SGA i Jantar zdominowały mistrzostwa Polski juniorek

22 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Całe podium w mistrzostwach Polski juniorek dla gimnastyczek artystycznych z Gdyni. Całe podium w mistrzostwach Polski juniorek dla gimnastyczek artystycznych z Gdyni.

Gimnastyczki artystyczne z Gdyni zdobyły komplet medali w mistrzostwach Polski juniorek. Na międzynarodowej arenie z bardzo dobrej strony zaprezentowały się kolejne wychowanki miejscowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego: Anna Czarniecka oraz Marta Kulesza i Katarzyna Romaniuk.

Rumia przez dwa dni była areną drużynowych mistrzostw Polski juniorek i seniorek w gimnastyce artystycznej. W hali miejscowego MOSiR zaprezentowały się zawodniczki z 18 klubów. Gdynia była klasą dla siebie w młodszej kategorii wiekowej.

Wśród juniorek wychowanki SMS Gdynia, które reprezentują klubowe barwy SGA i UKS Jantar, zajęły cztery pierwsze miejsce indywidualnie, a drużynowo zajęły całe podium. Z olbrzymią przewagą po złoto sięgnęły Marta Kulesza, Angela KosoulievaKatarzyna Romaniuk. Nie była to niespodzianka, gdyż zawodniczki z tej drużyny nieco wcześniej święciły sukcesy na europejskich planszach.

Podopieczne Ewy Gustafsson wygrały międzynarodowe zawody w Luksemburgu. W stawce zawodniczek z dziesięciu państw w wieloboju najlepsza okazała się Kulesza, a drugie miejsce zajęła Romaniuk.

8. Julia Woźniak - 84.850

W rywalizacji seniorek zabrakło dwukrotnej olimpijki Joanny Mitrosz-Cieślak i jej klubowej drużyny UKS Jantar, ale na podium przebiły się gimnastyczki SGA. Anna CzarnieckaNatalia Sobalewska sięgnęły po srebrne medale, przegrywając jedynie z Kopernikiem Wrocław.

Katarzyna Nylypiuk, Nela Kuśnieruk

Indywidualnie w najlepszej "5" wieloboju znalazło się aż pięciu gdynianek.

Wielobój seniorek indywidualnie
1. Maja Majerowska - 105.250
2. Anna Czarniecka - 103.600
3. Martyna Jasińska Marta (UKS Jantar) - 97.950
4. Marina Milona (Kusy Szczecin) - 87.250
5. Natalia Sobolewska - 87.100

Przed mistrzostwami Czarniecka z powodzeniem rywalizowała w zawodach z cyklu Grand Prix w Brnie. Podopieczna Joanny Pęgowskiej zajęła ósme miejsce w wieloboju oraz awansowała aż do trzech finałów z poszczególnymi przyborami. W najlepszym ćwiczeniu - z obręczą Ania zajęła czwarte miejsce, przegrywając miejsce na najniższym stopniu podium zaledwie o 0,025 punktu! Ponadto gdynianka była siódma w układzie ze wstążką i ósma w programie z maczugami.

Przypomnijmy, że wszystkie gdyńskie medalistki są wychowankami SMS Gdynia, która wchodzi w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących. Ta gdyńska placówka w tym roku świętuje 55-lecie powstania. To z niej wyszły olimpijki w tej dyscyplinie: Joanna Bodak (indywidualnie, Barcelna 1992), Anna Kwitniewska (indywidualnie Atlanta 1996), Joanna Mitrosz (indywidualnie, Pekin 2008, Londyn 2012) oraz Justyna Banasiak, Martyna Dąbkowska, Małgorzata Ławrynowicz, Anna Mrozińska, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Zawistowska (układy zbiorowe, Ateny 2004).

Przy okazji mistrzostw Polski w Rumi uroczyście w roli zawodniczki pożegnano Wójcik. Aleksandry Wójcik, zawodniczki SGA Gdynia, wielokrotnej reprezentantki Polski w układach zespołowych i przez wiele lat kapitana drużyny. 27-latka była wieloletnią kapitan drużyny biało-czerwonych. Poza 10. miejscem na igrzyskach w układach zbiorowych zawodniczka urodzona w Lęborku zajęła w tej konkurencji również m.in. 8. miejsce na mistrzostw świata (2003).