Wiadomości

Trefl Gdańsk. Michał Winiarski o play-off: Brak spokoju i doświadczenia

Trefl Gdańsk

Michał Winiarski podsumował sezon 2020/21 i już pracuje nad kolejnym.
Michał Winiarski podsumował sezon 2020/21 i już pracuje nad kolejnym. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

- Brak doświadczenia i zachowanego spokoju to dwie składowe, które sprawiły, że przegraliśmy. Mieliśmy swoją szansę i zabrakło bardzo mało, by awansować do półfinału. Byliśmy blisko, dlatego pozostaje sportowy niedosyt. Dostaliśmy się do play-offów, gdzie mieliśmy walczyć z najlepszymi. Nie dość, że robiliśmy to przez większość sezonu, to jeszcze z nimi wygrywaliśmy, dzięki czemu byliśmy na trzeciej lokacie po rundzie zasadniczej - mówi nam Michał Winiarski o przyczynach niepowodzenia siatkarzy Trefla Gdańsk w końcówce sezonu PlusLigi 2020/21.Trefl Gdańsk. Sprawdź wyniki siatkarzy w sezonie 2020/21Damian Konwent: Szóste miejsce na koniec sezonu. Sukces czy porażka?

Michał Winiarski: Myślę, że z perspektywy całego sezonu to dobry wynik, jeśli na chłodno na to spojrzymy. Jest też ta druga strona, typowo sportowa, gdzie apetyt rósł w miarę jedzenia. Przez całą rundę zasadniczą graliśmy bardzo dobrze i zakończyliśmy ją na trzeciej pozycji. Nadzieje i wiara na pierwszą "czwórkę" były ogromne, ale niestety zabrakło kilku piłek. Zespół z Warszawy okazał się lepszy i bardziej doświadczony. Mieliśmy swoją szansę i zabrakło bardzo mało, by awansować do półfinału. Byliśmy blisko, dlatego pozostaje sportowy niedosyt.

Drugi mecz ćwierćfinałowy, tie-break, 12:10 dla Trefla Gdańsk i ostatecznie 15:13 dla Vervy Warszawa Orlen Paliwa. Śni się panu po nocach końcówka tamtego spotkania?

Ciężko przeżyć porażkę, gdy byliśmy tak blisko. Znam tę końcówkę na pamięć, gdyż oglądałem ją wiele razy. Natomiast nie to zmienia faktu, że przegraliśmy ten mecz. Dla mnie jako trenera oraz wszystkich zawodników to na pewno duże doświadczenie.

Wojciech Bańbuła z Trefla Gdańsk reprezentacji Polski siatkarzy. Przeczytaj o sukcesie trenera siatkarzyCo nie zagrało w fazie play-off?

Myślę, że jest jeszcze trochę czasu, by na spokojnie wszystko przeanalizować. Z czasem będę wyciągał swoje wnioski. To, co od razu się nasuwa na myśl, to na pewno doświadczenie. Najpiękniejsze w sporcie jest to, że najpierw trzeba je zdobyć, by stawać się lepszym. Niektórzy z naszej drużyny po raz pierwszy grali w fazie play-off. Myślę, że prezentowaliśmy bardzo dobrą siatkówkę. Szczególnie w pierwszym meczu u siebie, a i w Warszawie nie było źle. Po prostu zabrakło chłodnej głowy i być może szczęścia. Chociaż to drugie sprzyja lepszym. Brak doświadczenia i zachowanego spokoju to dwie składowe, które sprawiły, że przegraliśmy.

W środowisku siatkarskim nie brakuje opinii, że za późno decydował się pan na zmiany.

Grali ci, którzy prezentowali się najlepiej na treningu. Niejednokrotnie udowodnili, że mimo słabszej gry w pewnym momencie, potrafili się odbudować i wrócić na najwyższy poziom. Oczywiście, zmiennicy też mieli swoje szanse. Trzeba pamiętać, że zespół prowadzi trener, który stara się wszystko analizować na bieżąco. Natomiast dopiero po meczu łatwo wyrabiać sobie opinie.

Trefl Gdańsk oficjalnie pożegnał Marcina Janusza. Szuka rozgrywającego wśród finalistów PlusLigiMichał Winiarski

Michał Winiarski

Dane:

ur.:
1983-09-28
wzrost.:
200
Ocena z sezonu:
5.16 (863 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Dlatego w najważniejszych momentach Bartosz Pietruczuk wchodził tylko na zagrywki?

Starałem się wykorzystać wszystkie najlepsze zmiany jakie miałem. W momencie, gdy dany zawodnik wchodzi na serwis, to nie może zastąpić kogoś innego w tym samym secie. Jeśli ktoś dobrze gra przez większość seta i mam Bartka, który dobrze zagrywa, to zamierzam to wykorzystać.

Trefl Gdańsk - Asseco Resovia 0:3. Przeczytaj relację z ostatniego meczu w sezonieCzy pańskim zdaniem mecze o piąte czy siódme miejsce są w ogóle potrzebne? Nie było już tylu emocji, a i znów pojawiły się głosy, że niektórym zabrakło zaangażowania.

Myślę, że zaangażowania nam nie zabrakło. Przez dwa sety rewanżowego spotkania wynik był "na styku". Graliśmy z drużyną z aspiracjami na mistrzostwo Polski i jeśli ktoś wysuwa takie zarzuty, to chyba nie zna się na sporcie. Na przeciw siebie stanęły zespoły rozczarowane brakiem awansu do półfinału. Takie spotkania są trudne do oglądania dla kibiców, ale też do rozgrywania dla samych siatkarzy. Takie pojedynki to również możliwość sprawdzenia się dla innych zawodników i tak naprawdę moment, gdy buduje się wizje na przyszły sezon. Dla kibiców są to może spotkania mniej atrakcyjne, bo gra się o końcową lokatę, a nie o medale. Jednak tak jest skonstruowana liga.

Największy wygrany sezonu w Treflu Gdańsk? 19-letni Karol Urbanowicz?

Ciężko jest wskazać jedną osobę. O każdym mógłbym powiedzieć wiele dobrego. W kwestii ocen końcowych zawsze będę powtarzał, że najważniejszy jest zespół. Myślę, że możemy być dumni z tego, co zrobiliśmy w tym sezonie. Oczywiście nasze ambicje sportowe aspirowały do gry o medale. Natomiast całe rozgrywki wyglądały rewelacyjnie. Większość młodych chłopaków zrobiło bardzo duży postęp, tak jak chociażby wspomniany w pytaniu Karol.

Ruchy kadrowe w Treflu Gdańsk po sezonie 2020/21

Może przyjść: Lukas Kampa (pozycja: rozgrywający, paszport: Niemcy, dotychczasowy klub: Jastrzębski Węgiel)

Odeszli: Marcin Janusz (rozgrywający)

Mogą odejść: Bartosz Pietruczuk (przyjmujący),Fabian Majcherski (libero), Seweryn Lipiński (środkowy, wszyscy koniec kontraktów), Mateusz Janikowski (przyjmujący, koniec wypożyczenia z Verva Warszawa Orlen Paliwa)

Mogą zostać: Kewin Sasak (atakujący), Moritz Reichert (przyjmujący), Pablo Crer (środkowy), Bartłomiej Lipiński (przyjmujący), Mariusz Wlazły (atakujący)

Ważne kontrakty: Łukasz Kozub (rozgrywający), Karol Urbanowicz (środkowy), Mateusz Mika (przyjmujący), Bartłomiej Mordyl (środkowy), Maciej Olenderek (libero)


To był dla pana drugi sezon w roli szkoleniowca. Czego nowego się pan się nauczył?

To był niezwykły sezon. Po pierwsze - graliśmy w nowej rzeczywistości ze względu na COVID-19. Było dużo pracy polegającej na wyczuciu, obserwowaniu zawodników. Jedni dochodzili do siebie szybciej, drudzy wolniej, więc to kolejne ogromne doświadczenie. Myślę, że po raz kolejny sport pokazał, że bez względu na okoliczności, trzeba robić to, co do nas należy. Dobra gra sprawiła, że oczekiwania rosły. Wiedzieliśmy, że możemy znaleźć się w "czwórce". Natomiast jako trener patrzę na to szerzej, czyli skąd zaczynaliśmy. Prawda była taka, że dostaliśmy się do play-offów, gdzie mieliśmy walczyć z najlepszymi. Nie dość, że robiliśmy to przez większość sezonu, to jeszcze z nimi wygrywaliśmy, dzięki czemu byliśmy na trzeciej lokacie po rundzie zasadniczej. Nie wolno zapominać również o półfinale Pucharu Polski, a  także o budżetach innych klubów, z którymi się mierzyliśmy.

Trefl Gdańsk - Verva Warszawa 0:3. Przeczytaj relację z meczu, w którym siatkarze pożegnali się z walką o medaleCzęść siatkarzy już wypoczywa, ale akurat urlop jest dopiero przed panem. Będzie można go spokojnie spędzić czy jednak z tyłu głowy będą myśli o kolejnym sezonie?

Mam bardzo dużo czasu. Najbliższy miesiąc będzie jeszcze dosyć intensywny, ale znajdzie się trochę na wypoczynek. Praca trenera to ciągłe poszukiwanie i doskonalenie swojego warsztatu. Mam nadzieję, że skompletujemy zespół do czerwca, by następnie móc w spokoju przygotowywać się do nowego sezonu.

Na koniec zapytam jeszcze pana o wynik finału PlusLigi. Jest pan zaskoczony zdobyciem mistrzostwa Polski przez Jastrzębski Węgiel?

W perspektywie całego sezonu? Tak. Jednak oglądając finał - już nie. W finale mierzyły się zespoły, które na niego zasłużyły. Były zbudowane w oparciu o jednych z najlepszych aktualnie zawodników w Polsce, dlatego przed sezonem uznałem taki scenariusz za możliwy. Jastrzębie grało dobrą i skuteczną siatkówkę. Trzech przyjmujących dobrze się uzupełniało i gdy jeden miał słabszy moment, to drugi potrafił go zastąpić. Potem doszło do zmiany atakującego i rewelacyjna gra Jakuba Buckiego sprawiła, że bardzo dobrze grająca przez cały sezon ZAKSA, nie dała rady w finale. Trzymam kciuki za Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów. Wygrałem ligę mistrzów jako zawodnik ale grając w zagranicznym zespole. Mam nadzieję, że teraz czas na polski klub.

Tabela końcowa

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
Tabela końcowa
1 Jastrzębski Węgiel
2 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
3 Verva Warszawa Orlen Paliwa
4 PGE Skra Bełchatów
5 Asseco Resovia
6 TREFL GDAŃSK
7 Ślepsk Malow Suwałki
8 Aluron Warta CMC Zawiercie
9 GKS Katowice
10 Indykpol AZS Olsztyn
11 Cuprum Lubin
12 Cerrad Enea Czarni Radom
13 Stal Nysa
14 MKS Będzin

Tabela wprowadzona: 2021-04-26

 • O 3. miejsce
 • PGE Skra Bełchatów - Verva Warszawa Orlen Paliwa 1:2
 • Dwumecz o 5. miejsce
 • Asseco Resovia - TREFL GDAŃSK 2:0
 • Dwumecz o 7. miejsce
 • Ślepsk Malow Suwałki - Alurn CMC Warta Zawiercie 2:1*
 • Dwumecz o 9. miejsce
 • GKS Katowice - Indykpol AZS Olsztyn 2:0
 • Dwumecz o 11. miejsce
 • Cerrad Enea Czarni Radom - Cuprum Lubin 1:2*
 • * - wygrana w złotym secie
 • spadek do I ligi: MKS Będzin
 • awans z I ligi: Politechnika Lublin/BBTS Bielsko-Biała

Opinie (5)

 • Trefl zawiódł.

  • 3 21

 • Gratulacje

  Gratulacje za wynik i podziękowania za emocje,dla całej drużyny i trenera

  • 25 2

 • Nie zawiódł

  Jesteśmy wiernymi kibicami trefla. Łatwo nie było... gratulacje dla p.Michała i życzymy dalszych sukcesów..

  • 10 2

 • Trefl

  Jako jedyna drużyna ze wszystkich zawaliła playoffy po całości. Cały sezon w d... jak można było to wszystko tak zepsuć?

  • 2 4

 • nazwijmy rzeczy po imieniu

  trefl po frajersku przegrał sezon i nic tego nie zmieni

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Trefla

Najlepiej typujący wyniki Trefla

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Mietek Hewelt 33 71 72.7%
2. Stefan Radlicki 33 70 72.7%
3. Miś Brązuś 33 69 72.7%
4. Doktor Hip 31 68 71%
5. Damian Łupiński 33 67 69.7%

Terminarz

08.04 (czw) godz.17:30 TREFL Gdańsk 0:3 bez publiczności Asseco Resovia LIVE!
03.04 (sob) godz.20:30 Asseco Resovia 3:1 bez publiczności TREFL Gdańsk LIVE!
31.03 (śr) godz.18:00 TREFL Gdańsk 0:3 bez publiczności Verva Warszawa Orlen Paliwa LIVE!
27.03 (sob) godz.17:30 Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:2 bez publiczności TREFL Gdańsk LIVE!
20.03 (sob) godz.14:45 TREFL Gdańsk 3:1 bez publiczności Verva Warszawa Orlen Paliwa LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane