Rugbistki nie obroniły tytułu w mistrzostwach Europy. Plan minimum wypełniony

mip.
9 lipca 2023, godz. 16:30
Opinie (9)
Najnowszy artykuł o klubie Biało-Zielone Ladies Gdańsk Rywalki Polek w walce o igrzyska olimpijskie. Sensacja w krajowym rugby
Reprezentantki Polski w Hamburgu zajęły 4. miejsce i takie samo w klasyfikacji generalnej. Reprezentantki Polski w Hamburgu zajęły 4. miejsce i takie samo w klasyfikacji generalnej.

Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 nie obroniła tytułu mistrzyń Europy. W drugim turnieju w Hamburgu Polki pod batutą Janusza Urbanowicza zajęły 4. miejsce i takie samo w klasyfikacji generalnej. W składzie było 13 zawodniczek z Biało-Zielonych Ladies Gdańsk. Biało-czerwone wypełniły jednak plan minimum, bowiem ta pozycja pozwala im na walkę o awans do World Series w 2024 roku.

Powrót kapitan

Reprezentacja Polski broniła tytułu mistrza Europy z 2022 roku, ale po pierwszych zawodach w Algarve, gdzie zajęły 4. miejsce, było pewne, że o powtórzenie tego wyczynu będzie bardzo trudno. Na drugi turniej do Hamburga nasza kadra pojechała w najsilniejszym składzie. Trener Janusz Urbanowicz miał do dyspozycji wszystkie rugbistki, w tym także kapitan Karolinę Jaszczyszyn, która przez bardzo długi czas pauzowała z uwagi na kontuzję kolana.

Przeczytaj o medalu rugbistek w Igrzyskach Europejskich Przeczytaj o medalu rugbistek w Igrzyskach Europejskich

Szkoleniowiec, który na co dzień pracuje w Biało-Zielonych Ladies Gdańsk do Niemiec zabrał 15 zawodniczek, z których aż 13 to rugbistki gdańskiego klubu. Skład uzupełniły reprezentantki Legii Warszawa: Tamara Czumer-IwinIlona Zaiszliuk.

Skład reprezentacji Polski na turnieju w Hamburgu
Julia Druzgała, Karolina Jaszczyszyn, Anna Klichowska, Małgorzata Kołdej, Aleksandra Leśniak, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Klaudia Respondek, Julianna Schuster, Martyna Wardaszka, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Tamara Czumer-Iwin, Ilona Zaiszliuk (obie Legia Warszawa)
Trener: Janusz Urbanowicz

W fazie grupowej jak burza

Polki fazę grupową rozpoczęły od dwóch przekonujących zwycięstw z Włochami (38:0) i  Portugalią (36:19). Potem biało-czerwone zmierzyły się z Irlandkami, które były faworytkami grupy C. Ostatecznie po zaciętym boju Polki przegrały 12:17 i do ćwierćfinału awansowały z 2. miejsca.

Przeczytaj relację z pierwszego turnieju mistrzostw Europy a Algarve Przeczytaj relację z pierwszego turnieju mistrzostw Europy a Algarve

Udany rewanż na Brytyjkach

W ćwierćfinale podopieczne trenera Urbanowicza zagrały z Wielką Brytanią. To właśnie z Brytyjkami Polki przegrały w półfinale w Algarve, a także w finale Igrzysk Europejskich w Krakowie. Rewanż okazał się bardzo udany, gdyż po pięknym spotkaniu nasze reprezentantki wygrały 17:10. W półfinale zagrały jednak z faworytkami z Francji i niestety doznały dotkliwej porażki 7:49.

W meczu o 3. miejsce w turnieju w Hamburgu Polki zmierzyły się z Belgią. Polki pomimo walki przegrały 14:20, co ostatecznie dało im 4. miejsce, podobnie jak w Portugalii.

Plan minimum wypełniony

W klasyfikacji ogólnej Polki zajęły również 4. miejsce, a więc tuż za podium. Biało-czerwone mogą być jednak zadowolone, bowiem ta pozycja gwarantuje im możliwość gry w kwalifikacjach do World Series w 2024 roku.