Torus Wybrzeże Gdańsk - Energa Kalisz 29:26. Najlepszy wynik od 20 lat, będą puchary

Mikołaj Pachniewski
20 maja 2023, godz. 18:30
Opinie (20)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk w półfinale Pucharu Polski, najlepszy wynik od 19 lat

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonał Energę Kalisz 29:26 (12:15) w meczu ostatniej, 26. kolejki PGNiG Superligi. Taki wynik pozwolił gdańszczanom na zajęcie 5. miejsca w tym sezonie, co jest najlepszym wynikiem klubu od 20 lat. Ta pozycja pozwoli też na grę w europejskich pucharach w przyszłym sezonie, jeśli w Lidze Mistrzów zagrają dwie polskie drużyny, co wydaje się formalnością.

WYBRZEŻE: Wałach, Poźniak - Będzikowski 6, Jachlewski 5, Papaj 4, Kosmala 3, Pieczonka 3, Milicević 2, Zmavc 2, Miklikowski 2, Powarzyński 2, Stępień, Papina, Woźniak

Energa: Szczecina, Hrdlicka - Biernacki 6, K. Pilitowski 4, Kuźdeba 4, Wróbel 3, Krępa 3, Zienkiewicz 2, Bekisz 2, M. Pilitowski 1, Góralski 1, Drej, Adamczyk, Pedryc, Kus, Karpiński

Szczypiorniści Torus Wybrzeża Gdańsk w ostatnim meczu podejmowali Energę Kalisz. Gdańszczanie walczyli o 5. miejsce, które bardzo prawdopodobnie oznaczać będzie grę w europejskich pucharach w kolejnym sezonie. By to osiągnąć, potrzebowali co najmniej jednego punktu.

Sprawdź, jakie korzyści dla klubu przyniosłaby gra w pucharach Sprawdź, jakie korzyści dla klubu przyniosłaby gra w pucharach

Lepiej spotkanie rozpoczęli jednak przyjezdni, którzy objęli prowadzenie 3:1. Gospodarze mieli problemy z grą w ofensywie i rozmontowaniem kaliskiej obrony. Bardzo dobrze spisywał się jednak Miłosz Wałach, odbijając piłkę zarówno po rzucie karnym, jak i próbach z gry przyjezdnych.

Wybrzeże po raz pierwszy prowadzenie objęło w 13. minucie, po tym jak udanie rzut z "7 metra" wykonał Piotr Papaj. Gdańszczanie zdołali wtedy uciec z wynikiem na 8:5, a akcją meczu popisał się Wałach, odbijając trzy rzuty z rzędu w jednej akcji.

W szeregach obu drużyn sporo było nerwowości, co przekładało się na wiele błędów. Sporo pracy mieli także arbitrzy, którzy raz po raz odsyłali graczy na 2-minutowe wykluczenia. Lepiej wyszli na tym przyjezdni, którzy nie dość, że odrobili straty, to po 30 minutach prowadzili 15:12. Po stronie Wybrzeża zbyt wiele było indywidualnych i niewymuszonych błędów.

Pogoń Szczecin - Torus Wybrzeże Gdańsk 24:41. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu Pogoń Szczecin - Torus Wybrzeże Gdańsk 24:41. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Na początku drugiej połowy dobre dwie akcje Pawła Miklikowskiego sprawiły, że gdańszczanie mieli już kontakt z Energą. Gospodarze zdecydowanie lepiej prezentowali się w drugiej połowie. Wykorzystali zastój ofensywny przyjezdnych wyszli na prowadzenie 17:16.

Z każdą kolejną, udaną akcją podopiecznych duetu Mariusz Jurkiewicz-Jakub Bonisławski rosła też temperatura i euforia na trybunach. Wszyscy bowiem zdawali sobie sprawę z tego, co będzie oznaczał ten wynik.

Goście jednak nie odpuszczali i do końca stawiali opór zawodnikom Wybrzeża, utrzymując jednobramkową stratę. Im bliżej końcowej syreny, tym więcej nerwowości wkradało się w szeregi miejscowych. Doskonale spisywał się jednak Kornel Poźniak.

Sprawdź, jak ma wyglądać kadra Wybrzeża w kolejnym sezonie Sprawdź, jak ma wyglądać kadra Wybrzeża w kolejnym sezonie

Na minutę przed końcem gdańszczanie prowadzili 28:26 i grali w przewadze. Już tylko kataklizm mógł odebrać im zwycięstwo i 5. miejsce. Ostatecznie wygrali oni 29:26 i w przyszłym sezonie zagrają w europejskich pucharach. Potrzebne będzie do tego to, by w Lidze Mistrzów zagrały drużyny z Kielc i Płocka, a to wydaje się formalnością.

Po końcowej syrenie pożegnano trzech zawodników: Miłosza Wałacha, Mateusza KosmalęDamiana Woźniaka, dla których był to ostatni mecz w barwach Torus Wybrzeża.

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 26 5 0 1 20 674:804 16
Każda drużyna rozegra z każdą mecz i rewanż. Końcowa tabela zostanie ustalona po 26 kolejkach. Nie będzie fazy play-off.
Drużyna, która zajmie 13. miejsce rozegra barażowy dwumecz z drugim zespołem I ligi. Natomiast 14. zespół spadnie do I ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-05-21