• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. Jakub Malina. Udawał żużlowca, chce zostać prawdziwym

Rafał Sumowski
27 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk na zgrupowaniu. Żużlowcy pobiegną do latarni morskiej
Jakub Malina od najmłodszych lat jeździł z ojcem na mecze żużla. Dopiero jednak obejrzane w internecie zawody miniżużlowe zachęciły go do spróbowania swoich sił na torze. Jakub Malina od najmłodszych lat jeździł z ojcem na mecze żużla. Dopiero jednak obejrzane w internecie zawody miniżużlowe zachęciły go do spróbowania swoich sił na torze.

Jakub Malina trenuje mini żużel w Wybrzeżu Gdańsk. Zanim wyprosił u rodziców zgodę na trening, udawał żużlowca na plastikowym odpychanym motorku, krążąc od kuchni do salonu. Żużlowa pasja wygrała u 11-latka z zamiłowaniem do skoków narciarskich. - Żużel to drogi sport. Ze względu na wydatki, od dwóch lat odkładamy remont łazienki - śmieje się Szczepan Malina, ojciec młodego żużlowca. Poprzednio bohaterem cyklu Sport Talent był Kacper Radaszewski. 10 sierpnia zaprezentujemy Aleksandrę Szargiej, trenującą pływanie.Żużel. Eliminacje młodzieżowych mistrzostw Polski par. Turniej w Gdańsku 28.07Jakub Malina trenuje w szkółce mini żużlowej Wybrzeża Gdańsk. Na mecze żużlowe od najmłodszych lat zabierał go ojciec Szczepan Malina, zagorzały kibic "czarnego sportu", który zresztą wielokrotnie odpowiadał na stadionie za dobór muzyki podczas zawodów.

- Gdy miałem 1,5 roku to już próbowałem swoich sił na plastikowym motorku bawiąc się na nim w żużel. Od małego tata zabierał mnie na mecze żużlowe, ale nie wiedziałem że jest taka dyscyplina jak mini żużel. Miałem niecałe 5 lat, gdy na YouTube natknąłem się na filmik z mini żużlem. Powiedziałem rodzicom, że chcę spróbować. Tata odpowiedział, że najpierw muszę się nauczyć jeździć na rowerku bez bocznych kółek. Byłem tak zdeterminowany, że nauczyłem jeszcze tego samego dnia. Tata dotrzymał słowa i dzień później udaliśmy się na pierwszy trening na motorze do Pruszcza Gdańskiego. Po kilku tygodniach czekania, tata zapisał mnie do szkółki mini żużlowej w Gdańsku - wspomina Kuba.
  • Jakub Malina z rodzicami.


Najbardziej przeciwna nowej pasji była mama. Gdy już się zgodziła, najadła się strachu podczas pierwszego treningu, na którym młody adept upadł. Mimo tego, chłopiec zdołał ją przekonać swoim uporem.

- Kuba spełnia swoje pasje, a nie tatusia. Mnie osobiście nigdy nie fascynowała jazda na motorze. Moje kibicowanie nie miało wpływu na to, co teraz robi Kuba, to jego wybór. Jako rodzice podsuwaliśmy mu wiele opcji, ale padło na żużel. Zanim zaczął trenować, niejednokrotnie naśladował żużlowców. Pędził swoim plastikowym motorkiem odpychanym od kuchni do salonu - w goglach ślusarskich, rękawicach zimowych i kasku rowerowym. Tak samo wyglądały spacery, niezależnie od pogody. Swoim wyglądem wzbudzał zainteresowanie przechodniów - mówi Szczepan Malina.
Kuba zaczynał treningi pod okiem Piotra Szymko, z którym pracuje do dziś. W jego szkoleniu pomagali także Jarosław OlszewskiMarcel Szymko. Treningi odbywają się cztery razy w tygodniu. Na dużym torze trwają po 2 godziny, a na małym po 3 godz. Do tego dochodzi codzienny trening ogólnorozwojowy trwający około 30 minut. Chłopiec dużą wagę przykłada także do ćwiczeń siłowych, które pomagają w utrzymaniu motocykla.

- Zazwyczaj po powrocie ze szkoły odrabiam lekcje i od razu idę na stadion. Odbywam trening a po staram się pomóc tacie przy przygotowaniu motocykla do następnego treningu lub zawodów. Bywa, że wracam późnym wieczorem. Na szczęście nauczyciele wiedzą o mojej pasji, są wyrozumiali i mnie wspierają w tym, co robię - wyjaśnia Kuba, który uczy się w Szkole Podstawowej nr 11 na Stogach.
Malina na razie swój najlepszy występ zaliczył wygrywając rywalizację w klasie 50 cc podczas pierwszej edycji Gdańsk Speedway Camp organizowanej przez Krystiana Plecha. Obecnie 11-latek startuje na motocyklach o pojemności 85 i 125 cc, ale ma już za sobą jazdy na dużym torze na motocyklu o pojemności 250 cc.

  • Jakub Malina pierwsze żużlowe "wyścigi" rozgrywał na plastikowym motorku. Jeździł na nim od kuchni do salonu.
  • Jakub Malina z Mikkelem Bechem, Jarosławem Hulko i Kacprem Gomólskim.
  • Jakub Malina od najmłodszych lat jeździł z ojcem na mecze żużla. Dopiero jednak obejrzane w internecie zawody miniżużlowe zachęciły go do spróbowania swoich sił na torze.
  • Jakub Malina (z prawej).


Malina w zawodach startuje na motocyklu marki Husqvarna TC o pojemności silnika 85 cc. Klub umożliwił mu jednak trenowanie na dużym torze udostępniając motocykl o pojemności 250 cc. Zawodnik z racji uzyskania licencji na 125 cc, zwolniony jest ze składek i może liczyć na pomoc klubu. Żużel, nawet w wersji mini, nie należy niestety do najtańszych dyscyplin.

- To drogi sport. Koszt samego ekwipunku to ok. 6 tys. zł. Składają się na niego: kask, gogle, rękawiczki, specjalne buty, łyżwa, buzzer - ochraniacz klatki piersiowej i kevlar. Te wydatki leżą po stronie rodziców. Posiadamy aktualnie dwa motocykle: jeden to dwusuw o pojemności 85 cc a drugi to czterosuw o pojemności 125 cc, który aktualnie pochłania wszystkie finanse. Silnik czterosuwowy posiadamy od klubu, ale wszystkie koszty napraw pokrywamy sami. Zbudowanie takiego motocykla to około 13 tys. zł, a serwis silnika to dodatkowe 5 tys. Są to duże pieniądze, na szczęście możemy liczyć na pomoc przyjaciół. Czasem nie mówię żonie, ile wydałem na naprawę lub części. Byłaby zła, gdyż przez to od dwóch lat odkładamy remont łazienki - śmieje się ojciec zawodnika.
Idolami Kuby są Bartosz Zmarzlik, Krystian PieszczekDarcy Ward. Młody gdańszczanin ma jednak inne zainteresowania poza żużlem. Trenuje także motocross w MX Racing Team u Mirosława Kowalskiego i pasjonuje go piłka nożna. Gdyby jednak miał zrezygnować z żużla na rzecz innej dyscypliny, wybrałby... skoki narciarskie.

- Jestem tego pewien. W tym roku tata chciał zrobić mi niespodziankę i załatwił mi trening w Wiśle. Pierwszy miał odbyć się na sali, a na drugi dzień, jeśli przeszedłbym testy, mógłbym spróbować swoich sił na malutkiej skoczni. Ostatecznie musieliśmy odwołać ten wyjazd, bo trzeba było zainwestować kolejne pieniądze w motocykl - mówi Jakub Malina.
Zanim Kuba pomyśli o licencji w dorosłym żużlu, liczy na kolejne sukcesy na motocyklach o mniejszej pojemności niż 500 cc.

- Na razie skupiam się na mistrzostwach Europy , które odbędą się 7 sierpnia w duńskim mieście Vissenbjerg. Nie ukrywam, że chciałbym się pokazać tam z jak najlepszej strony. Korzystając z okazji chcę podziękować przyjaciołom, którzy mnie wspierają: LIS - Wędliny z Kaszub, Marako - Motocykle, Instal-Klima, Bestoils.pl, Ska-Tech, Deli Tire, Diamond Star, AutoMobile - wypożyczalnia pojazdów i pomoc drogowa Trójmiasto, MXRacing Team by Kowalski oraz całej muzycznej rodzinie, która wsparła nas w zbiórce Live-stream - kończy Malina.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane