stat
Impreza już się odbyła

Sailing Poland - startuje po bałtyckie rekordy

  • sobota, 18 lipca, godz. 14:00
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

W polskim żeglarstwie morskim jeszcze czegoś takiego nie było! Jacht "Sailing Poland" zamierza ustanowić dwa rekordy szybkości na trasie Gdynia-Bornholm-Gdynia i Gdynia-Gotlandia-Gdynia. Żeglarski team pływający na jachcie "Sailing Poland" startuje w imprezach na całym świecie. Tylko w tym roku ścigał się na Karaibach w St. Maarten Heineken Regatta oraz RORC Carribean 600.

Żeglarze wystartują z Gdyni najprawdopodobniej w sobotę o godzinie 14, choć może to ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.

W basenie Morza Bałtyckiego jest bardzo mało rekordów, które można by pobić - tłumaczy Maciej Marczewski, skipper "Sailing Poland" - Dlatego postanowiliśmy ustanowić nowe i rzucić wyzwanie innym żeglarzom. A ponieważ bazą przygotowań i portem macierzystym "Sailing Poland" jest Gdynia, to właśnie ona będzie startem i metą rejsu do Bornholmu oraz Gotlandii.

Chęć ustanowienie rekordu Sailing Poland Race Team zgłosiła do Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, która powołała Komitet Rekordu Tras i stworzyła Regulamin Żeglarskich Rekordów Tras Bałtyckich.

- Uważam, że to świetny pomysł, pozytywnie wpłynie na popularyzację żeglarstwa - mówi Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. morskich i przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego. - Mam nadzieję, że "Sailing Poland" uda się ustanowić rekordy, a inni żeglarze będą próbowali je pobić.

Trasa Gdynia - Bornholm - Gdynia liczy około 320 Mm, a Gdynia - Gotlandia - Gdynia ponad 400 Mm. "Sailing Poland" w idealnych warunkach może przepłynąć w ciągu doby 649 Mm. Oba bałtyckie dystanse może więc pokonać w kilkanaście godzin. Nad przebiegiem ustanawiania rekordu czuwał będzie Sebastian Wójcikowski, który jest sędzią i członkiem Komitetu Rekordu Tras. Jacht Volvo Ocean 65 "Sailing Poland" jest w polskich rękach od początku 2019 roku. To nowoczesna maszyna regatowa, jedna z ośmiu tego typu na świecie, która pod nazwą "Mapfre" ukończyła regaty The Volvo Ocean Race w edycji 2014/15 i 2017/18. Obecnie jest to jedyna polska łódka zarejestrowana do kolejnej edycji tej imprezy. "Sailing Poland" ma długość 22 metrów, szerokość 5,6 metra i maszt o wysokości 30,3 metra. Sailing Poland Race Team żegluje w formule PRO-AM, czyli część załogi stanowią profesjonalni żeglarze, a reszta to amatorzy.

Zapraszamy też o śledzenia jachtu na trackingu:
https://www.ocean-racing.pl/tracking.html.

Z Regulaminem Żeglarskich Rekordów Tras Bałtyckich zapoznać się można
pod linkiem:
https://zeglarski.info/wp-content/uploads/2020/07/Regulamin-%C5%BBeglarskich-Rekord%C3%B3w-Tras-Ba%C5%82tyckich.pdf.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

27.10 g.18.00
Tauron Podhale Nowy Targ
28.10 g.18.00
Wisła Kraków
29.10 g.17.00
Piotrkowianin
29.10 g.17.35
King Szczecin
26.10 g.19.00
Polski Cukier Toruń
25.10 g.19.30
Unia Swarzędz
25.10 g.18.00
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin
25.10 g.17.30
0:0 mecz odwołany
Stal Nysa