Wiadomości

Sport Talent. Tymon Gajdziński żeglował przed przyjściem na świat

MKŻ Arka

Marzeniem Tymona jest medal olimpijski oraz udział w regatach na pełnomorskich. Jako cel natomiast udział w Olimpiadzie Młodzieży w klasie laser 4,7.
Marzeniem Tymona jest medal olimpijski oraz udział w regatach na pełnomorskich. Jako cel natomiast udział w Olimpiadzie Młodzieży w klasie laser 4,7. fot. archiwum własne

Tymon Gajdziński skończył 14 lat, a już ma koncie złote medale mistrzostw Polski czy zaliczony udział w mistrzostwach świata. Żeglarstwo to jego największa pasja, a sam twierdzi, że zaczął wcześnie, bo już, będąc w brzuchu mamy - Jolanty. Poprzednio prezentowaliśmy judoczkę Maję Grochowiecką. 11 czerwca przedstawimy Jakuba Powarzyńskiego, piłkarza ręcznego Energi Wybrzeża Gdańsk.Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport Talent


Tymon Gajdziński ma 14 lat i od urodzenia mieszka w Gdyni na Fikakowie. Obecnie trenuje w Miejskim Klubie Żeglarskim Arka Gdynia pod okiem trenera Andrzeja Lutomskiego, trenera Partyka Kuczys-Lutomskiego oraz Macieja Sapiejki. Pomimo młodego wieku młody żaglarz zdobył już m.in. złoty medal mistrzostw Polski w klasie Open Skiff.

Sam zainteresowany przyznaje, że jego przygoda z żaglami rozpoczęła się, nim jeszcze przyszedł na świat.

- Żeglować zacząłem w brzuchu mamy na corocznych rodzinnych wakacjach. Do tej pory jest to nasza rodzinna tradycja. Tydzień na jachcie na Jezioraku. Na pierwszy trening poszedłem w wieku niespełna 6 lat. Mama zaprowadziła mnie i mojego brata do klubu JKMW "Kotwica", gdzie do tej pory żegluje mój dziadek. Poważne starty w regatach zaczęły się kiedy przeszedłem w wieku 10 lat do MKŻ Arka Gdynia pod opiekę trenera Andrzeja Lutomskiego - mówi Tymon.
Największe dotychczasowe osiągnięcia Tymona:
  • Mistrzostwo Polski w klasie Open Skiff (Open Bic) 2018 w U-16
  • II miejsce w Pucharze Polski Open Skiff 2018
  • Mistrzostwo Polski w klasie Open Skiff 2017 w U-13
  • Wiele wygranych regat lub z zakończonych na podium w klasie Open Skiff np. w Nord Cup 2017
  • Volvo Gdynia Sailing days 2016 (w kolejnych latach nie było tej klasy na tych regatach)
  • Udział w Mistrzostwach Świata w 2016, 2017 i 2018 roku


Tymon trenuje 5 razy w tygodniu, a w sezonie co tydzień lub dwa bywa na regatach, natomiast w okresie zimowym odbywa treningi motoryczne lub przebywa na zgrupowaniach m.in. w Hiszpanii. Przyjemne łączy z pożytecznym, a dzięki uważnemu słuchaniu na lekcjach ma mniej nauki w domu, dzięki czemu ma więcej czasu na poświęcaniu się pasji.

- W żaglach najbardziej podoba mi się osiągana prędkość, którą można osiągnąć. Najlepiej wspominam jednak moment, kiedy trener powiedział mi, że drzemie we mnie ogromny potencjał. Staram się go dziś wykorzystać maksymalnie, jak mogę tłumaczy młody żeglarz.

Sprawdź realcję z Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta


Takie zajęcia to również wyzwania i przeszkody. Często starty odbywają się przy niskich temperaturach. Oczekiwanie na wodzie może trwać nawet półtorej godziny, a awarie sprzętu to kolejna z dolegliwości. Uniemożliwiają kontynuowanie regat, a czasami jedyną opcją jest powrót do portu, gdzie usuwa się usterkę. W takich sytuacjach kształtuje się właśnie charakter młodych ludzi, który uczy samozaparcia do regularnego trenowania.

- Moja mama bardzo dużo mi pomaga. Teraz jeżdżę na treningi sam, ale wcześniej zawsze mama mnie woziła. Większość kosztów związanych z treningami, zakupem sprzętu czy specjalnego ubrania ponosi właśnie ona, a dzięki uprzejmości trenera mogę korzystać z klubowej łódki. Żagiel jednak kupiła też mama i to na nią spadają koszta udziału w regatach czy zgrupowaniach. Czasem pomagają mi również dziadkowie. Oczywiście za trenowanie też trzeba płacić. Są to różne kwoty w zależności na jakiej łodzi się trenuje. Udział w regatach czy zgrupowaniach jest częściowo refundowany przez klub, jednak większość kosztów ponoszą najlepsi sponsorzy czyli rodzice. Wpisowe miejscowych regatach wynosi od 60 do 120 zł, a zgrupowania za granicą to ponad 3000 zł - wyjaśnia Tymon.


W nagrodę za najlepsze wyniki często otrzymuje się zwykłe, symboliczne puchary, medale czy upominki rzeczowe, jak drobny sprzęt lub bony do sklepów żeglarskich. Żeglarz natomiast w swoich niezbędnym sprzęcie powinien mieć piankę, kapok, buty piankowe, czapkę, łódkę, żagiel, maszt, bom, wózek slipowy, ster miecz, masę linek, bloczki (wymieniane w razie awarii lub jeżeli zmienia się klasę, w której się pływa.

- Moim celem jest udział w Olimpiadzie Młodzieży w klasie laser 4,7, a marzeniem oczywiście medal olimpijski oraz udział w regatach na pełnomorskich jachtach, np. America's Cup, najlepiej na polskim jachcie. na początku jednak chciałbym nowszą łódkę, ale to bardzo duży koszt - dodaje.
Ponadto Tymon interesuje się piłką ręczną. Chodzi do klasy sportowej o takim profilu. Jego największym idolem jest Andrzej Lutomski, który jest trenerem młodego żeglarza. To właśnie on wprowadził do Polski trzy klasy: Optymist, klasa olimpijska, na której teraz Tymon pływa i najnowsza - Open Skiff.

Uprawianie takiego sportu może być opłacalne w przyszłości. Gdy jest się zawodowcem, to klub płaci za żeglowanie pod ich barwami, a w szczególni, gdy mają sponsorów. To oni opłacają wyjazdy na regaty i ponoszą koszta za sprzęt.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (17) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane