• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Julia Skowrońska: Curling łączy ludzi. Wspomnienia na całe życie

Damian Konwent
9 stycznia 2024, godz. 06:00 
Opinie (4)
Julia Skowrońska. Julia Skowrońska.

Julia Skowrońska to 17-latka, która zdobywa medale m.in. mistrzostw Polski juniorów. Cieszy się z sukcesów, ale uważa, że ta dyscyplina sportu daje jej jeszcze więcej. - Curling to środowisko, w którym ludzie z różnych miast i klubów spotykają się na zawodach i obozach. Wspólnie przeżywamy fajne chwile, które zapamiętamy do końca życia. Na lodzie zawsze jest rywalizacja, ale poza nim można zawrzeć przyjaźnie nawet na całe życie - mówi bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Natalii Bałut. Natomiast 22 stycznia zaprezentujemy Grażynę Frożynę.Poznaj innych bohaterów cyklu Sport TalentOd łyżew do curlinguJulia Skowrońska ma 17 lat. Uczy się w Technikum TEB Edukacja, gra na gitarze i pływa, ale jedną z jej największych pasji jest curling, który na co dzień trenuje w Gdańsk Curling Club. Co ciekawe, przygoda z tą dyscypliną sportu zaczęła się całkiem niepozornie.

- To był 2015 rok. Poszłam na lodowisko, by pojeździć na łyżwach. Wtedy zobaczyłam trening curlingu i sama postanowiłam spróbować. Z perspektywy czasu oceniam to jako bardzo dobrą decyzję - mówi nam Julia.
Hokej, łyżwiarstwo czy curling. Gdzie trenować sporty zimowe w Trójmieście? Hokej, łyżwiarstwo czy curling. Gdzie trenować sporty zimowe w Trójmieście?

Wkrótce przyszły sukcesy i to nie byle jakie, bo do tych najbardziej wartościowych należy zaliczyć m.in.:
 • pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Curlingu 2021r. W składzie Julia Skowrońska, Kalina Ejsmont, Jagoda Ejsmont
 • pierwsze miejsce w  XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych Dolny Śląsk 2022. W składzie Julia Skowrońska, Nina Szymula, Michalina Gwoździewicz, Jagoda Ejsmont
 • trzecie miejsce w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2023. W składzie Julia Skowrońska, Nina Szymula, Jagoda Ejsmont


Curling łączy ludziJednak dla naszej bohaterki nie same sukcesy są najważniejsze, ale i wspomnienia, które dostarczyły jej wydarzenia związane z różnymi wydarzeniami.

- Bardzo lubię spędzać czas z dziewczynami z zespołu. Dobrze nam się ze sobą gra, przez tyle czasu zdążyłyśmy się dobrze poznać i dobrze się rozumiemy. Bardzo lubimy też naszych trenerów: Piotra NagelskiegoHenryka Skowrońskiego, z którymi bywa wesoło. Kochamy też naszą poprzednią trenerkę Karolinę Redmerską, za którą bardzo tęsknimy. Jednak generalnie curling to środowisko, w którym ludzie z różnych miast i klubów spotykają się na zawodach i obozach. Wspólnie przeżywamy fajne chwile, które zapamiętamy do końca życia. Na lodzie zawsze jest rywalizacja, ale poza nim można zawrzeć przyjaźnie nawet na całe życie. Zgrupowania mają to do siebie, że w pewnym momencie przychodzi czas pożegnań, ale jednocześnie wiesz, że znów zobaczysz się za kilka tygodni czy miesięcy - uważa nasza bohaterka.
 • Gdańsk Curling Club.
 • Gdańsk Curling Club.
 • Gdańsk Curling Club.
 • Gdańsk Curling Club.
 • Gdańsk Curling Club.
 • Gdańsk Curling Club.


Jak się więc okazuje, curling to dyscyplina sportu, która łączy ludzi. Pozornie wygląda na prostą grę, ale potrzeba sporo treningów, wysiłku, ale przede wszystkim i zgrania z innymi, aby zdobywać szczyty.

- Dużo osób pyta mnie: co to w ogóle jest za sport? Uważam, że curling łączy ze sobą sporo elementów, które muszą ze sobą współgrać, żeby osiągnąć dobry wynik. To gra zespołowa, więc trzeba sporo myśleć, przewidywać, uwzględniać to, czy lód jest "szybki" czy "wolny", czy kamienie mocno spadają, z której strony trzeba szczotkować - wyjaśnia.


Ale nie zawsze jest tylko kolorowo. Jak to w sporcie bywa, czasami przychodzą też trudniejsze momenty i z nimi również trzeba się mierzyć.

- Musimy mierzyć się z presją. Czasami na kogoś nakładają ją inni lub - jak to jest w moim przypadku - nakładamy sobie ją sami. Przypominam sobie moment ostatniej Olimpiady Młodzieży. Po dwóch latach z rzędu, na których zdobywałyśmy złoto, zajęłyśmy zawody na trzecim miejscu. To osobiście podrażniło moje ambicje. Poczułam wewnętrzną złość, bo zaliczyłyśmy spadek i to o dwie pozycje. Trudno mi było się z tym pogodzić - uważa.
Sport Talent. Jagoda Ejsmont od ogłoszenia do mistrzyni Polski w curlingu Sport Talent. Jagoda Ejsmont od ogłoszenia do mistrzyni Polski w curlingu

Koszt trenowania curlingTrzeba przyznać, że curling nie należy do najtańszych dyscyplin sportu. W dużej mierze z tego względu, że w naszym kraju oficjalnie nie istnieje Polski Związek Curlingu. Przed kilkoma laty został rozwiązany, ale trwają starania, by wkrótce znów było lepiej.

Póki co dziewczęta muszą opłacać klubowe składki, częściowo sprzęt oraz zdarza się również, że wyjazdy na zawody.

- Opłaty klubowe to mniej więcej 750 zł w skali roku. Sprzęt zapewnia klub, ale o obuwie musimy zadbać same. Koszt jednej pary to przynajmniej 600-700 zł, ale plus jest taki, że starczają na długi czas. W kwestii spraw finansowych mogę liczyć na rodziców, za co bardzo im dziękują. Wspierają mnie również w mojej pasji oraz dopingują - mówi.


Cele i marzeniaNiestety curling to dyscyplina sportu, z której w Polsce trudno wyżyć. Dlatego młodzi adepci często mają przygotowany też plan B, ale jednocześnie nie tracą zapału do uprawiania pasji.

- Aktualnie uczę się na kierunku technik usług fryzjerskich i chciałabym się w tym spełniać, bo to lubię. Jednak nie chciałabym rezygnować też z curlingu. Poświęciłam na to sporo czasu, sporo się nauczyłam, udało się coś osiągnąć i chcę robić to nadal. Dlatego wraz z dziewczynami chciałybyśmy się zakwalifikować na mistrzostwa świata i tam również spróbować swoich sił - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (4) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  oryginalne, ciekawe.. powodzenia! ;)

  • 8 1

 • Opinia wyróżniona

  Wciągnąłem się kiedyś przez przypadek w oglądanie zawodników curlingu w telewizji i okazało się, że to fascynujące widowisko. Niesamowite ile zależy od główkowania i taktyki - nie dziwi mnie, że ktoś określił curling jako szachy na lodzie.

  • 14 1

 • To ulubiony sport kobiet

  Mogą zmiatać i się drzeć jednocześnie...

  ;P ;)

  • 20 4

 • Opinia wyróżniona

  Super sport

  Mnie curling się bardzo podoba. Teoretycznie w wieku nawet 60 lat możesz być mistrzem olimpijskim;). Brawo dla autora, że potrafił dostrzec ten niszowy sport i zrobić super artykuł z młodzieżową mistrzynią Polski.

  • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane