Wiadomości

Trener Lechii o derbach z Arką i w Monachium

Lechia Gdańsk

W przygotowaniach do meczu Arka Lechia Piotr Nowak (z prawej) korzysta z własnych doświadczeń z derbów Monachium, a także współpracowników: Andrzeja Woźniaka (z lewej), który grał w derbach Łodzi oraz Macieja Kalkowskiego, uczestnika derbów Trójmiasta.
W przygotowaniach do meczu Arka Lechia Piotr Nowak (z prawej) korzysta z własnych doświadczeń z derbów Monachium, a także współpracowników: Andrzeja Woźniaka (z lewej), który grał w derbach Łodzi oraz Macieja Kalkowskiego, uczestnika derbów Trójmiasta. fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl

Dla trenera Lechii niedzielny mecz z Arką w Gdyni nie wydaje się być powodem do dodatkowego stresu. Piotr Nowak na przedmeczowej konferencji prasowej był swobodny, gdyż w takich konfrontacjach został zahartowany w... Monachium. - Jako piłkarz TSV 1860 zagrałem kilka takich pojedynków przeciwko Bayernowi. Jedna połowa 80-tysięcznego stadionu była czerwona, a druga niebieska. Gdy ktoś nie radził sobie przed grą ze stresem, trener pozwalał by wypił 1, 2, maksymalnie 3 piwa i szybko szedł spać. Ja nigdy nie miałem takich problemów - zapewnia szkoleniowiec biało-zielonych. Poniżej opowiada także o tym:TRENER ARKI GDYNIA O DERBACH Z LECHIĄ GDAŃSK. WYWIAD Z GRZEGORZEM NICIŃSKIM

Jak to się robi w Monachium?

Grałem w kilku derbach w Monachium, czyli nam doświadczenie z podobnego wyzwania jak nas czeka. O takich meczach mówi się na dużo wcześniej niż mają być rozegrane. Temat zaczyna się jak tylko pojawi się terminarz rozgrywek. Gdy grał TSV 1860 z Bayernem, jedna połowa 80-tysięcznego stadionu była czerwona, a druga niebieska. Fajnie to wyglądało. Każdy piłkarz ma indywidualne predyspozycje i różnie reaguje na takie wydarzenia. Podstawą było "wyłączenie się". Temu służyło przedmeczowe zgrupowanie, które było bardzo ciche. Gdy ktoś nie radził sobie przed grą ze stresem, trener pozwalał by zszedł do baru i wypił 1, 2, maksymalnie 3 piwa, potem szybko szedł spać. Nie ukrywam, że byłem zaskoczony tymi metodami. Nigdy nie musiałem z nich korzystać. Nie miałem problemu, by być gotowym na 90 minut walki. Zresztą tylko wyjątki nie mogły sobie poradzić z presją, wyzwaniem. No i to metody sprzed 20-30 lat. W Lechii z nim nie skorzystam. Natomiast jako sztab trenerski będziemy rozmawiać z piłkarzami, by przekazać im także nasze doświadczenia z derbów. Przecież Andrzej Woźniak grał takie mecze w Łodzi, a Maciek Kalkowski ma doświadczenie z derbów Trójmiasta. Naszą rolę jest m.in to, aby nie przemotywować, a uspokoić zespół. Każdy z nas może do tego dołożyć swoją cegiełkę.

Dla nas ten klub jest niczym Bóg...SŁAWOMIR PESZKO O DERBACH: NIE WDAJMY SIĘ W BIJATYKĘ

Co należy zrobić przed derbami?

Wiadomo, jaki jest ciężar gatunkowy spotkania. To święto. Mam nadzieję, że w niedzielę będzie ono także pod względem piłkarskim. Zagrają ze sobą kluby, które w derbach już zapisały historię. Ale nie ma znaczenie skąd dany piłkarz pochodzi, każdy zdaje sobie sprawę, jak ten mecz jest ważny z wielu powodów. My do spotkania podchodzimy z chłodną głową. Mamy szacunek, respekt i pokorę, ale też i wiarę we własne umiejętności. To nimi potrafimy przechylać szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Ważne jest też przygotowanie mentalne. Trzeba być skonsolidowanym. Nie może być tak, że coś jednemu nie wyjdzie i zaczyna się efekt domina, przewracają się kostki jedna na drugą. Musimy być gotowi na różne scenariusze tak, aby bez względu na to, który w danej chwili się będzie realizował, nie następował negatywny efekt w naszej grze.

TAK RELACJONOWALIŚMY OSTATNIĄ WYGRANĄ W DERBACH LECHII. ZWYCIĘSKI GOL PIOTRA WIŚNIEWSKIEGO

Czy tonować nastroje, czy jeszcze bardziej motywować?

Nikogo nie trzeba ani motywować, ani tonować. Znaleźliśmy, wypośrodkowaliśmy swoją jakość. Udaje nam się nie wpadać ze skrajności w skrajność, nie ma jazdy góra-dół. Znaleźliśmy właściwy balans pomiędzy naszymi emocjami. Czasem bowiem zarówno przemotywowanie jak i niedomotywowanie staje się problemem. To miejsce, które obecnie zajmujemy, pozwala nam wierzyć w to, co robimy. Od dawna powtarzałem, że praca, którą wykonujemy - przyniesie efekty wymierne w postaci zwycięstw i pozycji w tabeli. Daliśmy sobie radę i mentalnie, i fizycznie. Wiemy dokąd zmierzamy i jakie po drodze są wyzwania. Jednym z nim są właśnie derby i zespół jest na to przygotowany.

Hej BKS...SEBASTIAN MILA: CAŁE ŻYCIE MARZYŁEM BY ZAGRAĆ W DERBACH TRÓJMIASTA

Jakie składy na derby wystawią obie drużyny?

Wiadomo, że każdy mecz jest inny. Nie ma można mówić o zaskoczeniu składem. W Arce niektórych piłkarzy zabraknie. Jednak w ich miejsce wejdą inni, którzy będą chcieli się pokazać z jak najlepszej strony. Dla nas ma to znaczenie, gdyż musimy wziąć pod uwagę indywidualne umiejętności zawodników, którzy mogą pojawić się na boisku i uwzględnić to przy sprawach taktycznych. Na pewno będziemy to analizować i mam nadzieje wyciągniemy właściwe wnioski. Jeśli chodzi o nasze ustawienie, myślę że wiele się nie zmieni. W pełni sił jest Mario Maloca, który w tym tygodniu zaliczył wszystkie treningi. Wiadomo, że za kartki pauzować będzie Rafał Wolski. Jednak w linii ofensywnej mamy kilka wariantów. Ci co weszli w drugiej połowie meczu z Piastem, pokazali się z dobrej strony. To daje możliwości rotacji nie tylko przed meczem, a także by w pewnych momentach gry możemy to zmieniać.

Co będzie kluczem do sukcesu?

Na pewno woli walki, determinacji nikomu nie będzie można odmówić. Czasem cechy wolicjonalne grają dużą rolę i przewyższają walory piłkarskie. Jednak my będziemy chcieli grać bardziej głową niż sercem. To będzie klucz do sukcesu.

Czy Lechia może mówić o przewadze psychologicznej nad Arką?

Nie. Żadnych deklaracji nie ma co składać. Na pewno przyzwyczailiśmy się do roli lidera, ale nie patrzymy z góry na wszystkich. Ponadto nie można patrzyć tylko przez pryzmat tabeli, a zwłaszcza na derby. Dla obu stron to wyzwanie. My musimy utrzymać dotychczasową dyspozycję i w sens tego co robimy, gdyż widać, że to wszystko przynosi nie tylko wymierne korzyści, ale też daje zadowolenie. Miejsce w tabeli jest wyznacznikiem, jaką pracę piłkarze wykonali. Słowa uznania dla nich. Uważam, że w niedzielę czeka nas też fajny mecz.

35 MECZÓW ARKI Z LECHIĄ. SPRAWDŹ WYNIKI, PRZECZYTAJ O HISTORII DERBÓW

Hymn Lechii Gdańsk przy prezentacji piłkarzy przed meczem z Piastem GliwiceIle walki w derbach?

Walka na pewno będzie. Najważniejsze, by walka była mądra. Gdy któraś drużyna ma ponad 20 fauli w meczu, to jest już duża liczba. Ale musimy i na to musimy być przygotowani. Ostatnio zwracałem uwagę na niepokojącą tendencję. Jesteśmy w topie w liczbie otrzymanych kartek, a jednocześnie na dole, jeśli chodzi o liczbę popełnionych fauli. Oczywiście uczulamy piłkarzy, by byli rozważni, aby nie łapać kartek, ale też dysproporcje pomiędzy liczą fauli a kartek nie powinny być tak znaczne. Całą trójkę sędziowską, a także arbitra technicznego - czeka w niedzielę trudny mecz. Wszyscy muszą mieć trzeźwe spojrzenie, by nie poddać się emocjom, a tym bardziej, by nie przełożyły się one na boisko. To dotyczy także trenerów. Musimy być odpowiedzialni. Nie biegać, nie krzyczeć z boku, bo i tak zapewne przy takim dopingu udzielanie wskazówek podczas gry będzie utrudnione.

Czy i jak wkomponować do składu oraz wykorzystać doświadczenia w przygotowaniu drużyny do derbów Piotra WiśniewskiegoSebastiana Mili?

Obaj ostatnio składali w naszym imieniu urodzinowe życzenia prezesom... Oczywiście można w małym wymiarze uciekać się do różnych metod. Także puszczać piosenki czy klipy. Ale wszyscy wiemy jak te derby wyglądają, że jest zainteresowanie. Dlatego piłkarze mają grać to co grali, a naszą rolą sztabu trenerskiego i kibiców jest by im w tym meczu pomóc.

RELACJA ZE SPOTKANIA KIBICÓW Z ZARZĄDEM I PIŁKARZAMI LECHII. ROZMAWIANO NIE TYLKO O DERBACH

Oprawa Lechii Gdańsk zaprezentowana przed tygodniemCzego dowiedział się na spotkaniu z kibicami?

Było to fajne spotkanie, bo właściwa komunikacja jest bardzo ważną rzeczą. Poznajemy inne spojrzenie, gdyż niekiedy może niektóre rzeczy uciekają, zastanawiamy się wspólnie, co można lepiej zrobić. Daliśmy naszym kibicom coś od siebie, pokazaliśmy, że czujemy się częścią klubu. Na pewno ta inicjatywa warta jest kontynuowania. A co do pytań, to były m.in. takie czy zagra "Wiśnia", a czy "Bączek". Na to odpowiedź będzie w niedzielę.

Jak Lechia zamierza świętować po ewentualnym zwycięstwie w derbach?

Myślę, że we własnym gronie. Od początku moje pracy w Lechii staram się stworzyć rodzinne relacje, byśmy byli razem na dobre i na złe. Czasem momenty nie są takie jak chcemy, ale i w nich jesteśmy razem. To widać i po meczach, i po treningach. W tej formule nic się nie zmieni. Są liderzy w drużynie, którzy pomagają młodszym bądź tym, którzy akurat nie mają swojego dnia.

OPINIE TRENERÓW I PIŁKARZY PO MECZU LECHIA - PIAST 3:2

Piotr Nowak

Piotr Nowak

Dane:

ur.:
1964-07-15
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Typowanie wyników

mecz ligowy
30.10.2016 godz.18:00
wartość: 5 punktów

Jak typowano

1

26%

253 typowania

x

11%

104 typowania

2

63%

605 typowańNotował:

Opinie (76) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  Arka 1-4 Lechia. Pewne info :D

  • 94 59

  • Przelewem czy gotówka? (1)

   • 11 6

   • zapytaj Jacka

    on ma doświadczenie w tego typu transakcjach

    • 4 7

 • bks (1)

  Tylko lechia

  • 62 43

  • bksu juz nie ma hehe

   Jest ks hehe

   Lechia olimpia gdansk hehe

   • 13 20

 • A (5)

  Ja bym chciał, by niezależnie od wyniku , Trójmiasto pokazało klasę - pokazało że potrafimy kibicować i bawić się na poziomie - bez burd zadym i bijatyk.. Potrafiliśmy na Euro , dajmy radę we własnym sosie! Tandetne wyzwiska itp powodują, że nie zabieram rodziny na mecze...

  • 104 18

  • derby dla Arki (1)

   Do szkoly i na podwórko też dzieci pewnie nie wypuszczasz?

   • 14 29

   • Rozumiem, że niechęć do przebywania z prymitywami, a tym bardziej zabierania rodziny to już jest jakieś przewrażliwienie? Bo wulgarne okrzyki, zwierzęce zachowanie i poziom troglodyty to jest norma?

    • 4 0

  • (1)

   zabierz ich do teatru w takim razie lub na inną operetkę

   • 7 20

   • Jak rozumiem teatr to obciach, a wykrzykiwanie przekleństw na stadionie to norma?

    • 7 0

  • ja tam zabieram

   niech się hartują życiowo ,aczkolwiek razi wyzywanie bez sensu wszystko i wszystkich w około.Bijatyk na stadionie teraz już jest niewiele gorzej po za nim .Bandytka , nic nie związana z kibicowaniem.

   • 4 1

 • Arka - Lech 0:3 (2)

  Arka nie ma szans

  • 43 35

  • derby dla Arki

   Arka zremisowała z Lechem 0:0

   • 12 15

  • Tadek, to nie ten mecz...

   • 3 0

 • Derby w rivierze (1)

  Ciekawe czy CH riviera wpuści kiboli na zakupy i do WC ? oj możę byc ciekawie jak zdewastują Riviere. Bo że do Auchan beda lecieli po piwo to pewne.
  Chciałbym zobaczyć przestrzeganie ustawy w wychowaniu w trzeżwości przez Auchan i odmawianie pijanym kibolom sprzedazy alkoholu. Od razu zdewastują kasę

  • 12 43

  • spoko, kasjerka Grażyna radzi sobie z lechistkami jednym palcem

   • 2 0

 • Lechia Gdańsk (3)

  Szyk i Elegancja!

  • 63 48

  • (2)

   W koscierzyne tylko Areczka fantasto

   • 19 30

   • (1)

    Ja jestem z Kościerzyny i nie jestem za ag !

    • 16 9

    • gdzie Skarszewy ,a gdzie Kościerzyna

     Liniewska Arka :)

     • 2 1

 • (2)

  Siła Lechii jest trener. Nitek jest za bardzo spięty a dla Nowaka to kolejny zwykły ligowy mecz.Arka mimo że będzie grała u siebie będzie ustawiona przede wszystkim na to by nie stracić bramki a Lechia to wykorzysta.

  • 52 29

  • Nowak, co ty możesz wiedzieć o derbach Monachium jak ty nie jesteś monachijczykiem (1)

   wynik to w sporcie sprawa otwarta, ale jeśli w Lechii nie zagra Mila albo Wiśnia, to tam nie będzie serca do gry w derbach

   • 2 1

   • To może i lepiej, bo serce to kijowy taktyk

    • 0 0

 • Najgorsze co Nowak może zrobić

  to wpuszczenie Wiśni - w normalnych meczach gra on egoistycznie i za wszelką cenę chce strzelić bramkę (a bardzo rzadko mu to wychodzi, w zasadzie podanie do Wiśni = koniec akcji ofensywnej i wznowienie od bramki), więc aż strach pomyśleć co by robił na derbach, na które za pewne by wyszedł nie zmotywowany a przemotywowany.
  Z całym szacunkiem dla jego stażu w Lechii (bo osiągnięć zbyt wielu nie można wymienić), jedyna opcja, w której go widzę na boisku to symboliczne wejście pod koniec meczu, przy pewnym prowadzeniu Lechii.

  • 45 14

 • Oj oj oj

  Czego dowiedzial sie na spotkaniu kibiciami?
  Ile walki w derbach?

  A jak to się robi w Monachium to chyba tytul niemieckiego filmu erotycznego.

  Widzę, że nie przykładamy sie do formułowania pytań. Oj oj oj.

  • 19 11

 • To jest hymn ? (1)

  ryczą sami nie wiedzą co ?

  • 37 12

  • Jaki hymn? Ochu..łes?

   • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 11.12.2021 godz. 20:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

88%

117 typowań

x

8%

11 typowań

2

4%

5 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Andrzej Sobieski 19 39 68.4%
2. KRZYSZTOF BEKSA 19 39 68.4%
3. Grzegorz Piorecki 18 37 66.7%
4. Krystian K 13 37 84.6%
5. Barbara Werner 19 36 68.4%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 17 11 5 1 34:10 38
2 Pogoń Szczecin 17 10 5 2 32:13 35
3 LECHIA GDAŃSK 17 9 6 2 32:20 33
4 Raków Częstochowa 16 8 5 3 29:20 29
5 Radomiak Radom 16 7 7 2 21:13 28
6 Śląsk Wrocław 17 6 6 5 29:26 24
7 Górnik Zabrze 16 7 3 6 22:21 24
8 Stal Mielec 17 6 6 5 24:25 24
9 Wisła Płock 17 7 2 8 27:26 23
10 Cracovia 17 6 5 6 23:24 23
11 Piast Gliwice 16 6 3 7 23:22 21
12 Jagiellonia Białystok 17 5 6 6 22:25 21
13 Wisła Kraków 16 5 2 9 16:27 17
14 Zagłębie Lubin 16 5 2 9 17:29 17
15 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 16 2 6 8 20:28 12
16 Legia Warszawa 15 4 0 11 15:26 12
17 Górnik Łęczna 17 2 6 9 15:35 12
18 Warta Poznań 16 2 5 9 10:21 11

Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Wyniki 17 kolejki:

 • LECHIA GDAŃSK - Raków Częstochowa 3:1 (0:1)
 • Stal Mielec - Wisła Płock 2:1 (2:0)
 • Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1 (0:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Pogoń Szczecin 1:3 (1:2)
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Łęczna 1:2 (0:2)
 • Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:3 (0:2)
 • Cracovia - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
 • poniedziałek
 • Warta Poznań - Wisła Kraków
 • Radomiak - Piast Gliwice (przełożony na 14.12)

Terminarz

11.12 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk typuj Jagiellonia Białystok LIVE!
17.12 (pt) godz.20:30 Wisła Płock typuj LECHIA Gdańsk
04.12 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk 3:1 Raków Częstochowa LIVE!
27.11 (sob) godz.17:30 Pogoń Szczecin 5:1 LECHIA Gdańsk LIVE!
20.11 (sob) godz.17:30 Stal Mielec 3:3 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane