Natalia Kozioł była gwiazdą III Festiwalu Sportów Gimnastycznych, który przez dwa dni odbywał się w halach AWFiS Gdańsk. Gimnastyczka artystyczna SGA Gdynia zdobyła sześć medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote. W gimnastyce sportowej triumfy święcili gospodarze. Zawodnicy AZS AWFiS i MKS zdobyli łącznie 33 medale, w tym 14 z najcenniejszego kruszcu. Dawid Węglarz wykonał skok noszący nazwę "Leszek Blanik".
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NOWEJ HALI AWFIS I GIMNASTYCZNYCH MISTRZOSTWACH
400 zawodniczek i zawodników z blisko 50 klubów rywalizowało w indywidualnych mistrzostwach Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów w gimnastyce sportowej kobiet i mężczyzn, gimnastyce artystycznej, akrobatyce oraz na trampolinie i skokach na ścieżce. Łącznie rozdano 105 kompletów medali. Po raz trzeci z rzędu zdecydowało się, że zawody we wszystkich tych dyscyplinach rozgrywane będą w jednym miejscu i czasie. Tym razem postawiono na Gdańsk.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Górskiego do dobrze już znanej kibicom hali widowiskowo-sportowej dołączyła kolejny obiekt. Podczas mistrzostw chrzest przeszła Hala Gimnastyczna Leszka Blanika, która powstała kosztem około 23 mln zł.
- Oficjalnie halę będziemy otwierać w listopadzie tego roku, kiedy wzbogacimy nasze Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe. Według mojego pomysłu w jednym obiekcie zamierzamy połączyć aktywność sportową z działalnością dydaktyczną oraz z terapią dysfunkcji aparatu ruchu - mówi Waldemar Moska, rektor AWFiS.
- Nasza uczelnia w chwili obecnej stworzyła najlepsze warunki do uprawiania sportów gimnastycznych w Polsce - dodaje dr Andrzej Kochanowicz, kierownik Zakładu Gimnastyki, Tańca i Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych.
W kategoriach od juniorów do seniorów rozgrywano wieloboje oraz finały w poszczególnych gimnastycznych dyscyplinach. W gimnastyce sportowej dal mężczyzn były to: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze i drążek, a dla kobiet: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia oraz ćwiczenia wolne.
W ramach gimnastyki artystycznej zaprezentowały układy ćwiczeń z obręczą, piłką, maczugami oraz wstążką.
W ramach akrobatyki widzowie mogli obejrzeć dwójki oraz trójki kobiet, dwójki mężczyzn oraz dwójki mieszane, a także skoki na ścieżce kobiet i mężczyzn.
Ponadto W konkurencji zaprezentowano trampolinę kobiet i mężczyzn oraz skoki synchroniczne kobiet i mężczyzn.
Z perspektywy Trójmiasta najbardziej interesującymi dyscyplinami na mistrzostwach były gimnastyka sportowa i artystyczna. W tej pierwszej od czasów Leszka Blanika, mistrzostwa olimpijskiego, świata i Europy w skoku Gdańsk należy to krajowych hegemonów. Natomiast w tej drugiej specjalności dominuje Gdynia. Oba ośrodki podczas dwudniowych zawodów potwierdziły, że praca szkoleniowa nadal prowadzona jest tam na wysokim poziomie.
III Festiwal Sportów Gimnastycznych odbył się na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
mat. prasowe
GALERIA ZDJĘĆ; fot. Beata Zarach / AWFiS Gdańsk
Aż sześć razy na podium wchodziła Natalia Kozioł. Ta sztuka nie udała się żadnej innej gimnastyczce artystycznej w tych mistrzostwach. Zawodniczka SGA Gdynia wygrała dwie najbardziej prestiżowe konkurencje, czyli wielobój w kategorii młodzieżowej i seniorek. Ponadto w seniorskich finałach z poszczególnymi przyborami dołożyła: złoto po ćwiczeniach z piłką i maczugami, srebro za układ z obręczą, a dzięki wstążce jej medalowy dorobek dopełnił brąz.
Trzy seniorskie medale, po jednym w każdym kolorze zdobyła Natalia Wiśniewska. Zawodniczka UKS Jantar Gdynia wygrała finał ze wstążką, wicemistrzynią została po ćwiczeniu z maczugami, a najniższy stopień podium przyniósł jej układ z piłką. W wieloboju uplasowała się na 5. miejscu.
PRZYPOMNIJ SOBIE JAK BYŁO PRZED ROKIEM. PIĘĆ ZŁOTYCH MEDALI DLA NATALII KOZIOŁ
Jeszcze więcej medali było do zdobycia w gimnastyce sportowej. W jednej kategorii wiekowej, jeden zawodnik mógł zdobyć aż siedem krążków. Wiele z nich swoich właścicieli znalazło wśród gospodarzy. Łącznie gdańscy gimnastycy zdobyli 33 medale, w tym 14 złotych.
Wśród seniorów Adrian Łopatyński zdobył złoty medal w ćwiczeniach na kółkach, poręczach oraz drążku, a także wywalczył 3. miejsce na koniu z łękami. Sebastian Gawroński zdobył złoty medal w ćwiczeniach wolnych oraz skoku, a ponadto został wicemistrzem Polski na poręczach. Natomiast Bartosz Czaja (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), dla którego był to pierwszy start po kontuzji, sięgnął po srebro na koniu z łękami.
W kategorii młodzieżowiec startowali: Piotr Wieczorek, Dawid Węglarz oraz Dawid Burkowski.
Węglarz wykonał skok Leszka Blanika, czyli przerzut wraz z 2,5 salta łamane w przód. Ponadto zdobył 2 srebrne medale na kółkach oraz drążku.
Natomiast Wieczorek zdobył aż 5 medali: złote - na koniu z łękami i kółkach, brązowe w ćwiczeniach wolnych i na drążku
W mistrzostwach wystartowało również 9 zawodników z gdańskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego (MKS Gdańsk), którzy bardzo dobrze spisali się w kategorii młodzieżowca i juniora. W wieloboju srebrny medal zdobył Paweł Kaśków, a w finałach 2. miejsce w ćwiczeniach wolnych oraz 2. miejsce na koniu z łękami i 3. miejsce na kółkach. Zawodnicy MKS zatriumfowali na skoku w kategorii młodzieżowca: Sebastian Gutowski (1. miejsce), Jakub Krawczyk (2. miejsce) oraz Roman Włodarczyk (3. miejsce).
W kategorii juniora multimedalistą został Jan Wysocki: 3. miejsce w wieloboju, a w finałach 1. miejsce na ćwiczeniach wolnych, 1. miejsce na koniu z łękami, 2. miejsce na kółkach. W kategorii juniora złoty medal w finale na drążku oraz brązowy na koniu z łękami zdobył Daniel Siwiński.