Rugbiści Ogniwa pokonali Lechię

8 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Radość rugbistów Ogniwa Sopot po zwycięstwie nad Lechią Gdańsk i awansie na 3. miejsce w ekstralidze. Radość rugbistów Ogniwa Sopot po zwycięstwie nad Lechią Gdańsk i awansie na 3. miejsce w ekstralidze.

Rugbiści Ogniwa odnieśli pierwsze zwycięstwo w drugiej fazie rozgrywek ekstraligi. Sukces jest tym cenniejszy, gdyż sopocianie gościnnie grali na boisku AWFiS Gdańsk, a pokonali Lechię Gdańsk 25:23 (10:10). Dla mistrzów Polski była już trzecia porażka z rzędu. W ostatniej minucie doliczonego czasu spotkania biało-zielonych mógł uratować Rafał Janeczko, ale przestrzelił z karnego z 30. metra.

Punkty zdobyli:
Piotr Zeszutek 10, Łukasz Szablewski 10, Mateusz Mrowca 5 - Rafał Janeczko 13, Grzegorz Buczek 5, Marek Płonka 5

OGNIWO: Marcin Wilczuk, Karol, Pionk (41 Anuszkiewicz) - Graban, Mokretsov (68 Wojtkuński) - Węgierski (51 Rogowski), Zeszutek (75 Gruza), Krużycki - Kurdelski - Szablewski - Mrowca, Olszewski, Przychocki, Czasowski - Pogorzelski (66 Iwańczuk)

LECHIA: Witoszyński, Buczek, Kaszuba - Wantoch-Rekowski, Lademan (50 Dabkiewicz) - Panasiuk, Hedesz (54 Płoński), Płonka (65 Doroszkiewicz) - Janeczko - Mariusz Wilczuk - Zajkowski, Kwiatkowski (72 Beśka), Rokicki, Narwojsz (50 Bracik) - Lorentowicz

Ogniwo Sopot

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Dla obu drużyn boisko AWFiS stanowiło niewiadomą. Co prawda Ogniwo trenuje na obiektach akademickich, ale na co dzień korzysta z murawy ze sztuczną trawą. Może dlatego na początku gry obie drużyny przymierzyły się najpierw do karnych.

Po kopie Łukasza Szablewskiego szybko odpowiedział Rafał Janeczko. Z przyłożeniem jako pierwsi przebili się sopocianie. W 20. minucie akcję młyna wykończył Piotr Zeszutek.

Po kapitanie Ogniwa przez większą część meczu zupełnie nie było widać, że jego występ stał pod znakiem zapytania, gdyż narzeka na dolegliwości kręgosłupa. Jednak na boisku nie dotrwał do końca spotkania. Musiał je opuścić po zderzeniu ze Sławomirem Kaszubą.

Po podwyższeniu Szablewskiego Ogniwo odskoczyło na 10:3. Jednak jeszcze przed przerwą Lechia wyrównała. "Piątką" popisał się Grzegorz Buczek, a do remisu na zakończenie pierwszej połowy doprowadził Janeczko.

Po zmianie stron długo prowadzili obrońcy mistrzowskiego tytułu. Było nawet 17:10 i 20:13 dla Lechii, gdyż goście rozpoczęli drugą połowę od "piątki" po maulu, który wykończył Marek Płonka. Ponadto celnie kopał Janeczko.

Przy tym ostatnim wyniku, mimo karnego 20 metrów od celu, Ogniwo nie zdecydowało się kopać, a zagrało ręką. Piłkę na pole punktowe zaniósł Mateusz Mrowca.

Jednak remisu nie było, bo Szablewski przestrzelił z podwyższenia. Co więcej kilka minut później Janeczko powiększył przewagę gdańszczan na 23:18 po karnym.

Jak się okazało decydująca akcja miała miejsce w 75. minucie. Drugie przyłożenie w tym meczu zaliczył Zeszutek, a Szablewski kopnął z podwyższenia na 25:23.

Już w doliczonym czasie gry Lechia zdobyła karnego 30 metrów od słupów. Sędzia poinformował zawodników, że po wykonaniu tej próby kończy mecz. Gdyby Janeczko trafił, wygraliby biało-zieloni. Jednak kop był niecelny.

Tym samym mistrzowie Polski po raz trzeci z rzędu zeszli z boiska pokonani. Ogniwo wygrało pierwszy mecz w drugiej fazie ekstraligi i awansowało na 3. miejsce w tabeli, przeskakując pokonanego w sobotę rywala.

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW:

Karol Czyż Karol Czyż
KAROL CZYŻ (Ogniwo):
Cieszę się, i to niezależnie od korzystnego wyniku, że w tym meczu drużyna zrealizowała założenia taktyczne. Grała tak jak to sobie zakładaliśmy, a mecz na swoją korzyść przechyliła w końcówce.

Nie będę wyróżniać żadnego zawodnika, gdyż na pochwałę zasłużył cały zespół. Martwi jedynie kolejny uraz Zeszutka. Tym razem doznał on skręcenia stawu skokowego. Zanosi się na dłuższą przerwę w treningach.

Jak to w derbach bywa nie obeszło się bez kartek. Żółtymi ukarani zostali: Marek Przychocki (Ogniwo) i Dariusz Wantoch-Rekowski, a czerwoną Michał Plich (obaj Lechia).

Paweł Lipkowski Paweł Lipkowski
PAWEŁ LIPKOWSKI (Lechia):
Nie będę obwiniał Rafała, ani żadnego innego zawodnika. Tak to już w grach zespołowych jest, że w przypadku wygranej to zasługa drużyna, a przy porażce winny jest trener. I ja tę odpowiedzialność biorę na siebie.

Mecz był bardzo wyrównany, szala zwycięstwa ważyła się do końca. My mieliśmy możliwości, by to spotkanie na swoją korzyść rozstrzygnąć znacznie wcześniej. Popełniliśmy jednak zbyt dużo błędów

• Grupa mistrzowska
  • Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 25:23 (10:10)
  • Master Pharm Budowlani Łódź - ARKA GDYNIA 13:15 (5:9)
  • Grupa spadkowa
  • Posnania - Orkan Sochaczew 96:0 (49:0)
  • Pogoń Siedlce - Juvenia Kraków 27:5 (10:0)

• gdzie i na kogo Lipa zwala winę? (1)

Nie będę obwiniał Rafała, ani żadnego innego zawodnika. Tak to już w grach zespołowych jest, że w przypadku wygranej to zasługa drużyna, a przy porażce winny jest trener. I ja tę odpowiedzialność biorę na siebie.