Siatkarze wygrali dwa mecze MŚ. Trefl Gdańsk na turnieju w Gostycynie

Trefl Gdańsk

Piotr Nowakowski zdobył w meczu z Kubą 5 punktów z 8 ataków, 3 z 7 bloków i 1 z 16 zagrywek. Z Portoryko nie zagrał. fot. Krzysztof Cichomski/400mm.pl

Siatkarze reprezentacji Polski planowo zaczęli mistrzostwa świata. Obrońcy tytułu pokonali w środę w bułgarskiej Warnie Kubę 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14), a w czwartek Portoryko 3:0 (25:14, 25:12, 25:15). W podstawowym składzie biało-czerwonych, w każdym z setów pierwszego starcia oglądaliśmy środkowego Trefla Gdańsk Piotra Nowakowskiego. Był on mocnym punktem kadry w bloku, jak i na zagrywce. W czwartek trener dał mu odpocząć. Natomiast w piątek i w sobotę kolejne sparingi czekają Trefla. W tych dniach zagra na turnieju w Gostycynie.

Polska - Kuba 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:14)
POLSKA:
Drzyzga 1 punkt, Szalpuk 20, Nowakowski 9, Kurek 17, Kubiak 14, Kochanowski 5, Zatorski (libero) oraz Łomacz, Wojtaszek, Schulz 2

Na początek rywalizacji o mistrzostwo świata Polacy dostali mało wymagający zespół Kuby. Obrońcy tytułu z 2014 roku mogli więc wejść w niego łagodnie, choć nie do końca się to udało. W podstawowej szóstce Vital Heynen wystawił siatkarzy, którzy odbierali poprzednio złote medale. W tej grupie znalazł się środkowy Trefla Gdańsk Piotr Nowakowski.

Na swojej pozycji stworzył parę z Jakubem Kochanowskim. Nowakowski ponownie był profesorem pod siatką, co potwierdzał wcześniej m.in. w tegorocznych meczach kadry. Właśnie tym elementem gry dał biało-czerwonym prowadzenie w pierwszym secie 12:7. Ten od początku do końca przebiegał pod dyktando naszej kadry, a trener Heynen szybko mógł pozwolić sobie na zmiany.

PRZED MŚ PIOTR NOWAKOWSKI OGRAŁ ANDREĘ ANASTASIEGO

W drugiej partii Nowakowski wyróżniał się głównie z pola zagrywki. Świetny flot i Polacy prowadzili 3:1. Kolejna dobra zagrywka pozwoliła zwiększyć przewagę do 20:16 i skończyć spokojnie seta. Najbardziej zacięty okazał się trzeci.

Blok Nowakowskiego pozwolił naszej kadrze prowadzić w nim 6:3, choć zaczęło się od 0:3. Następnie Kubańczycy odzyskali przewagę (7:6), ale zniwelował ją atak Nowakowskiego (7:7). Mocna zagrywka Kuby sprawiła jednak, że w końcówce seta to oni wygrywali 20:17. Także ten element gry sprawił, że nieco niespodziewanie doczekaliśmy się czwartego seta.

Również tę partię Kubańczycy zaczęli bardzo dobrze. Gra Polaków była w rozsypce. Trener Heynen miał wiele uwag do kadrowiczów. I po pierwszej przerwie technicznej w końcu one podziałały. Nowakowski zdobył punkt na 7:9 czym zapoczątkował serię, która skończyła się dopiero przy 16:10 dla biało-czerwonych. Polacy ponownie byli odpowiednio nakręceni i nie wypuścili wygranej z rąk.

Polska - Portoryko 3:0 (25:14, 25:12, 25:15)
POLSKA:
Łomacz 3 punkty, Kubiak 6, Kochanowski 11, Schulz 6, Śliwka 13, Bieniek 12, Zatorski (libero) oraz Drzyzga, Kwolek 6, Konarski 3, Wojtaszek (libero)

W drugim starciu MŚ biało-czerwoni spotkali się z najsłabszym w grupie Portoryko. Trener Heynen mógł więc dać odpocząć kilku siatkarzom, w tym Nowakowskiemu, który ani na moment nie pojawił się na boisku. W składzie zastąpił go Mateusz Bieniek. A Polacy w żadnym z setów nie dali zdobyć rywalom więcej niż 15 pkt. Teraz przed naszą kadrą dzień przerwy. Kolejny mecz w sobotę, z Finlandią o godz. 19:30.

Tymczasem koledzy Nowakowskiego trenują w Gdańsku. W poniedziałek dołączył do nich reprezentant Niemiec Ruben Schott. Brązowi medaliści poprzednich mistrzostw świata tym razem nie grają na najważniejszej, siatkarskiej imprezie.

PRZECZYTAJ O OSTATNICH SPARINGACH TREFLA GDAŃSK

- Po poprzednim sezonie, praktycznie prosto z Włoch udałem się na zgrupowanie kadry, z którą walczyłem w Lidze Narodów, więc moje lato było mocno siatkarskie. Mieliśmy jeden miesiąc wolnego, podczas którego razem z dziewczyną pojechaliśmy na wakacje, a później na początku sierpnia ponownie spotkaliśmy się z reprezentacją. Ostatnie cztery tygodnie treningów zakończyliśmy w miniony weekend sparingami z Brazylią. Tuż po tych meczach przyjechałem do Gdańska - opowiada przyjmujący.
Z zespołem nie ma wciąż trenera Andrei Anastasiego. Jest on bowiem również szkoleniowcem kadry Belgii, która występuje w mistrzostwach świata. Na inaugurację, która nastąpiła dla niej także w środę pokonała w ważnym starciu Argentynę 3:1 (25:19, 25:19, 22:25, 25:19). W czwartek o Belgia zagrała ze współgospodarzem imprezy, Włochami i uległa 0:3 (20:25, 17:25, 16:25).

W pierwszej fazie mistrzostw świata drużyny podzielone są na cztery sześciozespołowe grupy. Do kolejnej fazy awansują po cztery najlepsze.

Natomiast w piątek i w sobotę czekają nas jeszcze mecze sparingowe Trefla. Pierwotnie żółto-czarni mieli zagrać w Turku z PGE Skrą Bełchatów. Z tym rywalem zmierzą się w piątek, o godz. 17, ale w Gostycynie. W zależności od wyniku starcia w sobotę zagrają z kimś z drugiej pary: Chemik Bydgoszcz - Netzhoppers KW (Niemcy).

Pozostałe mecze 1. kolejki grupy D
Bułgaria - Finlandia 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)
Iran - Portoryko 3:0 (25:19, 25:14, 25:18)

Pozostały mecze 2. kolejki:
Iran - Bułgaria 3:1 (25:22, 25:20, 22:25, 25:19)

14 Stocznia Szczecin

13 grudnia z rozgrywek wycofała się Stocznia Szczecin, która miała bilans: 5 wygranych, 4 przegrane, 15 punktów, sety 16:14. Wszystkie wyniki z udziałem tej drużyny zostały anulowane. PlusLiga kontynuowała rozgrywki w składzie 13 drużyn.