• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Awans żeńskiej sztafety short track

dak.
29 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Nikola Mazur (z lewej) i Kamila Stormowska (z prawej), łyżwiarski Stoczniowca Gdańsk, będę reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Nikola Mazur (z lewej) i Kamila Stormowska (z prawej), łyżwiarski Stoczniowca Gdańsk, będę reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

Kamila Stormowska i Nikola Mazur ze Stoczniowca Gdańsk oraz Natalia Maliszewska i Gabriela Topolska z Juvenii Białystok zdobyły kwalifikację na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Kobieca sztafeta na 3000 m zajęła 3. miejsce w Pucharze Świata w Dordrechcie w niecodziennych okolicznościach. Pierwotnie były czwarte, ale zdyskwalifikowane zostały Chinki. Sukces łyżwiarek jest pierwszym takim w historii Stoczniowca od 34 lat. W 1988 roku w łyżwiarstwie figurowym startowali Honorata Górna i Andrzej Dostani.

Puchar Świata w short tracku odbył się w holenderskim Dordrechcie. Polską sztafetę 4x400 m tworzyły m.in. dwie reprezentantki Stoczniowca Gdańsk: Kamila Stormowska i Nikola Mazur. Razem z Natalią MaliszewskąGabrielą Topolską wystąpiły w finale B. By pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie musiały w nim zająć co najmniej trzecie miejsce, co wiązało się z pokonaniem jeden drużyny.

Zaczęło się niefortunnie, bo już na pierwszej zmianie doszło do kolizji i Stormowska straciła fragment płozy. Następnie na śródtorzu upadek zaliczyła Topolska, co wymusiło zmianę kolejności w zespole Polek.

Ostateczną rywalizację zakończyły na ostatnim miejscu. Jednak w trakcie wyścigu dochodziło do spięć. Sędzia obejrzała analizę wideo, która wykazała nieregulaminowe zachowanie chińskiej zawodniczki. Ogłoszono dyskwalifikację, co oznaczało awans biało-czerwonych na trzecią lokatę.

- To jest historyczny moment. W końcu miałyśmy trochę szczęścia, bo w tej sztafecie jednak wiele razy nam go brakowało. Mam nadzieję, że nie będziemy więcej tego szczęścia potrzebować, bo jedziemy tam po medal. Wiem, że stać nas na więcej i wiem, że jest jeszcze duży potencjał do wykorzystania - zapowiada Nikola Mazur.

Przypomnij sobie sukcesy trójmiejskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich- Stres był ogromny, a jak jeszcze straciłam tą płozę i to na pierwszej zmianie, to urósł jeszcze bardziej, ale poradziłam sobie z nim. Miałyśmy w tym sezonie sporo pecha, ale na końcu suma szczęścia i pecha wyszła na zero - dodaje Kamila Stormowska.
- Ten sukces smakuje bardzo dobrze, bo było wiele sytuacji, niekomfortowych dla nas, w których się znajdowaliśmy. Mieliśmy słabe losowania biegów, mieliśmy niesłuszne decyzje sędziów i dopiero na sam koniec odrobinę szczęścia w biegu, w którym byłyśmy postawione w bardzo trudnej sytuacji po tym, jak Kamila straciła część płozy. To jest efekt wieloletniej praca całego teamu, tych wszystkich ludzi, którzy są tutaj z nami i których tutaj nie ma. To jest naprawdę coś fantastycznego - mówi Urszula Kamińska, trenerka kadry.

Krzysztof Tylkowski z Floty Gdynia zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 rokuSukces panczenistek oznacza, że będzie to pierwszy udział Stoczniowca Gdańsk na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od 1988 roku. Wtedy to w Calgary wystąpili łyżwiarze figurowi gdańskiego klubu - Honorata GórnaAndrzej Dostatni. Ostatecznie nasza para taneczna ląduje na 17. miejscu w konkursie.

Warto wspomnieć, że przed trzema laty w Pjongczangu zaprezentował się inny z trójmiejskich zawodników. Bobsleiści: Krzysztof Tylkowski z Floty Gdynia do spółki z Mateuszem Lutą AZS UMCS Lublin zajęli wówczas 24. miejsce.
dak.

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane