Rugby: wygrana Ogniwa, porażki Arki i Lechii

jag., ras.
16 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 18:14 (16 września 2017)
Rugbiści Budowlani SA Łódź po wygranej w Gdyni zostali samodzielnymi liderami ekstraligi. W rywalizacji o finał pozostały praktycznie trzy drużyny, w tym Ogniwo Sopot. Arka Gdynia i Lechia Gdańsk koncentrują się na walce o prawo gry o brąz. Rugbiści Budowlani SA Łódź po wygranej w Gdyni zostali samodzielnymi liderami ekstraligi. W rywalizacji o finał pozostały praktycznie trzy drużyny, w tym Ogniwo Sopot. Arka Gdynia i Lechia Gdańsk koncentrują się na walce o prawo gry o brąz.

Rugbiści Ogniwa Sopot pewnie wygrali na wyjeździe z KS Budowlanymi Łódź 38:14 (26:0). Podopieczni Karola Czyża zdobyli punkt bonusowy, gdyż zaliczyli aż sześć przyłożeń. Przez kilkadziesiąt minut znajdowali się nawet na szczycie tabeli ekstraligi. Potem wrócili na 3. miejsce, gdyż nie pomogli im trójmiejscy rywale. Arka Gdynia przegrała u siebie z Budowlanymi SA Łódź 17:48 (10:14), a Lechia Gdańsk uległa w Siedlcach z Pogoni 12:23 (5:20), ale nie pozwoliła zdobyć miejscowym pięciu punktów. Na pięć kolejek przed końcem sezonu zasadniczego szanse na tytuł zachowały praktycznie już tylko trzy zespoły.

PO REZYGNACJI GRONEWALDA POLSKIE KADRY Z TYMCZASOWYMI SELEKCJONERAMI

KS BUDOWLANI ŁÓDŹ - OGNIWO SOPOT 14:38 (0:26)
Punkty KS:
Tomasz Gasik 9, Oskar Górski 5
Ogniwo: Łukasz Szablewski 11, Adam Piotrowski 5, Levani Shashiashvili 5, Grzegorz Szczepański 5, Mariusz Wilczuk 5, Robert Graban, Robert Rogowski 2

OGNIWO: Mokrecow, Rau, Shashiashvili - A.Piotrowski, Anuszkiewicz - Nitschke, Powała-Niedźwiecki, Zeszutek - Plichta - Szablewski - Hodura, Mariusz Wilczuk, Szczepański, Mrowca - Żuk oraz Marcin Wilczuk, Karol, Rogowski, Węgierski, Przychocki, Mucha, Graban

- Budowlani zagrali dużo lepiej niż w pierwszej rundzie w Sopocie. Postawili nam trudne warunki. Dla nas był to dobry sprawdzian przed czekającymi nas potyczkami z trudniejszymi przeciwnikami - ocenia Karol Czyż, szkoleniowiec Ogniwa.
Zgodnie z zapowiedziami w sopockiej drużynie zadebiutował Levani Shashiashvili. Ważący blisko 120 kg (przy wzroście 183 cm) zapisał się w protokole przyłożeniem. Tego dnia sopocianie zdobyli ich aż sześć.

- Trzema szybko zdobytymi przyłożeniami ustawiliśmy sobie ten mecz, a pod koniec pierwszej połowy, czwartą "piątką" zapewniliśmy sobie już punkt bonusowy. W drugiej połowie kontrolowaliśmy sytuację na boisku. Przeprowadziliśmy kilka kolejnych, ładnych akcji. Sami co prawda straciliśmy dwa przyłożenia, ale w obu przypadkach graliśmy w osłabieniu. Po żółtych kartkach poza boiskiem przebywali najpierw Adam Piotrowski, a potem Krzysztof Mucha - dodaje trener Czyż.

DWAJ TRÓJMIEJSCY RUGBIŚCI ZNALEŹLI KLUBY WE FRANCJI

POGOŃ SIEDLCE - LECHIA GDAŃSK 23:12 (20:5)
Punkty Pogoń:
Daniel Gdula 13, Tomasz Rokicki 5, Rafał Janeczko 5
LechiaPiotr Piszczek 5, Michał Plich 5, Witaj Krasnodemski 2

LECHIA: Kacprzak, Buczek, Witoszyński - Lademann, Wantoch-Rekowski - Płonka, Wertylecki, Dabkiewicz - Boczulak - Krasnodemski - Piszczek, Kwiatkowski, K.Bracik, M.Bracik - Wójtowicz oraz Plich, Muchlado, Olszewski, Nowak, Krużycki, Zdun, Popławski, Skrzypiński

Lechia na mecz w Siedlcach pojechała z noclegiem, co nadal jest rzadkością w krajowym rugby, a mimo to spotkanie zaczęła jakby na boisko wyszła prosto z autokaru.

- Zaczęliśmy źle. Nie wiem, dlaczego? Może odbiło się negatywnie na nas te 3 tygodnie przerwy w lidze? Pogoń w jej tracie zagrała sparing, a my nie mieliśmy takiej możliwości. Było dużo błędów indywidualnych, przodów, nie dobrze rozgrywaliśmy nogą. To wszystko się na nas zemściło. Na domiar złego Rafał Witoszyński dostał żółtą kartkę. 10 minut graliśmy w osłabieniu. Wtedy dużo się wydarzyło. Straciliśmy dwa przyłożenia, ale sami odpowiedzieliśmy też jednym - relacjonuje Paweł Lipkowski, szkoleniowiec Lechii.
Przed wyprawą na mecz z Pogonią obiecywał on, że biało-zielonych może stać być na niespodziankę.

- W drugiej połowie udowodniliśmy, że te wypowiedzi nie brały się z kosmosu. Zagraliśmy dużo lepiej niż przed przerwą. Przez większą część tych 40 minut prowadziliśmy grę na połowie rywali. Niestety, brakowało skuteczności, zimnej krwi. Jeszcze w końcówce chcieliśmy powalczyć o punkt bonusowy, poszukać karnego na 15:20, ale zamiast tego karnego dostali gospodarze - dodaje trener Lipkowski.
Po tej porażce gdańszczanie stracili praktycznie szanse na to, by w tym sezonie grać o coś więcej niż awans do meczu o brązowy medal. Przypomnijmy, że po zakończeniu rundy zasadniczej dwa najlepsze zespoły zagrają o złoto, a dwa kolejne o 3. miejsce.

82% 215 typowań Budowlani SA Łódź

ARKA GDYNIA - BUDOWLANI SA ŁÓDŹ 17:48 (10:14)
Punkty Arka: Szymon Sirocki 10, Daniel Podolski 5, Dawid Banaszek 2
Budowlani SA: Paul Walters 11, Bartosz Kubalewski 5, Toma Mchedlidze 5, Paweł Stępień 5, Piotr Karpiński II 5, Dawid Plichta 5, Bartosz Kościeliski 5, Damian Wlaźlak 5, Maciej Orłowski 2

ARKA: Podolski, Plichta, Bartkowiak - Zdunek, Zypper - Korbolewski, Żarczyński, Grabowski - Szostek - Banaszek - Rakowski, Stępień, Zaradzki, Machno - Sirocki oraz Trzebiatowski, Machlik, Kuzimski, Machlik, Bordowski, Witt, Szyc, Czajkowski

Ciężką przeprawę na własnym boisku mieli rugbiści Arki Gdynia. W ostatnim w tym roku meczu na Narodowym Stadionie Rugby, który przejdzie renowację płyty, ulegli Budowlanym Łódź SA. Goście szybko objęli prowadzenie 14:3, ale podopieczni Macieja Stachury zdołali złapać kontakt, zdobywając przyłożenie z podwyższeniem. Do przerwy przegrywali tylko różnicą 4 punktów.

Po zmianie stron przyjezdni zdominowali jednak grę i odskoczyli na 36:10. Gdynianie zdołali przyłożyć tylko raz i o pogoni za wynikiem nie mogło być mowy. Budowlani zapewnili sobie punkt bonusowy za zdobycie minimum czterech przyłożeń i dzięki temu zostali samodzielnym liderem tabeli.

Natomiast Arka, straciła praktycznie szanse na finał. Musi się teraz koncentrować na rywalizacji z Lechią o 4. miejsce w sezonie zasadniczym, by zagrać w ogóle na medal na koniec sezonu. W rywalizacji o tytuł pozostały trzy drużyny. Jedyną z Trójmiasta jest Ogniwo.

Wyniki 9 kolejki

• KS Budowlani Łódź - OGNIWO SOPOT 14:38 (0:26)
  • ARKA GDYNIA - Budowlani Łódź SA 17:48 (10:14)
  • Pogoń Siedlce - LECHIA GDAŃSK 23:12 (20:5)
  • Budowlani Lubin - Juvenia Kraków 33:15 (14:8)
jag., ras.

Opinie (15) 2 zablokowane

• (3)

jesli trenerami zostaną kozi i stachu to bedzie kumpterstwo. Zarzad PZR powinien juz dziś podac się do dymisji. Sprawa Bidona to kpina