Sukcesy młodych florecistów

26 lutego 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Siedem medali - po dwa złote i srebrne oraz trzy brązowe - przywieźli z mistrzostw Polski juniorów do lat 20 gdańscy floreciści. Miejsca na najwyższym stopniu podium zdobyły we Wrocławiu obie akademickie drużyny. Na tegoroczne mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej Sietom AZS AWF desygnuje prawdopodobnie czworo reprezentantów.

Wśród dziewcząt rywalizowały 53 zawodniczki. Do największej niespodzianki doszło już w 1/8 finału. Liderka krajowego rankingu, Katarzyna Kryczało, uległa Karolinie Chlewińskiej (obie Sietom). Sukces tak uskrzydlił tę drugą zawodniczkę, że mistrzostwa skończyła z tytułem wicemistrzowskim. W walce półfinałowej rozbiła Joannę Borkowską (Polonia Leszno) 15:3, a w finale uległa Małgorzacie Wojtkowiak (Warta Poznań). Mistrzyni w półfinale pokonała Izabelę Knop (Sietom) 15:8. Piąte miejsce zajęła Klaudia Klasicka, siódme - Emilia Mazur, ósme - Magdalena Roszkowska, a dziesiąte - Natalia Więckowska.

Mistrzostwa zakończyły rywalizację o paszporty do Antalyi. W kwietniu w mistrzostwach świata Polskę reprezentować będą: Kryczało (311 punktów rankingowych), Wojtkowiak (306) i Knop (205). Rezerwową została Chlewińska (201).

W turnieju drużynowym Gdańskowi przypadły dwa medale. Złoto po finałowej wygranej z Wartą Poznań 42:41 wywalczył Sietom I (Kryczało, Knop, Chlewińska, Więckowska), a brąz po sukcesie nad AZS AWF Warszawa 45:34 zdobył Sietom II (Klasicka, Mazur, Roszkowska, Agnieszka Kulczycka).

Do rywalizacji chłopców przystąpiło 63 zawodników. Pierwszą "10" zamknął Andrzej Witkowski, tytuł wicemistrzowski wywalczył Krzysztof Pietrusiak, a brąz - Krzysztof Jędrzejak (wszyscy Sietom). W decydujących walkach gdańszczanie walczyli z Leszkiem Rajskim (Kolejarz Wrocław). Oba pojedynki przegrali - odpowiednio - w finale 13:15 i w półfinale 10:15.

Juniorom przed ogłoszeniem kadry narodowej pozostał jeszcze turniej Pucharu Świata w niemieckim Giengen. Na razie czołówka klasyfikacji wygląda następująco: 1. Radosław Pietrusiewicz (Wrocławianie, 324 punkty), 2. Pietrusiak (233), 3. Paweł Sasin (Sietom, 213), 4. Rajski (153).

W turnieju finałowym Sietom I (Pietrusiak, Sasin, Witkowski, Piotr Kuzas) w pojedynku o pierwsze miejsce pokonał Budowlanych Toruń 45:23. Sietom II (Jędrzejak, Grzegorz Kamka, Konrad Pietrusiak, Dariusz Włodarzyk) był szósty.