Trefl Gdańsk tie-breaki tylko przegrywa. Sensacja u przedostatniej drużyny PlusLigi

Jacek Główczyński
30 stycznia 2024, godz. 20:15
Opinie (23)

Trefl Gdańsk

Jeszcze na początku czwartego seta Piotr Orczyk miał 93-procentową skuteczność w ataku, a Trefl Gdańsk szansę na zwycięstwo za 3 punkty. To wszystko uciekło, a skończyło się niespodziewaną porażką po tie-breaku z przedostatnią drużyną PlusLigi. Jeszcze na początku czwartego seta Piotr Orczyk miał 93-procentową skuteczność w ataku, a Trefl Gdańsk szansę na zwycięstwo za 3 punkty. To wszystko uciekło, a skończyło się niespodziewaną porażką po tie-breaku z przedostatnią drużyną PlusLigi.

Trefl Gdańsk przegrał na wyjeździe z KGHM Cuprum Lubin 2:3 (21:25, 25:20, 25:21, 21:25, 10:15) w ostatni meczu 19. kolejki PlusLigi. To był trzeci tie-break żółto-czarnych w tym sezonie i trzeci, w którym rywale byli lepsi. Ta sensacyjna porażka z przedostatnią drużyną tabeli utrudnia podopiecznym Igora Juricicia pogoń za 4. miejscem do play-off i trzeba się zacząć oglądać za siebie, aby nie stracić 5. lokaty.

KGHM CUPRUM: Kubicki 2 punkty, Berger 12, Strulak 8, Hanes 29, Ferens 8, Pietraszko 8, Masłowski (liber) oraz Granieczny (libero), Lorenc, Kwasowski 9, Lipiński

TREFL: Droszyński, Orczyk 16, Urbanowicz 1, Nasevich 3, Sawicki 19, Niemiec 5, Koykka (libero) oraz Kampa 2, Sasak 18, Martinez, Zaleszczyk 5

Trefl Gdańsk jako zdecydowany faworyt przystępował do gry w Lubinie. Nad przedostatnim w tabeli rywalem miał aż 10 lokat przewagi. Gdy oprócz tej myśli goście łatwo zdobyli prowadzenie 2:0, chyba nadmiernie się rozluźnili. Cztery kolejne punkty zapisano na korzyść rywali, w tym postawili oni trzy udane bloki.

Mikołaj Sawicki na podium 12. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2023 w Trójmieście. Sprawdź, kogo wyprzedził, a kogo uznał wyższość siatkarz Trefla Gdańsk Mikołaj Sawicki na podium 12. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2023 w Trójmieście. Sprawdź, kogo wyprzedził, a kogo uznał wyższość siatkarz Trefla Gdańsk

Igor Juricić pozwolił wykazać się siatkarzom, na których tego dnia postawił na początku do wyniku 9:13. Potem zaczął zmieniać, korzystając z głębi składów, którą w ostatnim czasie wypracował w drużynie. Mieliśmy zatem podwójną zmianę na rozegraniu i ataku, a przy 15:18 również roszadę na przyjęciu. Jednak nic to nie dało.

Trefl choć w pierwszym secie przyjmował na 72-procentowej skuteczności to miał duże kłopoty w obronie, bloku nie mówić o wyprowadzeniu kontry. Gdy "dotrzymywał" rywali kroku w zepsutych zagrywkach (6:7), nie było argumentów, aby wrócić do gry o zwycięstwo w tej partii.

Na drugiego seta trener Trefla zostawił tych samym siatkarzy, którzy kończyli poprzedniego. Oznaczało to dwie roszady w stosunku do wyjściowego składu. Rozegranie przejął kapitan żółto-czarnych - Lucas Kampa, a po przekątnej z Niemcem ustawiony był Kewin Sasak.

Jednak znów trzeba było uzbroić się w cierpliwość, aby gra się poprawiła. Cuprum rozpoczął bowiem od 3:0. Trefl wyrównał na 6:6, a potem mozolnie zaczął budować przewagą. Do dyspozycji, w której zwykliśmy ostatnio go wyglądać, wrócił Mikołaj Sawicki. W pierwszej partii szło mu jak po grudzie, w drugiej w ataku miał 83-procentową skuteczność, a dał się we znaki rywalom również wówczas, gdy był w polu serwisowym.

Mikołaj Sawicki: Zmieniłem się jako siatkarz i człowiek. Przeczytaj wywiad z siatkarzem Trefla Gdańsk Mikołaj Sawicki: Zmieniłem się jako siatkarz i człowiek. Przeczytaj wywiad z siatkarzem Trefla Gdańsk

Miejscowi spróbowali odrobić straty, wyrównali nawet na 17:17, ale wówczas gdański szkoleniowiec odwołał się nie tylko do Piotra Orczyka, który od początku spotkania był najrówniej grającym jego siatkarze, ale również z kwadratu dla rezerwowych przywołał Jordana Zaleszczyka. Środkowy bloku odpłacił się trenerowi punktową zasłoną na 22:18. Mógł nawet skończyć, ale przy setballu pomylił się na zagrywce. Wyrównanie na 1:1 w setach po chwili przypieczętował atak Sawickiego.

Jednak Zaleszczyk został na trzeciego seta i tym samym z wyjściowej "6" została w grze już tylko połowa gdańskich zawodników. Gra w tej partii oscylowała wokół remisu do 16:16. Potem miejscowi nie wytrzymali presji w ataku i zaczęli się mylić.

Trener Cuprum, a w latach 2012-14 libero... Trefla - Paweł Rusek próbował jeszcze zmobilizować podopiecznych przy 16:19, ale już nic nie wskórał. Na 22:18 Sawicki "upolował" serwisem byłego przyjmującego... Trefla, obecnie w lubińskim zespole - Wojciecha Ferensa. Było jeszcze troszkę nerwów, gdyż baj trenerzy nieskutecznie próbowali zmieniać wynik za pomocą challengu, ale emocje nie udzieliły się Orczykowi. To on po akcji blok-aut zdobył 25. punkt.

Na początku czwartego seta Piotr skończy 13 z 14 ataków, a jego skuteczność osiągnęła 93 procent. Wówczas przyszedł kryzys, a żaden z jego kolegów nie wykreował się na nowego rywala. Natomiast gospodarze wzmocnili atak i odskoczyli aż na 15:9. Trefl zbliżył się na 16:19, ale dwa razy z rzędu przy atakach z lewego skrzydła pomylił się Sawicki i trzeba było zagrać tie-breaka. Trener Jurić postanowił jeszcze zaoszczędzić na niego nieco sił trzech siatkarzy i dokonał potrójnej zmiany.

Trefl Gdańsk w PlusLidze sezon 2023/24 - relacje ze wszystkich meczów, terminarz i tabele po każdej kolejce

W tym sezonie Trefl zagrał dwukrotnie pięć setów i zarówno u siebie z GKS Katowice, jak i na wyjeździe z Bogdanką LUK Lublin przegrał 2:3. Niestety, z parkietu zszedł pokonany także w Lubinie.

Do 7:7 w tie-breaku gra była punkt za punkt. Od tego momentu trzy kolejne akcje wygrali gospodarze. W ich szeregach niespodziewanie lider stał się Kamil Kwasowski, który wszedł na boisko w drugim secie, a dopiero od czwartego trener wpisywał go do wyjściowej "6".

Przy 8:12 trener Jurić próbował wybić z uderzenia rywali, biorąc challenge, ale i to nie zmieniło rezultatu. Po 2 godzinach i 42 minutach gry Trefl opuścił boisko, po autowym ataku Sawickiego, zdobywając do tabeli tylko jeden punkt. MVP został uznany Jake Hanes, atakujący gospodarzy.

Właśnie dwóch straconych w Lubinie punktów brakuje obecnie Treflowi do zajmującej 4. miejsce Resovii. Trzeba zacząć też oglądać się za siebie, gdyż tylko 2 punkty do gdańszczan traci Bogdanka LUK.

30 stycznia 2024, godz. 17:30