VBW Arka Gdynia pewna co najmniej 3. miejsca przed play-off. Rozgromiła w Bydgoszczy

mip.
17 lutego 2024, godz. 19:45
Opinie (8)

VBW Arka Gdynia rozgromiła Basket Ekstraklasa Bydgoszcz 93:66 i jest już pewna co najmniej 3. miejsca przed fazą play-off. VBW Arka Gdynia rozgromiła Basket Ekstraklasa Bydgoszcz 93:66 i jest już pewna co najmniej 3. miejsca przed fazą play-off.

VBW Arka Gdynia wygrała z Basket Ekstraklasa Bydgoszcz 93:66 (16:26, 26:8, 30:10, 21:22) w swoim przedostatnim meczu rundy zasadniczej Orlen Basket Ligi Kobiet. Dzięki tej wygranej, jest pewna co najmniej 3. miejsca przed fazą play-off. Znakomity mecz rozegrała Rennia Davis, zdobywając 32 punkty. Gdynianki rundę zasadniczą zakończą we wtorek, 20 lutego o godz. 18, kiedy to podejmą MKS Pruszków.

Bydgoszcz: Radić 25 (6x3), Calloway 14 (2x3), Hamilton 9 (1x3), Papiernik 9 (1x3), Zmierczak 1 oraz Maławy 5, Pawlikowska 3 (1x3), Wieczyńska 0, Zdrodowska 0, Świątkowska 0, Sztomberska 0

VBW ARKA: Davis 32 (1x3, 8 zb.), Cowling 11 (1x3, 7 zb., 7 as.), Borkowska 11 (8 zb.), Kastanek 5, Bazan 3 oraz Miskiniene 12 (1x3, 8 zb.), Szymkiewicz 8 (1x3), Puter 5 (1x3), Żytkowska 3, Podgórna 3 (1x3)

Koszykarki VBW Arki Gdynia w swoim przedostatnim meczu sezonu zasadniczego w Orlen Basket Lidze Kobiet, grały na wyjeździe z Basket Ekstraklasa Bydgoszcz. Łatwo było wskazać faworytki tego starcia, gdyż bydgoszczanki zajmowały przedostatnie miejsce w tabeli. Dla gdynianek była to okazja, by zapewnić sobie co najmniej 3. pozycję przed startem play-off.

Zaczęło się jednak nie po myśli żółto-niebieskich. Niecelne rzuty i proste straty skutkowały faktem, że 7:0 prowadziły gospodynie. Gdynianki mozolnie odrabiały stratę, ale choć były bardzo blisko, bo trzykrotnie "doszły" na odległość jednego punktu to po 1. kwarcie przegrywały wyraźnie, bo aż 16:26, a aż 9 punktów rzuciła Rennia Davis.

KGHM BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 89:91. Wygrana w ostatniej sekundzie dogrywki KGHM BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 89:91. Wygrana w ostatniej sekundzie dogrywki

Początek drugiej kwarty był pokazem nieskuteczności i braku koncentracji z obu stron. Wiele było strat, a dość powiedzieć, że do 15. minuty oba zespoły rzuciły łącznie 10 punktów (28:24). Chwilę później "trójki" Andeliny Radić oraz Oceany Hamilton sprawiły, że zespół z Bydgoszczy prowadził 34:26.

Dzięki dobrej końcówce pierwszej połowy to jednak podopieczne Philipa Mestdagha schodziły na przerwę prowadząc 42:34. Udało się to, gdy "zza łuku" trafiły Davis, Magdalena Szymkiewicz oraz Laura Miskiniene.

Drugą połowę VBW Arka rozpoczęła od serii 12:0 i przewaga gdynianek była już bezpieczna. Gospodynie zupełnie nie miały pomysłu, jak przełamać obronę przyjezdnych. Wystarczy napisać, że do 29. minuty w tej kwarcie rzuciły zaledwie 3 punkty. Dopiero w końcówce dwie "trójki" gospodyń nieco poprawiły - i tak fatalny dla nich - obraz tej kwarty.

Na ostatnie 10 minut VBW Arka wychodziła z prowadzeniem 72:44 i były pewne zwycięstwa. Na parkiecie pojawiły się w większości rezerwowe. To skutkowało tym, że bydgoszczanki nieco poprawiły rezultat i to głównie za sprawą Radić, która w pojedynkę stawiała opór żółto-niebieskim. Trener Mestdagh postanowił jednak sięgnąć ponownie po Davis, która zakończyła mecz z dorobkiem 32 punktów.

Trefl Sopot nie obronił Pucharu Polski koszykarzy. Bez sukcesu w konkursie trójek Trefl Sopot nie obronił Pucharu Polski koszykarzy. Bez sukcesu w konkursie trójek

Na koniec dodajmy, że gdynianki zdominowały mecz pod względem wszystkich statystyk. Co ciekawe, zanotowały aż 18 zbiórek w ataku. Należy także zaznaczyć, że choć w składzie obecna była podstawowa rozgrywająca Barbora Wrzesiński, to nie wyszła ona na parkiet, a w podstawowym składzie zastąpiła ją Julia Bazan.

VBW Arka Gdynia - komplet relacji z meczów sezonu 2023/24

Na finiszu sezonu zasadniczego sytuacja w tabeli jest bardzo ciekawa. Gdynianki zajmują na razie 2. miejsce i mają tyle samo punktów, co KGHM BC Polkowice oraz PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Do rozegrania pozostały jeszcze dwie kolejki, ale tylko zespół z Dolnego Śląska ma do rozegrania dwa mecze, a VBW Arka i Gorzów już tylko po jednym.

W przypadku równej liczby punktów w końcowej tabeli o wyższym miejscu decyduje bilans bezpośrednich meczów. Gdynianki mają lepszy od Ślęzy, dlatego są już pewne 3. pozycji oraz od Polkowic. Natomiast jest on od gorszy w stosunku do Gorzowa.

Wyniki 20 kolejki

• Basket Ekstraklasa Bydgoszcz - VBW ARKA GDYNIA 66:93 (26:16, 8:26, 10:30, 22:21)
  • KGHM BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 86:65 (15:21, 23:13, 26:22, 22:9)
  • Ślęza Wrocław - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 77:70 (21:29, 18:23, 18:8, 20:10)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Polonia Warszawa 87:82 (21:17, 18:16, 18:24, 30:25)
  • MKS Pruszków - Energa Polski Cukier Toruń 67:94 (22:26, 10:21, 19:30, 16:17)
  • pauza: MB Zagłębie Sosnowiec
mip.

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

• (1)

Co tam było w pierwszej kwarcie tak słabo? Davis pewnie u nas nie zostanie. A na początku nie zapowiadało się, że będzie z niej taki gracz.

• 8 0

• Zwalczamy defetyzm

A Ty swoje .Skąd u Ciebie takie myśli / Skąd wiesz że Davis nie zostanie ? Śmiem twierdzić że jesteś defetystą ,który choć nie wie to gada ,to gada Dajn se siana

• 1 1

• Idziemy na mistrza

• 6 9

• Jak to jest liczone w tej lidze? Dwa razy przegrały z Gorzowem a z ta sama ilością punktów w tabeli są wyżej.

• 3 3

• Opinia wyróżniona

w trakcie rozgrywek tabela jest ustalana według dużych punktów (za wygrane spotkania) (1)

a następnie według różnicy koszy zdobytych i straconych. Dopiero po zakończeniu rundy zasadniczej przy równej ilości punktów dużych decyduje bilans spotkań bezpośrednich. Dlatego teraz jesteśmy przed Gorzowem. Szansa na to aby tak pozostało jest tylko w przypadku naszej wygranej z Pruszkowem i porażki Gorzowa z Wrocławiem.

• 6 2

• Dziekuje za super wytłumaczenie

• 4 2

• (1)

Błąd w tekście. Arka wygrała na wyjeździe dwoma wiec bilans ma lepszy z polkowicami.