• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Aleksandra Sadzińska - gimnastyczka z ogólnopolskimi sukcesami

Kacper Czuba
11 czerwca 2024, godz. 06:00 
Opinie (3)
 • Aleksandra Sadzińska na zdjęciu ze swoją jedną z trenerek - Anną Mroźińską.

Aleksandra Sadzińska trenuje gimnastykę artystyczną w klubie Fundacja Boomerang w Rumi. 13-latka ma już również na swoim koncie wiele sukcesów podczas zawodów mistrzostw Polski czy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. - W domu nie miałam gdzie spożytkować swojej energii, więc rodzice zaprowadzili mnie na zajęcia gimnastyki artystycznej do pobliskiej szkoły. Pierwsze kroki w tym sporcie rozpoczęłam pod okiem pani Małgorzaty Ławrynowicz, która odkryła we mnie predyspozycje i rozbudziła pasję do tej dyscypliny - mówi nam kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Franciszku Chacu. Natomiast 25 czerwca zaprezentujemy Szymona Głuszaka.

Aleksandra Sadzińska ma 13 lat i obecnie trenuje gimnastykę artystyczną w klubie Fundacja Boomerang w Rumi. Na co dzień trenuje pod okiem dwóch trenerek: Anny i Marii Mrozińskich.

- Moją przygodę z gimnastyką artystyczną rozpoczęłam w wieku czterech lat. W domu nie miałam gdzie spożytkować swojej energii, więc rodzice zaprowadzili mnie na zajęcia gimnastyki artystycznej do pobliskiej szkoły. Pierwsze kroki w tym sporcie rozpoczęłam pod okiem pani Małgorzaty Ławrynowicz, która odkryła we mnie predyspozycje i rozbudziła pasję do gimnastyki artystycznej. Pani Małgosia zajmuje szczególne miejsce w moim sportowym życiu i wiem, że zawsze trzyma za mnie kciuki - mówi nam 13-latka.
Pomimo młodego wieku Aleksandra ma już na swoim koncie wiele osiągnięć na zawodach rangi ogólnopolskiej. 13-latka wywalczyła już wiele medali podczas zawodów mistrzostw Polski czy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ponadto nasza bohaterka zdobyła już również medale na międzynarodowych turniejach, a dodatkowo jest także reprezentantką Polski juniorów młodszych w tej dyscyplinie.

Największe sukcesy Aleksandry Sadzińskiej w gimnastyce artystycznej:

 • złoty medal mistrzostw Polski w Układach Zespołowych 2022
 • złoty medal mistrzostw Polski w Układach Zespołowych 2021
 • złoty medal w finale układu z maczugami juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2024
 • srebrny medal w wieloboju juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2024
 • srebrny medal w finale układu z piłką juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2024
 • srebrny medal w finale układu z maczugami juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2023
 • srebrny medal w finale układu ze wstążką juniorek młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2023
 • brązowy medal mistrzostw Polski w Układach Zespołowych 2020
 • medale na międzynarodowych turniejach
 • członkini kadry narodowej juniorów młodszych


Na takie osiągnięcia trzeba mimo wszystko dużo pracować, dlatego 13-latka trenuje aż sześć razy w tygodniu. Każdego dnia trening trwa od 3 do 4 godzin, a zawody w tej dyscyplinie odbywają się podobnie jak w roku szkolnym, czyli od czerwca do września. Bohaterka naszego cyklu co najmniej raz w miesiącu startuje w zawodach.

- Wyjątkowość gimnastyki artystycznej polega na tym, że łączy w sobie elementy baletu, tańca oraz akrobatyki. Natomiast myślę, że najtrudniejsze jest to, aby na zawodach pod presją, w stresie wykonać bezbłędnie wszystko to nad czym pracowało się na treningach. Z kolei najbardziej podoba mi się, że podczas układu trzeba pokazać wachlarz swoich umiejętności, czyli na przykład poczucie rytmu, ekspresję ciała i twarzy, trudne elementy akrobatyczne czy pracę przyboru - opowiada 13-latka o wyjątkowości i trudnościach związanych ze swoją dyscypliną.
 • Aleksandra Sadzińska z rodzicami


Uprawianie gimnastyki artystycznej w połączeniu z nauką czasami bywa wyzwaniem dla bohaterki naszego cyklu, a powodem bywają m.in. dojazdy w różne miejsca do szkoły i na treningi.

- Ponieważ mieszkam w Gdańsku, uczę się w Gdyni, a trenuję w Rumi, to nie zawsze łatwo jest pogodzić naukę z treningami. Czasem na sprawdziany uczę się w drodze do szkoły lub na trening, bo gdy wracam do domu zazwyczaj jest już późno i nie ma na to czasu - podkreśla.
Sport Talent. Aleksander Słodkowski - sportowiec na medal i uczeń na szóstkę Sport Talent. Aleksander Słodkowski - sportowiec na medal i uczeń na szóstkę

Wszystkie te sukcesy i trenowanie gimnastyki artystycznej nie byłyby możliwe, gdyby nie duże wsparcie ze strony rodziców.

- W tym sporcie bardzo dużą rolę odgrywają rodzice, ponieważ to oni codziennie odbierają lub zawożą mnie na treningi. Jeżdżą też ze mną na wiele zawodów, aby wspierać mnie i kibicować. Oczywiście rodzice wspierają też finansowo poprzez zakup niezbędnych przyborów, kostiumów czy finansowanie różnych wyjazdów związanych z zawodami lub obozami - zaznacza 13-latka.
Natomiast w czasie wolnym 13-latka lubi spędzać czas m.in. przy rożnego rodzaju grach karcianych czy zręcznościowych. Niedługo naszą bohaterkę czeka także poważna decyzja, jaką jest wybór szkoły średniej.- Chociaż nie mam za dużo wolnego czasu to bardzo lubię grać w gry karciane, planszowe lub zręcznościowe, rozwiązywać łamigłówki oraz spotykać się z przyjaciółmi. Swoją edukację rozpoczęłam o rok szybciej od swoich rówieśników, więc aktualnie uczęszczam do siódmej klasy szkoły podstawowej. Już za rok będzie czekał mnie wybór szkoły średniej, natomiast nie dokonałam jeszcze konkretnego wyboru na jaki konkretny profil chciałabym uczęszczać - twierdzi.
Z kolei największym celem i marzeniem naszej bohaterki na kolejne lata jest reprezentowanie Polski na zawodach międzynarodowych.

- Moim największym celem i jednocześnie marzeniem jest reprezentowanie naszego kraju na zawodach międzynarodowych wysokiej rangi takich jak mistrzostwa Europy czy mistrzostwa Świata. Zawsze oglądam zmagania zawodniczek z różnych państw, które prezentują gimnastykę artystyczną na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się pojechać na takie zawody. Cel, który miałam na ten rok, już udało mi się osiągnąć, a było to zdobycie złotego medalu Mistrzostw Polski - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (3) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (2)

  Gratulacje !

  • 12 0

  • Hallo (1)

   Z Rumi czy Rumii ?

   • 0 0

   • Oczywiście,że z Rumi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane