Triumf polskiego wioślarstwa

27 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Reprezentacja Polski triumfowała w klasyfikacji medalowej akademickich mistrzostw świata w wioślarstwie. W Nottingham w dwóch z trzech tytułów, które wywalczyli biało-czerwoni, udział mieli zawodnicy i trenerzy AZS AWF Gdańsk. Niewiele do podium zabrakło ósemce, w której wiosłowali dwaj gdańszczanie.

3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale to plon występu polskiej ekipy w Anglii. W stawce 24 państw wystawiliśmy 10 osad. Wszystkie awansowały do finałów A. Akademickimi mistrzami świata została czwórka bez sternika. Wszyscy jej zawodnicy to studenci AZS AWFiS Gdańsk. Rafał Smoliński, Artur Rozalski i Paweł Jarosiński oraz trener Witold Sroga są członkami gdańskiego klubu. Jedynie Mariusz Daniszewski jest na co dzień zawodnikiem RTW Bydgostia. W czwórce bez sternika wagi lekkiej po złoto popłynęli: Gabriel Pawlak i Paweł Rańda (obaj Politechnika Wrocław) oraz Aleksander Dagiel i Cezary Mrozowicz. Szkoleniowcem osady był Piotr Buliński (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk). Trzeci medal z najcenniejszego kruszcu był udziałem dwójki podwójnej Adam Wojciechowski (AZS AWF Poznań)/ Michał Jeliński (AZS AWF Gorzów).

- Wygrywaliśmy z dużą przewagą. Do pełni szczęścia zabrakło miejsca na podium dla ósemki, a i dwójkę wagi lekkiej stać było na więcej. Szkoda, że przegrali w repasażu o 22 setne sekundy, gdyż w finale musieli pływać na najgorszym torze i sił starczyło im tylko na 1500 metrów. Mistrzowskie tytuły cieszą tym bardziej, że w Nottingham nie byliśmy w najwyższej formie. Ten start potraktowaliśmy z marszu. Najważniejsze są mistrzostwa świata, które odbędą się w Sewilli. Na te zawody Dagiela zmieni Robert Urbański, który jest w wadze lekkiej naszym szlakowym, a druga osada pojedzie do Hiszpanii w takim samym składzie jak w Anglii - mówi trener Buliński.

W składzie ósemki, która zajęła czwarte miejsce startowali dwaj gdańszczanie: Arkadiusz Godek i Dariusz Nowak, a ich koledzy klubowi w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Szymon Wiśniewski i Marek Madaj, zajęli szóste miejsce. W wicemistrzowskiej osadzie dwójki podwójnej wiosłowała studentka AWFiS Gdańsk, która na co dzień reprezentuje barwy RTW Bydgostia, Aneta Belka.

AZS Organizacja Środowiskowa

AZS OŚ Gdańsk zrzesza studentów 20 pomorskich Uczelni startujących w regularnych rozgrywkach w kilkunastu dyscyplinach sportu !
Posiadamy 4 sekcje wyczynowe: Koszykówka K (I liga), Piłka Ręczna M (II liga), Taekwondo WTF, Koszykówka M.