• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Miłosz Możejko podpatrzył brata, marzy o medalu IO i byciu programistą

mip.
3 października 2023, godz. 06:00 
Opinie (7)
 • Miłosz Możejko to nadzieja gdańskiej szermierki. 17-latek marzy o medalu igrzysk olimpijskich.

Miłością do szermierki zaraził go starszy brat, a teraz sam na na koncie już sporo sukcesów. W przyszłości marzy o studiach informatycznych i medalu igrzysk olimpijskich. To historia 17-letniego Miłosza Możejko, który jest kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o kajakarce Zofii Maczkowskiej, a 17 października zaprezentujemy Idziego Duraja.

Miłosz Możejko ma 17 lat i mieszka w Gdańsku. Tu uczy się w XV Liceum Ogólnokształcącym i trenuje w AZS AWFiS Gdańsk. Pod okiem Krzysztofa Walki doskonali swoje umiejętności w szermierce. Przygodę z tym klubem zaczął od września tego roku, a wcześniej reprezentował UKS Atena Gdańsk. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął bardzo wcześnie.

- Moja historia z szermierką rozpoczęła się w gdy miałem 4 lat, już wtedy przychodziłem na zawody mojego starszego brata i oglądałem jak walczy, mimo tego, że mało rozumiałem, to i tak ten sport bardzo mi się spodobał. Niedługo później zacząłem chodzić do szkoły podstawowej, w której na dobre rozpocząłem swoją przygodę z tym sportem. Pierwsze treningi szermiercze odbyłem już w pierwszej klasie podstawówki w Gdańskiej Szkole Szermierki, pod okiem Pani Karoliny Chlewińskiej, która uczyła mnie szermierki przez pierwsze 3 lata podstawówki. Następnie od czwartej klasy podstawówki aż do dzisiaj uczy mnie mój trener Pan Krzysztof Walka, który jest również trenerem mojego starszego brata - wspomina Miłosz.


Nasz bohater na koncie ma duże sukcesy. Wśród nich wymienia m.in. złoto Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i na Pucharze Polski Juniorów Młodszych, srebrny medal na turnieju międzynarodowym International Eyal Cup w Izraelu. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony na Gdańskiej Gali Sportu Młodzieżowego.

Sukcesy Miłosza Możejko


 • zakwalifikowanie się i udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w szermierce, we florecie męskim w Bułgarii (Płowdiw)
 • złoty medal na Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych we florecie Szczecin 2023
 • złoty medal na Pucharze Polski Juniorów Młodszych - Toruń 2023
 • Srebrny medal na turnieju międzynarodowym International Eyal Cup w Izraelu 2023
 • 4 miejsce Drużynowo na Pucharze Europy Juniorów Młodszych w Budapeszcie 2022
 • Mistrzostwa Polski Juniorów (finałowa ósemka) - 8. miejsce Wrocław 2022


By osiągać takie wyniki, potrzebne jest wiele godzin treningów. Miłosz musi poświęcać na nie dużo czasu. Jednak z racji, że szermierka jest indywidualnym sportem, sam może decydować, ile godzin poświęca na sportowy rozwój.

- Trenuję od 3 do 5 razy w tygodniu. Treningi trwają około 2 godziny. Jednak często potrafię trenować nawet do trzech godzin dziennie. Dużo motywacji daje mi to, że mój brat ćwiczy razem ze mną, gdyż podczas treningów spędzamy razem dużo czasu rozmawiając o treningach, planach i nadchodzących turniejach - dodaje.
Przeczytaj o innym uzdolnionym szermierzu, który był bohaterem Sport Talent Przeczytaj o innym uzdolnionym szermierzu, który był bohaterem Sport Talent

Jak przyznaje gdańszczanin, pogodzenie nauki z taką liczbą treningów nie jest łatwe. Potrzeba do tego bardzo dobrej organizacji oraz samozaparcia.

- Trzeba być zdyscyplinowanym, umieć odpowiednio planować sobie czas w zakresie nadchodzących tygodni, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której obowiązki szkolne nakładają się na te dotyczące sportu. Ponadto trzeba umieć poświęcić się dla tego sportu kosztem innych przyjemności na przykład spotkań z przyjaciółmi, czy nawet spotkań rodzinnych - tłumaczy.
Nauka jest jednak dla niego bardzo ważna. Jak sam przyznaje, ma bardzo ambitne plany, co do swojej przyszłości.

- Po szkole średniej planuję pójść na studia informatyczne lub na związany z informatyką kierunek - dodaje.


Jak mówi nam 17-latek, gdy staje na planszy serce zaczyna mu szybciej bić i skupia się na walce z przeciwnikiem, a całe otoczenie przestaje go interesować. Dodaje, że ma świadomość, że nie każdy na początku rozumie szermierkę i jej zasady. W całej jego przygodzie z tym sportem bardzo ważne jest wsparcie rodziców i starszego brata.

- Moi rodzice są zaangażowani w mój sport nie tylko finansowo, ale również dopingują,
przyjeżdżają na turniej i wspierają mnie na każdym kroku mojej przygody ze sportem. Bardzo
dużym wsparciem jest także mój starszy brat, który wspiera mnie i doradza pod każdym
aspektem sportowym, czasem również mentalnym - mówi.

Ważną częścią każdego szermierza jest jego sprzęt. Jak wyjaśnia Miłosz, na początku swojej przygody, każdy może liczyć na wsparcie klubu, który udostępnia sprzęt szermierczy. Należą do niego: maska, bluza, plastron, spodnie, kamizelka elektryczna, przewód elektryczny, rękawica szermiercza, buty szermiercze oraz floret, czyli broń. Całość dla zawodnika w wieku juniora młodszego to koszt ok. 5 tys. złotych. W przypadku młodszych szermierzy, koszt ten jest niższy.

- Każdy kto zaczyna trenować w Gdańskiej Szkole Szermierki w klasie sportowej na początku swojej drogi wypożycza sprzęt szermierczy od szkoły. Gdy już zdecydujemy się, a nasze zaangażowanie w ten sport i wkroczy w zaawansowaną fazę, wówczas warto zainwestować w osobisty sprzęt, gdyż stanowi to o profesjonalnym podejściu do trenowania tej dyscypliny sportowej - przekonuje.


Miłosz przeszedł teraz z kategorii juniora młodszego do juniora. Choć jest to duży przeskok, pod względem sportowym, to jego celem jest zakwalifikowanie się na międzynarodowa imprezę mistrzowską.

- Moim celem jest zakwalifikowanie się na mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata i zdobycie medalu na takiej imprezie. Z kolei moim największym marzeniem jest zakwalifikowanie się na igrzyska olimpijskie we florecie oraz zdobycie medalu - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".
mip.

Opinie (7)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Bycie programista w tych czasach to zawód wysokiego ryzyka (2)

  Już maszyny programują maszyny i programy programy....za parę lat człowiek będzie zbędnym dodatkiem w takich zawodach.
  A co do sportu to życzę sukcesu i medalu nie tylko IO

  • 1 4

  • Chyba jesteś programistą i próbujesz zniechęcać potencjalną konkurencję

   bo zarobki programistów są świetne i jeszcze długo będą. Nic dziwnego- obecnie wszyscy jesteśmy wpatrzeni w telefony cały dzień. Każdy biznes/praca z tym związane to dobry $$

   • 0 0

  • Różnica

   Informatyk i programista , to dwie, diametralnie inne profesje.

   • 1 0

 • Opinia wyróżniona

  Olimpijczyk

  Duży talent i wspaniały młody człowiek.

  • 0 0

 • W sporcie liczy się

  tylko wygrana, złoty medal.

  • 0 0

 • Trzymam kciuki

  Jasno określony cel, ambicja i pracowitość, przy wsparciu Trenera i najbliższych.... recepta na sukces

  • 0 0

 • Trzeba wspierać takich młodych i ambitnych

  Życzę dużo wytrwałości w dążeniu do celu. Super, że mamy w 3mieście taką młodzież. Brawo!
  Oby zdrowie dopisywało, a będzie dobrze.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane