• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. 14-letni Eryk Kamiński od miniżużla do cyklu Grand Prix

Mikołaj Pachniewski
4 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Energa Wybrzeże - żużel

  • 14-letni Eryk Kamiński marzy o jeździe w Grand Prix. Najpierw czeka go jednak egzamin na licencję "Ż".

Eryk Kamiński to 14-latek z Gdyni, który trenuje żużel. Młody adept GKŻ Wybrzeża Gdańsk jest całkowicie poświęcony "czarnemu sportowi" w przyszłym sezonie będzie zdawać egzamin na licencję "Ż" i jest jedną z juniorskich nadziei trójmiejskiego przedstawiciela w eWinner 1.lidze żużlowej, który marzy o starcie w Grand Prix. Młody żużlowiec jest kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednio zaprezentowaliśmy wioślarza Jakuba Majewskiego. 18 października zaprezentujemy Laurę Tyszko.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plEryk Kamiński ma 14 lat i mieszka w Gdyni, gdzie uczęszcza do 8. klasy Szkoły Podstawowej nr 31. Na co dzień trenuje żużel w klubie GKŻ Wybrzeże Gdańsk. Jego przygoda z "czarnym sportem" rozpoczęła się w 2019 roku.

- Razem z moją mamą pojechałem zobaczyć, jak wyglądają treningi na torze miniżużlowym w Gdańsku. Trener Jarosław Olszewski zaproponował, abym kupił motocykl pitbike i rozpoczął na nim pierwsze treningi. Z biegiem czasu przesiadłem się na motocykl o pojemności 125cc i pilnie trenowałem w szkółce GKŻ Wybrzeże pod okiem trenerów: Marcela SzymkoPiotra Szymko. W okresie zimowym treningi odbywały się dwa razy w tygodniu w sali judo oraz w każdą sobotę rano na plaży w Brzeźnie i były prowadzone przez trenera przygotowania sportowego, Jarosława Hulko - wspomina Eryk.
Gdynianin jako swój największy sukces uznaje 3. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w miniżużlu w 2020, kiedy gościnnie startował w Stali Toruń. Eryk zakończył już także starty w sezonie 2022, z których jest zadowolony. 14-latek otarł się bowiem o medal w Pucharze GKSŻ.

- Sezon 2022 uważam za udany, gdyż w Pucharze GKSŻ do ostatniego turnieju cyklu walczyłem o 3 miejsce w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie, po biegu dodatkowym, zająłem 4 miejsce - wyjaśnia.

Sprawdź wyniki w Pucharze GKSŻDobre wyniki nie biorą się jednak znikąd. Niezbędna jest ciężka praca na treningach, zwłaszcza w tak indywidualnym sporcie, jakim jest żużel. Choć zawody odbywają się w formatach drużynowych, niezwykle ważne są umiejętności poszczególnych jednostek. By pogodzić trenowanie ze szkołą, konieczne jest, by żużlowiec zwalniał się z ostatnich lekcji, by dotrzeć na stadion 2 godziny przed ich rozpoczęciem.

- Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu. W sezonie mamy jeden wyjazd na zawody w tygodniu. Miałem to szczęście, że aby zapewnić mi większą liczbę startów, Wybrzeże wypożyczyło mnie na rozgrywki Drużynowego Pucharu Ekstraligi do TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski. W ten sposób miałem zawody nawet dwa razy w tygodniu. Poza tym sporo trenuję w domu - tłumaczy 14-latek.
Jak mówi nasz rozmówca, żużel to dla niego dyscyplina, w której najbardziej podoba mu się rywalizacja. Najlepsze wspomnienia tworzą za to wygrane wyścigi, a największym wyzwaniem jest z kolei odpowiednie dopasowanie sprzętu.

- Ten sport różni się od innych dyscyplin tym, że jest nieprzewidywalny i dostarcza dużej dawki adrenaliny zarówno dla zawodników jak i dla kibiców. Jest fascynujący. To sport, któremu w pełni się poświęcam - dodaje.

Przeczytaj o innym żużlowcu Antonim Kawczyńskim, który także był bohaterem cyklu Sport TalentSporym wsparciem dla naszego bohatera są jego rodzice. Nie tylko wspierają oni Eryka, ale i są niezwykle zaangażowani w każdy aspekt trenowania i startowania w zawodach. Zajmują się choćby przygotowaniem sprzętu, czy pozyskiwaniem sponsorów.

- Tata pełni rolę mechanika i jest odpowiedzialny za sprzęt oraz pomaga mi przy jego przygotowaniu do zawodów, treningu a także przy myciu i konserwacji po treningach. Natomiast mama przywozi mnie na treningi, zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów, naprawą odzieży, oszyć motocykla, zakupem akcesoriów motocyklowych i części zamiennych. Rodzice i cała rodzina oczywiście mnie wspierają i dopingują - tłumaczy żużlowiec.
By trenować i startować w zawodach Eryk potrzebuje specjalistycznego sprzętu, na który składają się choćby: kevlar, kask, ochraniacze kręgosłupa, karku, kolan i ciała, czy też buty z łyżwą. Koszt całego osprzętu to ok. 6,5 tys. złotych. Oczywistym jest też fakt, że gdynianin musi posiadać własny motocykl, który na bieżąco trzeba serwisować i wymieniać części, a to już koszt rzędu 16 tys. złotych.

Eryk jako członek klubu z licencją żużlową jest za to zwolniony ze składek klubowych. Ponadto GKŻ Wybrzeże zapewnia młodym adeptom: opiekę trenera, lekarza, przygotowanie toru na treningi, opony i olej na zawody oraz serwis sprzętu.

Naszego bohatera czeka teraz przerwa zimowa, w której będzie trenował, by fizycznie być gotowym na przyszłe rozgrywki. Eryk w kwietniu będzie mógł już zdawać egzamin na licencję żużlową na motocyklu 500cc. To pozwoli mu na starty w zawodach juniorskich. Zadebiutować w lidze będzie mógł jednak dopiero w wieku 16 lat.

- Mój najbliższy cel to zdanie licencji żużlowej na motocyklu 500cc w 2023 roku, kiedy skończę 15 lat. Po jej uzyskaniu planuję startować w jak największej liczbie turniejów DMPJ oraz Nice Cup. Moim marzeniem jest za to uczestnictwo w mistrzostwach świata, czyli cyklu Grand Prix - kończy 14-latek.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
1% REMIS
17% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Texom Stal Rzeszów 1 1 0 0 54:36 2
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 1 1 0 0 51:38 2
3 Innpro ROW Rybnik 1 1 0 0 48:42 2
4 Cellfast Wilki Krosno 1 1 0 0 47:43 2
5 Energa Wybrzeże Gdańsk 1 0 0 1 43:47 0
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 1 0 0 1 42:48 0
7 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 1 0 0 1 38:51 0
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 1 kolejki

  • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Cellfast Wilki Krosno 43:47
  • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Innpro ROW Rybnik 42:48
  • Texom Stal Rzeszów - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 51:38

Ostatnie wyniki Wybrzeża

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane