• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Igor Skolimowski - badminton i szkoła przetrwania

Damian Konwent
20 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Igor Skolimowski w ciągu ośmiu ostatnich lat zapisał wiele sukcesów na swoim koncie. Igor Skolimowski w ciągu ośmiu ostatnich lat zapisał wiele sukcesów na swoim koncie.

Igor Skolimowski większość życia spędził na treningach badmintona. Na koncie ma już sukcesy w międzynarodowych turniejach. Inną pasją 14-latka są wycieczki po parkach narodowych oraz szkoła przetrwania. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio prezentowaliśmy Jakuba Szymańskiego. Natomiast 4 maja przedstawimy Anielę Frąckowiak, która trenuje żeglarstwo.Igor Skolimowski ma 14 lat. Uczy się Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Gdańsku i trenuje badminton w klubie Bursztyn Gdańsk.

- Moja przygoda z badmintonem rozpoczęła się w wieku 6 lat od odbijania lotki na wakacjach. Spodobało mi się i chciałem spróbować gry na prawdziwym korcie. Po rozpoczęciu roku szkolnego tata zaprowadził mnie na trening badmintona do trenera Rafała Kasprów, który obecnie jest trenerem zespołu ekstraklasy Sportowa Politechnika. Od 6 lat moim trenerem jest Przemysław Ciastoń, a międzyczasie ćwiczyłem też z Maciejem Kuchtą. Wszystkim chcę podziękować za moje szkolenie - wyznaje nasz bohater.

Korty do badmintona w TrójmieścieOd tego czasu 14-latek zdążył wiele osiągnąć. W ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce w deblu i drugie w singlu, w międzynarodowym turnieju Memoriale Stefana Pawlukiewicza w ramach Pucharu Gór Świętokrzyskich w Suchedniowie. Ponadto wygrał kilkanaście turniejów krajowych w kategoriach młodzik młodszy i młodzik. Dwukrotnie dochodził także do ćwierćfinałów mistrzostw Polski w 2019 i 2020 roku.

- Najlepiej wspominam wyjazd na turniej Denmark Open do Odense, gdzie mogłem na żywo oglądać jak grają najlepsi zawodnicy na świecie i przy okazji zagrać w turnieju ze swoimi rówieśnikami z różnych krajów. Chciałbym jeszcze pojechać na podobny turniej w przyszłości- wyznaje młody zawodnik.
Co najważniejsze, sukcesy nie kolidują Igorowi w uzyskiwaniu dobrych wyników w nauce.

- W czasie pandemii jest trochę łatwiej. Często zabieram lekcje na zawody. Przed treningiem staram się wykorzystać czas na "ogarnięcie" szkoły. Dzięki systematyczności, na razie w szkole radzę sobie bardzo dobrze. Na szczęście większość nauczycieli rozumie moją pasję i pozwala na zaliczanie sprawdzianów w innych terminach - wyjaśnia 14-latek.
Dzielnie radzi sobie na obu płaszczyznach. Po zajęciach jeździ na treningi, które najczęściej odbywają się w KB Garnizon, obiekcie klubu MRKS Gdańsk na ul. Załogowej lub Zespole Szkół na ul. Meissnera.

- Obecnie trenuję pięć razy w tygodniu. Średnio to około 10 godzin w ciągu siedmiu dni. Do tego dochodzą turnieje, które w okresie startowym odbywają się co 2-3 tygodnie, a czasami i co tydzień - tłumaczy.

Lena Jachimek postawiła na badminton, czyli rodzinny sportIgor Skolimowski w ciągu ośmiu ostatnich lat zapisał wiele sukcesów na swoim koncie. Igor Skolimowski w ciągu ośmiu ostatnich lat zapisał wiele sukcesów na swoim koncie.

- W badmintonie najbardziej lubię to, że mogę się rozwijać. Ciągle jest coś do poprawy. Trzeba powtarzać zagrania, aby utrzymać je na dobrym poziomie. Jeśli chcesz być najlepszy, to trening z lotkami musisz uzupełniać treningiem siłowym, szybkościowym oraz wytrzymałościowym. To bardzo wymagający sport pod względem fizycznym, a ponadto trzeba poświęcić dużo czasu na technikę i taktykę gry, a także być odpornym psychicznie. Największym wyzwaniem jest dla mnie połączenie wszystkich tych elementów - uważa Igor.
Sport to również kontuzje. Nasz bohater miał pękniętą pierwsza kość śródstopia, a leczenie zajęło około dwóch miesięcy.

- To była najtrudniejsza sytuacja, która mnie dotknęła. Powrót do normalnego treningu trwał jeszcze kolejne dwa miesiące. W odzyskaniu sprawności bardzo pomógł mi fizjoterapeuta Grzegorz Jakubowski, psycholog sportowy dr Dominika Wilczyńska i oczywiście trener Ciastoń, na którego mogłem liczyć również w tym czasie - mówi.

Ekstraliga badmintona po 30 latach wróciła do Gdyni14-latek mógł liczyć również na wsparcie rodziców. Zresztą to właśnie oni są pomagają mu z dojazdami na zawody i treningi. Finansują także zakup sprzętu, na który składają się: rakieta (min. 2 sztuki) to ok. 600 zł/sztuka, lotki (1 tuba - 12 sztuk) to ok. 100 zł, naciąg do rakiety to ok. 40-50 zł.

- Składka w klubie wynosi 150 zł miesięcznie. Treningi indywidualne zazwyczaj są dodatkowo płatne. Część turniejów jest dofinansowana przez klub, część przez Pomorską Federacje Sportu, a część finansują rodzice. W roku 2020 otrzymałem duże wsparcie finansowe z klubu, który dofinansował mi szkolenie na miejscu i na zgrupowaniach, udział w turniejach, zakup rakiet. Turnieje często odbywają się na południu Polski. Wyjazd na 1 turniej np. na Śląsk to koszt ok. 1000 zł. - wylicza.
Igor Skolimowski na turnieju Denmark Open w duńskim Odense. Na zdjęciu z Hansem-Kristianem Vittinghusem, zawodnikiem kadry narodowej Danii. Igor Skolimowski na turnieju Denmark Open w duńskim Odense. Na zdjęciu z Hansem-Kristianem Vittinghusem, zawodnikiem kadry narodowej Danii.

To wszystko ma się przełożyć na kolejne sukcesy. Najbliższym celem Igora jest zdobycie medalu mistrzostw Polski. W dalszych planach są krążki europejskich i światowych zawodów.

- Moim idolem jest Victor Axelsen, mistrz Europy i Świata, medalista Igrzysk Olimpijskich w singlu. Podoba mi się jego styl gry - tłumaczy.
Jednak w całej tej historii nasz bohater chce pozostać normalnym chłopcem. Badminton traktuje jako największą pasję, ale posiada też inne.

- Lubię wycieczki po lasach, głównie po parkach narodowych. Zarazili mnie tym: mama i wujek. Lubię poznawać nowe zakątki świata. Interesuję się architekturą wnętrz oraz szkołą przetrwania w trudnych warunkach przyrodniczych. Lubię sport, więc zawsze chętnie biorę udział w zawodach międzyszkolnych i wspieram moją szkołę - podsumowuje.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (4) 1 zablokowana

 • Gratulacje!!

  Tak trzymaj i powodzenia!

  • 8 0

 • ...

  Miło poczytać o młodym czlowieku z pasją i osiągnięciami. Brawo dla Igora i Rodziców:-)

  • 2 0

 • Tylko do przodu . Żeby woda nie uderzyła

  • 2 0

 • T

  Gratulacje fajnie, że ma pasje

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane