• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka w Chojnicach gra o czyste sumienie

Jacek Główczyński
24 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Arka Gdynia

Tak cieszyli się piłkarze po golu Kamila Juraszka w doliczonym czasie gry, który dał jesienią w Gdyni zwycięstwo nad Chojniczanką 3:2. Czy w niedzielę na boisku rywala będziemy oglądać podobne obrazki? Tak cieszyli się piłkarze po golu Kamila Juraszka w doliczonym czasie gry, który dał jesienią w Gdyni zwycięstwo nad Chojniczanką 3:2. Czy w niedzielę na boisku rywala będziemy oglądać podobne obrazki?

W Chojnicach zapowiada się gorąca niedziela i to nie tylko z tego powodu, że I-ligowe derby województwa pomorskiego rozpoczną się o godzinie 12:15, a na ten dzień prognozy meteorologów zapowiadają upały. Piłkarzom Arki zwycięstwo jest potrzebne, aby bez względu na rozstrzygnięcia na innych stadionach, także w przedostatniej kolejce sezonu być nadal w grze o ekstraklasę. Natomiast Chojniczanka musi gromadzić punkty, aby na dobre odbić się od strefy spadkowej. Swoje dołoży zapewne publiczność. Jesienią goście nie popisali się w Gdyni, powodując szkody na kilkadziesiąt tysięcy. Organizatorzy spotkania wpuszczą na stadion tylko 150 kibiców żółto-niebieskich.Typowanie wyników

25 maja 2014, godz. 12:15
3 pkt.
Chojniczanka
ARKA GDYNIA

Jak typowano

23% 108 typowań Chojniczanka
29% 143 typowania REMIS
48% 228 typowań ARKA GDYNIA

Twoje daneJacek Główczyński: Czy trzy najbliższe mecze zdecydują o przyszłości pana i większości piłkarzy w Arce, czy też bez względu na wyniki pewne decyzje i tak będą musiały być podjęte?

Piotr Rzepka: Wszyscy nasi piłkarze chcą grać jak najlepiej, ale to są słowa. Ja jestem zwolennikiem, aby to pokazać na boisku. Przecież wszyscy ludzie czegoś chcą, ale dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane. Rzadko kto sam dąży do tego, aby się biczować, czy źle przeżyć życie. Niestety, niektórzy swoim zachowaniem prowokują nieprzyjemne sytuacje. W sporcie życie jest tak dynamiczne, że patrzenie na to co będzie działo się po ostatniej kolejce może sprawić, że można zapomnieć o najbliższym meczu. A dla nas liczy się obecnie tylko to, co wydarzy się w niedzielę. Musimy być przygotowani, że podobnie jak w meczu z Puszczą, rywalowi trzeba będzie wyrwać te punkty, a zwycięstwo przyjdzie okupić nieprawdopodobnym wysiłkiem i zaangażowaniem. Tylko w ten sposób na finiszu rozgrywek można odkręcić pewne rzeczy. Oby to, co stało się w środę było dla nas nowym impulsem.

ARKA PRZEPŁYNĘŁA PUSZCZĘ PO HORRORZE. ZOBACZ ZDJĘCIA. OCEŃ PIŁKARZY

Jeśli możemy zdradzić. Pana angaż automatycznie przedłuży się, gdy będzie awans. A co stanie się z Piotrem Rzepką, gdy Arka zostanie w I lidze? Ile punktów musi zdobyć, by pracować nadal przy ul. Olimpijskiej?

Punkty w zawodowym sporcie są najważniejsze. Jednak kierowanie się wyłącznie samą matematyką może oznaczać, że pouciekają nam istotne sprawy. Nie można zapominać o tym, jaki wpływ na wynik miały na przykład kartki czy kontuzje, bądź na ile coś wygraliśmy dzięki swojej grze, a na ile skorzystaliśmy ze słabości przeciwnika. Dlatego umówiliśmy się tak, że jeśli jest ekstraklasa to zostaję, a w przypadku I ligi, spotykamy się z zarządem lub być może nawet w szerszym gronie i analizujemy to co się wydarzyło. To dobre rozwiązanie, gdyż polska piłka zna przypadki, że i 10-letnie kontrakty już po... kilku dniach były rozwiązywane. U mnie nie jest jest tak, że swoje złote myśli spisałem i włożyłem do koperty, którą spalę, jak coś nie wyjdzie. Od razu mówiłem co będę robić, jaką mam filozofię. Jeśli to zadziała, a z reguły działa, a ludzie odpowiedzialni za klub uznają, że idziemy w dobrym kierunku, to nie będzie z mojej strony żadnego problemu, abyśmy współpracowali dalej.

Piotr Rzepka ma zapewnioną pracę w Arce na przyszły sezon tylko w przypadku awansu. Jeśli ekstraklasy nie będzie, o przyszłości trenera zadecydują działacze gdyńskiego klubu. Piotr Rzepka ma zapewnioną pracę w Arce na przyszły sezon tylko w przypadku awansu. Jeśli ekstraklasy nie będzie, o przyszłości trenera zadecydują działacze gdyńskiego klubu.
W Chojnicach nie będą mogli zagrać Mateusz SzwochMichał Rzuchowski. Ustawienie centrum linii pomocy to największy kłopot przed niedzielnym meczem?

Zwłaszcza pod koniec sezonu są kontuzje i kartki. Trzeba się z tym liczyć. Oczywiście chcielibyśmy mieć większy komfort personalnego wyboru, ale musimy dać radę i w tym składzie, bo nie mamy innego wyjścia. A mówiąc o innych problemach, to cały czas pracujemy nad sferą mentalną, psychiką piłkarzy. Wiem, że czasem te kwestie są w piłce nadużywane, ale w Arce jest jaskrawy przykład na to, że głowy piłkarzy nie zawsze były odpowiednio przygotowane. Dlatego myślenie nie nadążało czasem za szybkością akcji. Niektórzy za długo się zastanawiali, tracą tym samym potencjał piłkarski. Stąd też biorą się niecelne podania nawet na pięć metrów bądź to, że ktoś się zdrzemnie. Pracujemy nad wyeliminowaniem takich błędów, a także nad tym, by wykorzystać je, gdy przytrafią się one rywalowi.

SZWOCH BEZ ZŁAMAŃ, ALE DO CHOJNIC NIE POJEDZIE

Czy sytuacja w Arce jest trudniejsza niż wydawało się panu, gdy oglądał pan grę gdynian z trybun?

Nie. Wiedziałem, że będzie trudno. Sam grałem wiele lat w piłkę i mi też zdarzały się również puste przebiegi. Ludziom się wtedy wydawało, że to jest specjalnie. A to był zbieg iluś niesprzyjających okoliczności na raz. I tak zdarzało się w Arce. Ja gwarantuje, że wszyscy piłkarze w tej drużynie chcą dobrze grać, tylko niektórzy nie dają sobie rady z presją.

MATEUSZ SZWOCH WYWIAD: ŻADNEGO KONTRAKTU JESZCZE NIE PODPISAŁEM

W Chojnicach miejscowi kibice z pewnością nie będą oszczędzać Arki. Dacie sobie z tym radę?

Musimy. Piłkarza takie sytuacje ma wpisane w swój zawód. Łatwiej zrozumieć, gdy tak zachowuje się obca publiczność. Gorzej jak nasi kibice biorą się za nas. Ale i takie rzeczy też musimy brać pod uwagę. Wychodząc na boisko piłkarze muszą odłączyć to wszystko, co może im przeszkadzać w grze, a mieć w głowach tylko to, co pomoże wygrać.

ARKA WYGRAŁA Z CHOJNICZANKĄ PO GOLU W 95 MINUCIE. W SEKTORZE GOŚCI ZDEMOLOWANE SANITARIATY

Niektórzy kibice Arki wręcz sugerują kto powinien grać, a kogo należy trzymać już z boiska z daleka. Tego typu opinie mają wpływ na pana decyzje kadrowe?

Patrzę tylko na to, jak dany zawodnik zachowuje się w czasie takich sytuacji. Jeżeli realizuje na boisku to co było nakreślone, gra na miarę swoich możliwości, to nie musi być reakcji z mojej strony. Natomiast, gdy widzę, że ktoś za bardzo to wszystko przeżywa i zamiast być na boisku, odlatuje myślami, to muszę działać. Najważniejsze jest bowiem wykorzystanie optymalne potencjału sportowego, który jest w drużynie. Mamy wygrywać i grać na miarę możliwości, bo one są w tym zespole ciągle duże.

JANUSZ KUPCEWICZ: ARKA MA GRAĆ DO KOŃCA O AWANS

Część kibiców wprost podczas ostatniego meczu do Warszawy odsyłała już niedawnego kapitana drużyny. Tomasz Jarzębowski zagra jeszcze w Arce?

Życie to nie bajka. Na pewno dla każdego byłaby to trudna sytuacja. Jemu jest przykro, jako człowiek czuje się pokrzywdzony, ale i takie sytuacje się zdarzają, musimy i z nimi dalej funkcjonować dobrze jako zespół.

Zawodnik

Piotr Rzepka

Piotr Rzepka

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


W środę w "18" nie było Radosława Pruchnika. Niektórzy odebrali to jako odsunięcie piłkarza. Jaka jest prawda?

Wokół Arki jest tylu ludzi zaangażowanych emocjonalnie, że tych wersji jest pięć tysięcy na... tysiąc osób. Ja patrzę wyłącznie na to co piłkarz prezentuje na treningu oraz, czy jest w stanie w 100 procentach angażować się na boisku. Radek w środę nie mógł grać z powodu urazu. Na niedzielę jest do dyspozycji.

Pruchnik i Jarzębowski za Rzuchowskiego i Szwocha na środku drugiej linii w Chojnicach? Czy na takie rozwiązanie, wobec obiekcji kibiców do tych piłkarzy, zabraknie panu odwagi?

To my chcemy dobrze rozszyfrować Chojniczankę. Dlatego nie chcę nic podpowiadać rywalom, ale my nie gramy już na dwóch defensywnych pomocników. Szanujemy każdego przeciwnika, ale każdego chcemy ograć. I nie mówię tego na pokaz. Z tym hasłem pracujemy przez cały tydzień, mówimy o tym w szatni przed i w przerwie meczu.

OSIEMNASTKA ARKI NA CHOJNICE
Bramkarze: 13. Michał Szromnik, 24. Jakub Miszczuk
Obrońcy: 3. Krzysztof Sobieraj, 4. Robert Sulewski, 6. Mateusz Cichocki, 20. Marcin Radzewicz, 23. Paweł Oleksy, 28. Kamil Juraszek
Pomocnicy: 7. Piotr Tomasik, 9. Tomasz Kowalski, 15. Radosław Pruchnik, 16. Adrian Budka, 25. Paweł Wojowski, 33. Tomasz Jarzębowski
Napastnicy: 11. Michał Szubert, 18. Bartosz Ślusarski, 22. Arkadiusz Aleksander, 29. Maciej Koziara


O ile w meczu z Puszczą zmiana taktyki przy jednoczesnym odmłodzeniu się opłaciła, to czy na Chojnice nie jest to zbyt ryzykowna strategia?

W ustawienie 1-4-4-2 jest jeden nominalny defensywny pomocnik, ale sztuką jest, aby reagować w zależności od tego jak rywal poukłada swoje klocki na boisku. W czasie meczu trzeba czasem wielokrotnie zmieniać taktykę, a gdy potrzeba to i defensywnych pomocników może być i pięciu. Wtedy wychodzi też inteligencja piłkarska. Drużyna musi tak zareagować, aby dostosować się do wymogów sytuacji, aby przekuć to na swoją korzyść.

ZAGŁOSUJ. WYBIERZ NAJLEPSZEGO PIŁKARZA KOLEJKI

W rezerwach chwalony jest Dawid Kubowicz. Dlaczego nie przywrócić go do drużyny na mecz w Chojnicach, tym bardziej, że w spotkaniach w III lidze gra właśnie jako defensywny pomocnik?

Nie znałem tego tematu, dopiero ostatnio o nim usłyszałem. W sobotę idę na mecz rezerw, aby obejrzeć jak tam wyglądają piłkarze. Uważam, że w rezerwach i drużynie juniorów znajdzie się parę perełek. Takim chłopakom trzeba umożliwić rozwój, dać im przyjemność z gry z korzyścią dla pierwszego zespołu.

SOBOTA GODZINA 17:00. NA NARODOWYM STADIONIE RUGBY DERBY GDYNI PIŁKARZY W III LIDZE

Do I ligi został właśnie zgłoszony Maciej Dampc. Na dwie ostatnie kolejki mogą dojść jeszcze kolejni piłkarze?

Tak. Klub, który w ostatnich latach "robi" mistrza i wicemistrza Polki juniorów, nie może nie wykorzystać tej uzdolnionej młodzieży dla dobra pierwszej drużyny. Po to są drużyny młodzieżowe, aby młodzi piłkarze się rozwijali, a potem wskakiwali do seniorów. Ja mam na tyle doświadczenia zarówno z kariery piłkarskiej jak i pracy szkoleniowej, że będą mógł ocenić właściwie, czy dany piłkarz jest już gotowy, by włączyć go do pierwszej drużyny, czy nie.

TERMINARZ DO KOŃCA SEZONU PIĘCIU CZOŁOWYCH DRUŻYN I LIGI
GÓRNIK ŁĘCZNA
1. miejsce po rundzie jesiennej
Wiosną - 22 punkty: 6 zwycięstw - 4 remisy - 3 porażki; bramki 18:13
W pięciu ostatnich kolejkach - 10 punktów: 3 zwycięstwa - 1 remis - 1 przegrana; bramki 9:5
Mecze do końca sezonu: Olimpia Grudziądz (w), Termalica Nieciecza (d), Stomil Olsztyn (w)

GKS BEŁCHATÓW
2. miejsce po rundzie jesiennej
Wiosną - 22 punkty: 6 zwycięstw - 4 remisy - 3 porażki; bramki 17:13
W pięciu ostatnich kolejkach - 4 punkty: 1 zwycięstwo - 1 remis - 3 porażki; bramki 5:8
Mecze do końca sezonu: Flota Świnoujście (d), Kolejarz Stróże (w), Sandecja Nowy Sącz (d)

DOLCAN ZĄBKI
5. miejsce po rundzie jesiennej
Wiosną - 24 punkty: 7 zwycięstw - 3 remisy - 3 porażki; bramki
26:10
W pięciu ostatnich kolejkach - 10 punktów: 3 zwycięstwa - 1 remis - 1 porażka; bramki: 9:3
Mecze do końca sezonu: Kolejarz Stróże (w), Puszcza Niepołomice (d), Chojniczanka (w)

ARKA GDYNIA
4. miejsce po rundzie jesiennej
Wiosną - 22 punkty: 6 zwycięstw - 4 remisy - 3 porażki; bramki 18:15
W pięciu ostatnich kolejkach - 5 punktów: 1 zwycięstwo - 2 remisy - 2 porażki; bramki 8:10
Mecze do końca sezonu: Chojniczanka (w), Olimpia Grudziądz (d), Termalica Nieciecza (w)

OLIMPIA GRUDZIĄDZ
7. miejsce po rundzie wiosennej
Wiosną - 23 punkty: 7 zwycięstw - 2 remisy - 4 porażki; bramki 13:7
W pięciu ostatnich kolejkach - 10 punktów: 3 zwycięstwa - 1 remis - 1 porażka; bramki 6:2
Mecze do końca sezonu: Górnik Łęczna (d), Arka Gdynia (w), Energetyk ROW Rybnik (d)


Czasem drużyna, która się tworzy, potrzebuje meczu na przełamanie. Czy wygrana w "10" nad Puszczą "zbudowała" na dobre lepszą Arkę i to w nowym składzie?

Tego typu mecz jest w stanie zbudować drużynę z najwyżej półki. Na świecie jest dużo silniejszych zespołów od Arki, ale myślę, że 80 procent z nich nie dałoby sobie razy po tych nieszczęściach, które spotkały nas w pierwszej połowie. U nas też były momenty nieprawdopodobnie ciężkie, nawet zwątpienia, ale los nam za to zmęczenie, które było widać choćby po skurczach piłkarzy. Jeszcze raz potwierdziło się, że nie można wątpić aż do ostatniego gwizdka sędziego. To też moja rola, aby dla piłkarzy było to zrozumiałe.

Mówi się, że wiara umiera ostatnia. Zatem nie pytam czy pan wierzy, ale czy widzi realne przesłanki ku temu, że drużyny, które są przed Arką w tabeli jeszcze pogubią punkty?

Prawie jestem pewny, że żadna z nich nie pojedzie do końca z trzema zwycięstwami. Jednak my musimy przede wszystkim cieszyć się swoją grą, bo uważam, że w naszej szatni jest potencjał, by wygrywać w I lidze. Jednak w polskiej piłce często tak jest, że przegrywamy nie dlatego, że przeciwnik jest lepszy, tylko korzysta on z naszych słabości. Dlatego nie można wpadać we własne pułapki, nie należy blokować tego co się potrafi. Nasze główne zadanie na najbliższe mecze jest takie, aby mieć czyste sumienie. Gdy spotkamy się po sezonie, powinniśmy mieć prawo powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy. Wierzę, że jak zrobimy wszystko tak jak należy, to jesteśmy w stanie wygrywać.

Tabela po 31 kolejkach

Piłka nożna - Betclic I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Górnik Łęczna 31 16 9 6 43:25 57
2 GKS Bełchatów 31 15 9 7 42:27 54
3 Dolcan Ząbki 31 14 9 8 55:35 51
4 Arka Gdynia 31 14 8 9 49:35 50
5 Olimpia Grudziądz 31 15 4 12 35:36 49
6 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 31 12 10 9 35:30 46
7 Wisła Płock 31 12 9 10 32:31 45
8 GKS Katowice 31 11 11 9 39:38 44
9 Miedź Legnica 31 11 10 10 40:31 43
10 Sandecja Nowy Sącz 31 11 10 10 29:34 43
11 Flota Świnoujście 31 9 11 11 27:31 38
12 Kolejarz Stróże 31 10 8 13 32:35 38
13 Chojniczanka Chojnice 31 8 13 10 31:31 37
14 Stomil Olsztyn 31 8 10 13 33:40 34
15 GKS Tychy 31 8 10 13 31:44 34
16 Energetyk ROW Rybnik 31 6 14 11 39:45 32
17 Puszcza Niepołomice 31 8 8 15 33:49 32
18 Okocimski Brzesko 31 4 11 16 17:45 23
Tabela wprowadzona: 2014-05-21

Wyniki 31 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Puszcza Niepołomice 3:2 (0:1)
 • Dolcan Ząbki - GKS Bełchatów 2:1 (2:0)
 • Górnik Łęczna - Chojniczanka 2:0 (1:0)
 • Miedź Legnica - Olimpia Grudziądz 1:0 (1:0)
 • Flota Świnoujście - Wisła Płock 2:0 (1:0)
 • Okocimski Brzesko - Stomil Olsztyn 0:1 (0:0)
 • Energetyk ROW Rybnik - Kolejarz Stróże 1:2 (0:1)
 • GKS Katowice - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (1:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - GKS Tychy 0:1 (0:1)

Kluby sportowe

Opinie (42) ponad 20 zablokowanych

 • Dajesz Piotr Arka w ekstraklasie! (2)

  a kibolami się nie przejmuj

  • 30 55

  • Raczej z Zagłębiem na zapleczu Ekstraklasy.

   • 33 12

  • Ekstraklasę straciliśmy już wcześniej, zespół, który walczy o awans nie powinien przegrywać u siebie z dołami tabeli... ja od meczu z dolcanem straciłem nadzieje na spokojny awans w tym sezonie.

   • 24 5

 • won (3)

  pamietamy 1998 !!!

  • 12 41

  • byles ns tym meczu (1)

   Czy znasz temat z transparentu?ja bylem i widzialem jak legenda Arki Krzychu Hoppe pyka swojaka z bani zakladajac kanal Szczypiorowi. Piotrcovia byla silna wtedy a Arke przesladowal Megapech. Byl Rzepka,najlepszy zawodnik w Arce od czasow Kupcewicza i wina za wtope spadla na niego. A jak ktos z polswiatka ma dowody na sprzedanie meczu to dlaczego Rzepka Wlasny itp obeszli sie bez kary?

   • 25 4

   • a kto byl trenerem Piotrcovii?!

    te matoły nie wiedzą

    Franc Smuda to pokazuje ile tam było wtedy kasy a Arka biedna jak mysz koscielna bo Dziubkowi i Tomasowi miasto waliło kłody pod nogi
    bo wystartowali nie z tej listy w wyborach

    • 11 1

  • x

   ja też byłem na tym meczu i widziałem jak na Rzepie siedziało całe 90 minut przynajmiej 2 z piotrkowii!!!!! Poniewierali go no i w dodatku graliśmy w 10 bo wlasny dał z bani !!!!

   • 17 1

 • (2)

  jakoś ten rzepka do mnie nie przemawia

  • 13 28

  • zadzwoń do niego (1)

   może wtedy coś ci powie

   • 9 3

   • :) i przemowi

    pewnie czytanie cie meczy
    do ktorego zdania doszedles

    • 5 0

 • W naszych sercach na zawsze Arka. (1)

  • 32 30

  • ilu wąsatych chwatów wybiera się na biało-zielone Kaszuby?

   • 9 2

 • ARKA będzie miała czyste sumienie...

  ... gdy będzie częściej stawiać na swoich zdolnych wychowanków! Ich miejsce jest na boisku a nie na ławce czy w rezerwach!!!

  • 28 5

 • (3)

  całe chojnice bedą jutro żółto-niebieskie

  • 26 47

  • . dużo Lechistów się wybiera za wami z gdańska (1)

   • 32 10

   • dużo lechistów dostanie oklep :)

    bedzie niespodzianka

    • 11 47

  • hehe całe !

   no napewno całe hehe pewnie was bēdzie znowu z 12 .

   • 23 9

 • zagrajcie o punkty a nie o czyste sumienie

  • 15 7

 • Trenerze..

  widziałeś jak grają młodzi i kto Ci wygrał mecz z Puszczą - tak więc starzy out! i tak ten sezon stracony
  trzeba budować młodą, mocną Arkę na nieprzypadkowy awans i grę wyżej!

  • 10 4

 • Arka to jest potęga, Arka najlepsza jest.

  Jeszcze nie wszystko stracone.

  • 11 37

 • bla bla bla (2)

  Już zaczynają się pierdy i tematy zastępcze które mają zamydlić oczy .Ja się pytam gdzie jest awans teraz a nie kilkanaście lat temu.I z imieinia i nazwiska kto za to odpowiada a może raczej kto przyczynił się do tego że kolejny rok czuje się zrobiony w balona

  • 17 5

  • Pan Globisz z Lechią na wieki (1)

   • 8 1

   • Globisz - dobra robota. Pozostan tam u nich na wsi jeszcze tak z 300 lat.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Arki

Stal Rzeszów
22 lipca 2024, godz. 19:00
22% Stal Rzeszów
20% REMIS
58% Arka Gdynia

Ostatnie wyniki Arki

76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin
69% ARKA Gdynia
9% REMIS
22% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane