• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. 12-letni olbrzym w rugby. Rywale się go boją i uciekają

Damian Konwent
13 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA

Kacper Radaszewski trenuje rugby od niecałego roku, ale szybko zrozumiał, że jest skazany na tę dyscyplinę. 12-latek dzięki swoim imponującym warunkom - waży 100 kg i mierzy 185 cm - ma sporą przewagę nad innymi. - Dużo przeciwników się mnie po prostu boi. Uwielbiam uczucie, gdy dwoje lub troje rywali próbuje mnie zatrzymać, a ja idę dalej i zdobywam punkty. Marzy mi się gra w kadrze narodowej - wyznaje. Poprzednim bohaterem cyklu Sport Talent był Tymoteusz Dzwonkowski. 27 lipca przedstawimy żużlowca Jakuba Malinę.Kacper Radaszewski ma 12 lat. Mieszka w Kiełpinku i jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku. Na co dzień trenuje rugby w Lechii Gdańsk. Jego pierwszym trenerem w zespole żaków był Miłosz Popławski. Od września przejdzie do drużyny młodzików, gdzie zajęcia będzie prowadził Michał Pietryk.

- Na początku była piłka nożna. Jednak przyszła pandemia i pozamykali wszystkie sale gimnastyczne i boiska. Nie mieliśmy gdzie trenować. Trener Pietryk jest nauczycielem W-F w mojej szkole i namówił mnie na rugby. Mama się nie zgadzała, ale nie chciała żebym siedział bezczynnie w domu. We wrześniu ubiegłego roku przyszedłem na pierwszy trening. Nie miałem odpowiednich butów do gry, bo przecież sklepy też były zamknięte, więc pożyczyłem od trenera Popławskiego. Pasowały, nowopoznana dyscyplina sportu od razu mi spodobała - wyznaje 12-latek.

Rugby. Przeczytaj inne artykuły na Trojmiasto.plObecnie nasz bohater trenuje trzy razy w tygodniu, bez względu na porę roku. Od początku swojej przygody nie opuścił żadnego turnieju. Co ciekawe, swój pierwszy rozegrał dwa dni po inauguracyjnym treningu i już zdobywał punkty.

- Moim największym sukcesem jest zdobycie z drużyną pierwszego miejsca w kategorii żak U-12 w ogólnopolskim turnieju finałowym dzieci i młodzieży mistrzostw Polski w Sopocie oraz zdobycie złota w klasyfikacji ogólnopolskich turniejów dzieci i młodzieży sezonu 2020/2021. W turnieju o mistrzostwo Polski zostałem też najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii. Natomiast w Łodzi zajęliśmy pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju dzieci i młodzieży kategorii żak. W tamtym roku z przegraliśmy, ale na szczęście udało nam się udało pokonać łodzian po wyrównanym meczu. Ze szczęścia aż się popłakałem - mówi młody rugbista.

Takie tytuły nie przychodzą bez powodu. Kacper jest wręcz stworzony do rugby, bo waży 100 kg i mierzy 185 cm. To daje mu sporą przewagę podczas rywalizacji.

- Dużo przeciwników się mnie po prostu boi. Podczas mistrzostw Polski jedna z drużyn powiedziała, że nie gra, gdy jestem na boisku. Akurat wygrywaliśmy, więc trener mnie zmienił. Najbardziej w rugby lubię to, że mogę wyładować emocje. Uwielbiam uczucie, gdy dwoje lub troje rywali próbuje mnie zatrzymać, a ja idę dalej i zdobywam punkty. Gdy biegnę z piłką i wystawiam rękę robiąc tzw. blachę, to rywal przede mną ucieka. To dość brutalny sport i czasem po mojej szarży jest wzywany medyk do przeciwnika. Największym wyzwaniem jest to, aby nie mieć kontuzji. Dużo razy miałem siniaki od korków na całym ciele, starte nogi nawet mi krew z głowy leciała - wyznaje Kacper.

Lechia Gdańsk mistrzem Polski dzieci i młodzieży. Wygrała wszystkoMłodzi rugbiści Lechii mają zapewniony cały sprzęt. Jedyne czego potrzebują, to własne obuwie. Akurat w przypadku Kacpra trzeba je wymieniać nawet co 3-4 miesiące, bo tak szybko rośnie.

- Jeśli coś robi się za małe, to mamy wymieniane na większe. Jeśli getry się porwą, to dostajemy nowe. Jeśli jedziemy na turniej, to całą podróż jedziemy autokarem. My jedynie płacimy miesięczne składki, które wynoszą 80 zł. Natomiast na turniejach otrzymujemy medale, puchary i dyplomy. Czasami zdarzą się dresy lub koszulki - tłumaczy 12-latek.


Kacper zakochał się w rugby do tego stopnia, że w życiu nie ma już innych pasji. Często śledzi mecze polskiej ekstraligi. To właśnie w pierwszym zespole biało-zielonych ma swojego idola.

- Wszystko, co chciałbym zdobyć i osiągnąć związane jest z rugby. Tak mi się spodobało, że wszystkie marzenia związane są z tą dyscypliną. Chcę utrzymać formę i być jeszcze lepszym w tym sporcie. Marzy mi się gra w kadrze narodowej rugby. Inspiruje mnie Makhari Jason, ponieważ bardzo dobrze gra, jest szybki, dynamiczny i dobrze kopie - wyznaje rugbista.

Ogniwo Sopot mistrzem Polski w rugby. Przeczytaj relację z meczu finałowegoW swojej pasji Kacper oczywiście może liczyć na wsparcie rodziców. Ale i nie tylko on, ponieważ nieraz można było już zauważyć, że na meczach rugby panuje rodzinna, piknikowa atmosfera.

- Rodzice są na każdych zawodach. Przygotowują też poczęstunek, ciasta, naleśniki, kiełbasę z grilla dla wszystkich. Ale podobnie jest na wyjazdach, gdzie inne drużyny dbają, abyśmy nie wracali głodni do domu. Takie turnieje trwają cały dzień - kończy 12-latek.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (100)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Justyna Gapys 11 33 90.9%
2 RYSZARD KIWATROWSKI 11 32 90.9%
3 Karol Zubel 10 31 90%
4 Maciek Kaszak 11 29 90.9%
5 Witold Krużyński 12 29 83.3%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Juvenia Kraków 12 10 0 2 447:205 47
2 Orlen Orkan Sochaczew 12 9 0 3 418:204 45
3 Ogniwo Sopot 12 9 0 3 433:241 43
4 Edach Budowlani Lublin 13 8 0 5 330:289 35
5 Awenta Pogoń Siedlce 13 8 0 5 370:252 34
6 Drew Pal 2 Lechia Gdańsk 13 5 0 8 346:311 25
7 Arka Gdynia 12 4 0 8 339:366 20
8 Budowlani WizjaMed Łódź 13 1 0 12 114:734 4
9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.

W trakcie rozgrywek zmieniły nazwy:
Lechia Gdańsk na Drew Pal 2 Lechia Gdańsk
Budowlani Commercecon Łódź na Budowlani WizjaMed Łódź
Orkan Sochaczew na Orlen Orkan Sochaczew

Wyniki 14 kolejki

  • OGNIWO SOPOT – Edach Budowlani Lublin 38:24 (21:10)
  • Awenta Pogoń Siedlce – ARKA GDYNIA 42:6 (21:6)
  • DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 25:0 (walkower)
  • Budowlani WizjaMed Łódź – Juvenia Kraków 23:42 (13:8)
  • pauza: Orlen Orkan Sochaczew

Ostatnie wyniki Lechii

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
13 kwietnia 2024
Budowlani WizjaMed Łódź
96% Drew Pal 2 LECHIA Gdańsk
0% REMIS
4% Budowlani WizjaMed Łódź

Relacje LIVE

Najczęściej czytane