Wiadomości

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia musi przetrwać. Nie tylko dla młodzieży?

Arka Gdynia

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia skupia obecnie 300 piłkarzy w 14 drużynach, a gdyby zaszła potrzeba, może również włączyć się w ratowanie seniorskiej piłki. Zdjęcie z turnieju Arka Cup.
Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia skupia obecnie 300 piłkarzy w 14 drużynach, a gdyby zaszła potrzeba, może również włączyć się w ratowanie seniorskiej piłki. Zdjęcie z turnieju Arka Cup. fot. Łukasz Głowala

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia potrzebuje wsparcia, gdyż niebawem może być potrzebne nie tylko po to, aby sprawnie kontynuować szkolenie dzieci i młodzieży. Gdyby doszło do upadku spółki piłkarskiej, to właśnie w oparciu o stowarzyszenie może być odbudowywana ligowa drużyna żółto-niebieskich. Stąd apel do rodziców, aby nadal opłacali składki, mimo że treningi są zawieszone, a także... spółki, by regulowała zobowiązania wobec SI.Arka Gdynia zmieniła kapitanaJak płaci spółka stowarzyszeniu?Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia od 2003 roku zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży. Jego wychowankowie trafiają następnie do spółki piłkarskiej, która prowadzi drużyny juniorów młodszych i starszych oraz seniorów w ekstraklasie, a także rezerw w IV lidze. Pomiędzy oboma podmiotami jest podpisana umowa o współpracy. Zobowiązuje ona klub do płatności na rzecz stowarzyszenia. Według naszych ustaleń miesięcznie to 30 tysięcy złotych.

Krzysztof Rybicki, prezes SI Arka Gdynia.
Krzysztof Rybicki, prezes SI Arka Gdynia. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl
- Niestety, spółka spóźnia się z regulowaniem zobowiązań. To wraz z sytuacją, która dotyczy epidemii koronawirusa, sprawia, że pojawia się problem dotyczący płynności finansowej. A przecież podwaliny piłki nożnej w Gdyni muszą pozostać niezależnie od tego, co się obecnie dzieje. Nasze struktury szkolenia są dobrze poukładane i doskonalone od 17 lat - ocenia Krzysztof Rybicki, prezes SI Arka Gdynia.
Z Arka SSA w kwestii płatności otrzymaliśmy następujące informacje:

- Ostatnia rata za styczeń została zapłacona w lutym zgodnie z umową. Obecnie na realizację czeka rata za miesiąc luty z płatnością w marcu, więc można powiedzieć, że zobowiązania były regulowane na bieżąco. Nie można jednak wykluczyć, że obecna sytuacja wpłynie na terminy kolejnych płatności. Podobnie jak w przypadku innych kontrahentów starać się jednak będziemy je regulować w miarę możliwości budżetowych i przepływu środków - wyjaśnia Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy piłkarskiej spółki.

Czarny scenariusz, różne koncepcjeWarto pamiętać, że SI wkrótce może być potrzebna nie tylko, by sprawnie kontynuować szkolenie dzieci i młodzieży. Gdyby doszło do upadku spółki piłkarskiej w Gdyni, to aby kontynuować ligowe tradycje w Arce, potrzebny będzie podmiot, który będzie chciał się podjąć trudu odbudowy, zaczynając ten proces od IV bądź III ligi.

Arka Gdynia ograniczyła wypłaty dla piłkarzy. Czeka na nowego właścicielaSI Arka jest już członkiem PZPN, a zatem mogłoby podjąć się tej roli. Wówczas w naprędce nie trzeba byłoby powoływać nowego stowarzyszenia. Oczywiście to na razie tylko jedna z koncepcji i to na wypadek czarnego scenariusza, gdyby zapaść finansowa w spółce miała się pogłębiać.

- Trzeba być przygotowanym na różne koncepcje - zgadza się prezes SI Arka.

W lutym 2018 roku, na specjalnej konferencji, uroczyście podpisana została umowa między Arka Gdynia SSA a SI Arka Gdynia.Apel do rodzicówSI Arka Gdynia prowadzi aktualnie 14 drużyn młodzieżowych, w których trenuje łącznie około 300 piłkarzy w wieku od lat 7 do 16. W związku z epidemią koronowirusa treningi zawieszone są od dwóch tygodni, a PZPN wszystkie rozgrywki wstrzymał do 26 kwietnia włącznie. Tym samym zachodzi obawa, że rodzice przestaną płacić składki, które wynoszą średnio około 120 zł miesięcznie.

Krzysztof Sobieraj: Nie pchałem się, podałem rękę klubowi - wywiad z trenerem Arki Gdynia- Apelujemy do rodziców, aby tego nie robili. Jesteśmy z nimi w kontakcie mailowym, wyjaśniamy zaistniałą sytuację. Na pewno powstające nie z naszej winy zaległości, nadrobimy. Ponadto nasi trenerzy w każdej grupie wiekowej łączą się z podopiecznymi online i przekazują im zalecenia odnośnie możliwych do wykonania zajęć - informuje prezes Rybicki.

PZPN potwierdził jakość szkoleniaJakość szkolenia w SI Arka została zweryfikowana w procesie certyfikacji PZPN. Gdynianie jako zaledwie jeden z siedmiu na Pomorzu i czterech w Trójmieście ośrodków (ponadto Akademia Piłkarska LG Gdańsk, Gedania 1922 Gdańsk, Jaguar Gdańsk) otrzymali od związku złoty certyfikat.

- Zdobycie tych uprawnień zobowiązywało nas do spełnienia szeregu obowiązków rozmaitej natury. Dla każdej grupy trzeba na przykład zatrudnić dwóch trenerów o określonych kwalifikacjach, prowadzić szkolenie według określonych programów, które w każdej chwili mogą być kontrolowane, a trening nie może się odbywać na mniejszym placu niż pół boiska. Istnieje także wymógł identycznego ubiorów trenujących. By sprostać tym wymaganiom zatrudniamy około 30 trenerów. Na ich utrzymanie na razie sami musimy zdobyć środki, gdyż pieniądze z PZPN być może będą najwcześniej w czerwcu. Nie wiadomo, dokładnie ile. Mówi się o około 10 tysiącach rocznie na zespół - wylicza Krzysztof Rybicki, prezes SI Arka.

Nie można się zadłużać, by dostać dotacjeMimo że zaczyna brakować przychodów, to stowarzyszenie nie może pozwolić sobie, aby popaść w długi. Od terminowego regulowania zobowiązań wobec pracowników, kontrahentów, czy braku zaległości wobec ZUS uzależniona jest na przykład możliwość ubiegania się o miejskie pieniądze z tytułu szkolenia dzieci i młodzieży.

Roman Walder wycofał się z przejęcia Arki Gdynia. Podał powódW styczniu tego roku Gdynia w tym zakresie pozytywnie zaopiniowała 71 wnioskodawców, przyznając łącznie blisko 2,2 mln zł. W pozycji nr 31 zapisano:

"Stowarzyszenie Inicjatywa Arka na zadanie: Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej z przyznaną kwotą dotacji w wysokości 216.000 zł."

Opinie (119) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Czy was pogrzało?

  W obecnej sytuacji najważniejsze jest dla was, aby rodzice płacili składki? Upadniecie to upadniecie. Martwmy się o inne rzeczy a nie upadek jakiegoś stowarzyszenie, które odpowiedzialne jest za latanie za jakąś piłką. Dzieciaki i tak nie będą w przyszłości żyć z piłki.

  • 47 50

 • Danziger

  Wszyscy zorientowani wiedzą, że Arka S.S.A. do końca tygodnia złoży wnisek o upadłość. To fakt.

  • 27 17

 • Nie muszą życ z piłki, ale to co wyniosą z rywalizacji sportowej pozostanie do końca życia. Piłka to nie tylko gra, to nauka dyscypliny, współzawodnictwa, poszanowania innych, szkoła życia. Zgoda z piłki będzie żył promil tych maluchów, ale przecież nie o to tylko chodzi,
  Nie chce mi się rozwodzić, ale kto tego nie rozumie, tego sensu treningu, zabawy to nie przekonasz

  • 27 6

 • no i już wiadomo co będzie

  Arka SSA ogłasza upadlość i zostaje ze swoimi długami
  piłkarze przechodzą do SI Arka która zacznie pewnie od 3 ligi

  • 21 7

 • faktem jeszcze nie jest.
  póki wniosek nie jest złożony to tylko spekulacje.

  • 10 5

 • Na pewno wtedy jak będzie źle Prezes sprzeda swojego super merola i będzie lepiej!!!

  To jest maszynka a nie szkółka

  • 29 7

 • Nigdy w życiu

  Nowy podmiot musi zaczynać od B klasy - za zasługi od klasy A. Jak Zawisza i inne kluby.

  • 11 10

 • zacznie od

  4 ligi a drużynę z 4 ligi zlikwidują.
  ciekawe który z zawodników wielkich arkowcow okaże się w porządku i zostanie,zeby grac w 4 lidze za 500 zl miesiecznie

  • 8 3

 • #midakw..

  • 8 1

 • Nie tylko Arka ma problemy finansowe inne kluby również przez tą epidemie a jeżeli chodzi o upadek arki to są plotki mediów i nie czytajcie tych głupot arka na pewno nie zbankrutuje.

  • 15 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 31.07.2021 godz. 20:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

91%

146 typowań

x

5%

8 typowań

2

4%

7 typowań

TYPUJ!

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Podbeskidzie Bielsko-Biała 0 0 0 0 0:0 0
2 ARKA GDYNIA 0 0 0 0 0:0 0
3 Chrobry Głogów 0 0 0 0 0:0 0
4 GKS 1962 Jastrzębie 0 0 0 0 0:0 0
5 GKS Tychy 0 0 0 0 0:0 0
6 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
7 ŁKS Łódź 0 0 0 0 0:0 0
8 Miedź Legnica 0 0 0 0 0:0 0
9 Odra Opole 0 0 0 0 0:0 0
10 Puszcza Niepołomice 0 0 0 0 0:0 0
11 Resovia 0 0 0 0 0:0 0
12 Sandecja Nowy Sącz 0 0 0 0 0:0 0
13 Stomil Olsztyn 0 0 0 0 0:0 0
14 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0
15 Zagłębie Sosnowiec 0 0 0 0 0:0 0
16 GKS Katowice 0 0 0 0 0:0 0
17 Górnik Polkowice 0 0 0 0 0:0 0
18 Skra Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

31.07 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Zagłębie Sosnowiec LIVE!
07.08 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Chrobry Głogów
16.06 (śr) godz.20:30 ARKA Gdynia 0:1 ŁKS Łódź LIVE!
13.06 (nd) godz.12:40 Chrobry Głogów 0:3 ARKA Gdynia LIVE!
05.06 (sob) godz.12:40 ARKA Gdynia 0:2 Radomiak LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane