezentuje na tych mistrzostwach.

• 0 0

• w ostatnich kilku minutach

poczułem się, jakbym oglądał mecz przy Olimpijskiej

• 0 0

• lewandowski to sasiad z czerwonym ryjem !!!

• 0 0

• CO TO ZA SĘDZIA????

Kurde, ten sędzia chyba był opłacony! Po jaką cholerę doliczył czas?? Chyba tylko po to, by doliczyć nam rzut karny. KPINA!!!!!!!!!!!