Wiadomości

Siatkówka. PlusLiga bez obcokrajowców? Odgórny nakaz nie sprawdzi się

Trefl Gdańsk

Niemiec Ruben Schott (z lewej) i Argentyńczyk Pablo Crer (z prawej) byli jednymi z kluczowych siatkarzy Trefla Gdańsk w ubiegłym sezonie. Rozmowy o ich przedłużeniu umów o kolejny sezon są na razie wstrzymane, bo zawodnicy muszą zostać rozliczeni za poprzednie rozgrywki.
Niemiec Ruben Schott (z lewej) i Argentyńczyk Pablo Crer (z prawej) byli jednymi z kluczowych siatkarzy Trefla Gdańsk w ubiegłym sezonie. Rozmowy o ich przedłużeniu umów o kolejny sezon są na razie wstrzymane, bo zawodnicy muszą zostać rozliczeni za poprzednie rozgrywki. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Przyszłość siatkarskiej PlusLigi jest niewiadoma. W Polsce mogą być kluby, które długo będą odczuwały skutki koronawirusa. Jednym z pomysłów jest rozegranie przyszłego sezonu w oparciu o polskich zawodników, bez obcokrajowców. - Odgórny nakaz nie sprawdzi się. Myślę, że każdy klub będzie dostosowywał skład do swojego budżetu - mówi nam prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski.Karol Urbanowicz - trenował co się dało, wybrał siatkówkęW środowisku siatkarskim została wywołana dyskusja, po tym jak Andrzej Grzyb zaproponował, by kolejny sezon PlusLigi rozegrać bez obcokrajowców. W rozmowie z Przeglądem Sportowym, menadżer stwierdził, że nie może być tak, że Polacy zostaną bez pracy. Ponadto miałoby to rozwiązać kwestię podróży z państw, w których w mniejszym lub większym stopniu występowałby koronawirus.

- Każdy klub ma swoje zadanie. Są takie, które mają duże wsparcie od sponsorów i wymagają określonego wyniku sportowego. Dobrze wiemy, że bez wsparcia zawodników zagranicznych ciężko to osiągnąć na arenie międzynarodowej. Na pewno w dobie, gdy kluby będą miały dużo mniej pieniędzy, logiczne jest sięganie po Polaków, bo omijają nas opłaty federacji i innych krajów - mówi nam prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski.

Trefl Gdańsk odkłada transfery. Duże straty przez niedokończony sezonTaki plan wymagałby jednak wielu zmian. O ile w Treflu Gdańsk, na ewentualne przedłużenie umowy Pablo Crera czy Rubena Schotta musimy jeszcze poczekać, tak w innych zespołach są siatkarze, którzy mają ważne umowy w kolejnych latach.

Pomysł Grzyba mówi również o oszczędnościach. Prezes żółto-czarnych twierdzi jednak, że niewiele z nich mogłoby zostać, bo w takim przypadku oczekiwania finansowe Polaków poszłyby w górę.

- W dzisiejszych czasach każdy z nas będzie siedział i drapał się po głowie jak ten skład zbudować, żeby były na niego pieniądze. Nie wiadomo też jak będą wyglądały rozgrywki, bo dziś w ogóle cokolwiek ciężko powiedzieć kiedy i w jakiej formie ruszą. Trzeba zobaczyć jacy zawodnicy są na rynku dostępni, za jakie środki. Czasami zawodnik zagraniczny, prezentujący podobny poziom, jak Polak, jest tańszy. Możemy się zaraz zapędzić i wymagania naszych rodaków wzrosną. Złotego środka nie będzie - tłumaczy Gadomski.

Wojciech Grzyb zostanie uroczyście pożegnany, ale w innym terminiePolski Związek Piłki Siatkowej zapowiedział już, że nie będzie odgórnie narzucał klubom żadnego rozwiązania. Trefl niejednokrotnie udowadniał jednak, że potrafi stawiać na młodych i perspektywicznych graczy. Do kadry reprezentacji Polski przebił się w przeszłości m.in. Damian Schulz, a nowego impulsu do rozwoju talentu w Gdańsku otrzymali: Maciej Muzaj, Artur Szalpuk, Mateusz Mika czy obecny rozgrywający Marcin Janusz.

- Odgórny nakaz nie sprawdzi się. Jesteśmy w Unii Europejskiej, przepływ pracowników między krajami jest taki, że nie można niczego blokować. Myślę, że każdy klub będzie dostosowywał skład do swojego budżetu. Jeżeli nie będzie nas stać na zawodników z zagranicy, a będziemy opierać się na młodych Polakach, to będą grali. Mamy wielu polskich siatkarzy, ale też wielu nie dorosło jeszcze do poziomu ekstraklasowego. W Treflu zawsze szliśmy drogą, by grało jak najwięcej Polaków i chcieliśmy promować naszych zawodników, a najlepiej wychowanków. Dalej tą drogą będziemy iść - podsumowuje prezes.

Opinie (10)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

21.03 (sob) godz.18:00 Asseco Resovia Rzeszów 0:0 mecz odwołany TREFL Gdańsk
14.03 (sob) godz.14:45 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:0 mecz odwołany TREFL Gdańsk
11.03 (śr) godz.20:30 TREFL Gdańsk 3:0 bez publiczności Aluron Virtu CMC Zawiercie LIVE!
08.03 (nd) godz.18:00 TREFL Gdańsk 3:0 Verva Warszawa Orlen Paliwa LIVE!
04.03 (śr) godz.20:30 TREFL Gdańsk 0:3 Ślepsk Malow Suwałki
29.02 (sob) godz.14:45 Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle 3:2 TREFL Gdańsk LIVE!
26.02 (śr) godz.18:30 TREFL Gdańsk 3:1 MKS Będzin LIVE!
23.02 (nd) godz.20:30 Visła Bydgoszcz 1:3 TREFL Gdańsk
14.02 (pt) godz.17:30 TREFL Gdańsk 3:0 Cuprum Lubin LIVE!
08.02 (sob) godz.14:45 Jastrzębski Węgiel 3:1 TREFL Gdańsk LIVE!

Tabela końcowa

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
M Z P Bilans Pkt.
1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2 Verva Warszawa Orlen Paliwa
3 PGE Skra Bełchatów
4 Jastrzębski Węgiel
5 TREFL GDAŃSK
6 GKS Katowice
7 Cerrad Enea Czarni Radom
8 Indykpol AZS Olsztyn
9 Ślepsk Malow Suwałki
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie
11 MKS Będzin
12 Cuprum Lubin
13 Asseco Resovia Rzeszów
14 Visła Bydgoszcz
  • Rozgrywki zakończone ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Zaliczono kolejność na podstawie meczów do dnia 12 marca 2020 r. Zrezygnowano z przyznania tytułu mistrza Polski. Zdegradowana zostaje Visła Bydgoszcz.

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Kasia Lamczyk 26 53 73.1%
2. Dariusz Stankiewicz 24 50 70.8%
3. Piotr Matusiak 26 49 73.1%
4. Maciej Śleboda 23 48 78.3%
5. Emil P. 26 48 69.2%

Najczęściej czytane