Spóźniony pościg w finale Pucharu Polski

14 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

W Gdyni poznamy zdobywcę Pucharu Polski koszykarek na rok 2009. Podobnie jak w poprzednim sezonie naprzeciw siebie stają Lotos PKO BP i Wisła Can-Pack. Gdynianki bronią trofeum, gdyż przed rokiem w Krakowie pokonały tego rywala 74:58. Niestety, "Biała Gwiazda" wygrała 72:61 (27:14, 16:8, 17:12, 17:22). Na bieżąco informowaliśmy o przebiegu meczu. Poniżej zapis relacji.

LOTOS: Matović 16 (1x3), Catchings 15, Tomiałowicz 14 (4), Beard 3 (1), Pawlak 2 oraz Currie 11 (1), Marchanka, Snitsina, Jujka, Sosnowska.

WISŁA: Skerović 19 (1), Kobryn 17, Canty 13, Gburczyk 9 (3), Dupree 4 oraz Maksimović 8, Fernandez 2, Pałka.

Mecz celnym rzutem otworzyła Ivana Matović. Wisła też skierowała ciężar ataku pod kosz. Cztery razy rzucała Ewelina Kobryn, trzykrotnie celnie, swoje punkty dołożyła Dominique Canty i to eksgdynianki wyprowadziły Wisłę na prowadzenie 8:2.

Gospodynie spróbowała poderwać ta najmłodsza w składzie. W tym trudnym momencie Olivia Tomiałowicz trafiła "trójkę". Niestety, w 6. minucie rywalki odskoczyły na 14:7, a rewelacyjna Kobryn miała więcej punktów niż wszystkie gdynianki (8).

"Biała Gwizda" nie boi się podjąć walki także na obwodzie. Mamy serię udanych rzutów za trzy punkty. Udane próby Doroty Gburczyk i Jeleny Skerović przedziela jedynie Tomiałowicz i przyjezdne mają już w 8. minucie osiem punktów przewagi (20:12). Ale to nie był koniec demolowania miejscowych. Gburczyk raz jeszcze przymierzyła zza linii 6,25 m, a wynik inauguracyjnej kwarty na 27:14 dla Wisły ustaliła inna eksgdynianka, Slobodanka Maksimović.

Była center Lotosu celnymi rzutami wolnymi otworzyła drugą kwartę. W 13. minucie Kobryn poprawiła na 33:16. Gdynianki były coraz bardziej bezradne. Skerović i Marta Fernandez po kwadransie podnoszą rezultat na 37:16. Dopiero wówczas niemoc miejscowych przerwał rzut Tamiki Catchings. Dobrą zmianę dała Monique Currie. Po jej akcjach straty zmniejszone do 22:39, a Amerykanka szybko zaliczyła też dwie obronne zbiórki, choć o głowę jest niższa od najpotężniejszych rywalek.

Przez blisko trzy kolejne minuty żadnej z drużyn nie udaje się zdobyć punktu. Wreszcie wynik "ruszyła" Skerović, a na 32 sekundy przed końcem pierwszej połowy jej rezultat ustaliła Maksimović na 43:22 dla Wisły! Ani na sekundę przed przerwą nie opuściły Pawlina Pawlak i Gburczyk.

Po zmianie stron gdynianki próbowały zniwelować straty, ale co urwały kilka oczek, to znów je traciły. Tak jak w 26. minucie akcje Skerović i Maksimović przywróciły 21-punktową przewagę (50:39). Podobnie po "trójce" Alany Beard nastąpiła natychmiastowa riposta Canty i Maksimović, co dało wynik 54:32. Dopiero w ostatniej minucie trzeciej kwarty gdynianki zmniejszyły straty do 16 punktów, gdyż za trzy trafiła po raz trzeci dziś Tomiałowicz, a wynik po pół godzinie ustaliła Catchings.

Czyżby zapowiadał się pasjonujący pościg? Ostatnią kwartę akcją 2+1 otworzyła Catchings, którą przy rzucie faulowała Skerović. Wisła odpowiedziała jednak "trójką" Gburczyk, a w 34. minucie Skerović trafiła na 60:42. Ale gdynianki nie kapitulowały. Po "trójce" Matović przegrywały już "tylko" 49:60, a coraz śmiej grająca i punktująca Currie też trafiła zza 6,25 i do odrobienia w ciągu ostatnich pięciu minut było osiem punktów (52:60). Currie trafiła po raz kolejny, przechwytem popisała się Pawlak, a kolejną akcję na 56:62 przeprowadziła Catchings. Po chwili była szansa, aby jeszcze się zbliżyć, ale tym razem po własnym przechwycie Tamika nie trafiła, a w odpowiedzi punkty zdobyła Skerović.

Na niespełna trzy minuty przed końcem Matović popisała się akcją 2+1 na 59:64, a Maksimović zarobiła czwarty faul. Tak się tym wiślaczka zdenerwowała, że w następnej akcji miała stratę, co wykorzystała Catchings rzucając na 61:64. Na 116 sekund faulem atak Skerović przerywa Pawlak. Jelena wykorzystała oba wolne. Następnie były niecelne rzuty Maksimović i Catchings, a na 33 sekundy trafiała Kobryn na 68:61 i jest po meczu. Puchar pojedzie do Krakowa.

Trenerski dwugłos

Jacek Winnicki: - Przegraliśmy, gdyż zagraliśmy bardzo słabo w obronie. Niestety, przepis o dwóch Polkach na parkiecie nas mocno ogranicza. Kontuzja Magdaleny Leciejewskiej skomplikowała nam sytuację. Zostaliśmy praktycznie tylko z jedną wysoką zawodniczką, bo wcześniej przecież rękę złamała Emilija Podrug. Ivana Matović walczy, robi co może, ale jest w walce pod koszami osamotniona. Próbowałem gry z Martą Jujką, ale wariant ten się nie sprawdził.
Wisła dzisiaj była zespołem lepszym i wygrała zasłużenie. Mam nadzieję, że się zrewanżujemy w finale mistrzostw Polski, jeśli oczywiście się w nim obie drużyny znajdą
.

Wojciech Downar Zapolski: - Bardzo dobrze wychodziła nam gra kombinowaną obroną strefową, mieliśmy też dobrą skuteczność w ataku. Od początku dobrze weszliśmy w mecz i powiększaliśmy przewagę. Nawet przy prowadzeniu różnicą 25 punktów uczulałem dziewczyny, aby zachowały maksymalną koncentrację. W koszykówce często tak jest, że
kilka udanych akcji z rzędu powoduje, że rywal łapie wiatr w żagle i szybko odrabia straty. Tak też było i w tym meczu, jednak udało nam się opanować sytuację i obroniliśmy zwycięstwo.
Cieszymy się bardzo, bo ostatnio powodów do zadowolenia nie mieliśmy zbyt dużo. Odpadnięcie z Euroligi i porażka z Dudą Leszno mocno popsuły nastroje