VBW Arka Gdynia w półfinale OBLK. Koszykarki odwróciły losy meczu w 40. minucie

mip.
29 lutego 2024, godz. 21:40
Opinie (23)

"Trójka" Marissy Kastanek w ostatniej minucie pozwoliła VBW Arce objąć prowadzenie, a zarazem wygrać w Lublinie z mistrzyniami Polski. "Trójka" Marissy Kastanek w ostatniej minucie pozwoliła VBW Arce objąć prowadzenie, a zarazem wygrać w Lublinie z mistrzyniami Polski.

VBW Arka Gdynia wygrała z Polski Cukier AZS UMCS Lublin 75:71 (15:16, 19:22, 18:16, 23:17) w drugim meczu fazy play-off w ćwierćfinale Orlen Basket Ligi Kobiet, meldując się w półfinale. Losy drugiego starcia z mistrzyniami Polski gdynianki rozstrzygnęły w ostatniej minucie, odbijając prowadzenie. 28 punktów i 11 zbiórek zapisała na swoim koncie Rennia Davis. W kolejnej fazie żółto-niebieskie zmierzą się z PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów. Pierwsze starcie zaplanowano na wtorek, 5 marca.

Lublin: Shook 14 pkt (2x3 pkt, 8 zb.), Fiszer 11 (3x3), Ullmann 9 (3x3), Gustavsson 9 (8 zb.), Burton 4 oraz Goss 20, Zięmborska 4, Jeziorna 0

VBW ARKA: Davis 28 (2x3, 11 zb.), Wrzesiński 13, Borkowska 10 (7 zb.), Kastanek 9 (1x3), Miskiniene 5 (6 zb.) oraz Podgórna 5 (1x3), Szymkiewicz 3 (1x3), Cowling 2 (6 zb.), Puter 0

Gdynianki do Lublina pojechały po pewnej wygranej 75:64 w Gdyni i z dużą szansą, by już po drugim meczu zameldować się w półfinale. Plan wykonały wygrywając 75:71, ale nie zabrakło dramaturgii. Losy meczu ważyły się bowiem do ostatniej minuty. Żółto-niebieskie znają już rywalki, z którymi zagrają o awans do finału.

Mecz od serii 4:0 rozpoczęły gospodynie, ale po chwili po dwóch dobrych akcjach wyrównała Marissa Kastanek, a "trójka" Renii Davis sprawiła, że VBW Arka po raz pierwszy objęła prowadzenie. Choć w pewnym momencie podopieczne Philipa Mestdagha miały już 5 punktów więcej to po pierwszej kwarcie przegrywały 15:16.

VBW Arka Gdynia bliżej półfinału. Udany początek fazy play-off koszykarek VBW Arka Gdynia bliżej półfinału. Udany początek fazy play-off koszykarek

Żółto-niebieskie wprawdzie na początku drugiej partii odbiły prowadzenie, ale seria 13:2 lublinianek spowodowała, że znów to przyjezdne musiały gonić wynik, a nie było to łatwe, gdyż zaszwankowała skuteczność i pojawiły się straty. Nie zawodziła Davis, która już po 1. połowie miała na koncie 15 punktów i 6 zbiórek.

Wesprzyj trójmiejski sport i przekaż 1,5 proc. podatku. Na co zbierają kluby? Wesprzyj trójmiejski sport i przekaż 1,5 proc. podatku. Na co zbierają kluby?

Na przerwę gdynianki zeszły przegrywając 34:38, a różnicę robiły rzuty osobiste, bo z gry to gdynianki miały lepszą skuteczność. Konieczna była jednak jeszcze większa koncentracja, by awansować do półfinału już po drugim meczu.

Emocje i wyrównana gra trwały także po przerwie, choć gospodynie "uciekły" już na 10 punktów to dobra końcówka koszykarek z Gdyni zaowocowała, że przed ostatnią kwartą było 54:52 i końcówka zapowiadała się wybornie.

25. Gala Gdyńskiego Sportu. Pełna lista nagrodzonych. Galeria zdjęć 25. Gala Gdyńskiego Sportu. Pełna lista nagrodzonych. Galeria zdjęć

W 37. minucie Arka po raz pierwszy od drugiej kwarty była na prowadzeniu, gdy trafiła Laura Miskiniene, ale momentalnie koszykarki Polskiego Cukru odbiły przodownictwo. Wchodząc w ostatnią minutę gry na tablicy wyników było 71:70 i jeszcze wszystko było możliwe. Na 28 sekund przed końcem "zza łuku" trafiła Kastanek, a chwilę później rzut osobisty wykorzystała Barbora Wrzesiński. Mistrzynie Polski próbowały jeszcze reagować i dwukrotnie prosiły o czas, ale swoich akcji nie wykorzystały i ostatecznie to VBW Arka wygrała 75:71.

Gdynianki tym samym dołączyły do KGHM BC Polkowice i PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów, które losy ćwierćfinału rozstrzygnęły w ciągu dwóch spotkań. To właśnie ekipa z województwa lubuskiego będzie rywalem żółto-niebieskich w 1/2 finału OBLK. Rywalizacja będzie toczyć się do dwóch wygranych. Pierwszy mecz w Gorzowie zaplanowano na wtorek, 5 marca, rewanż w Gdyni odbędzie się w czwartek, 7 marca, a ew. trzeci mecz w niedzielę, 10 marca w Gorzowie.

29 lutego 2024, godz. 20:00
Polski Cukier AZS UMCS Lublin
VBW ARKA Gdynia

13% 29 typowań Polski Cukier AZS UMCS Lublin
87% 186 typowań VBW ARKA Gdynia

Pozostałe mecze ćwierćfinałowe:

Energa Polski Cukier Toruń - KGHM BC Polkowice 53:96 (15:25, 18:19, 12:24, 8:28)
MB Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław 75:68 (14:20, 14:17, 24:20, 23:11)
Enea AZS Politechnika Poznań - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 71:97 (11:27, 18:22, 24:28, 18:19)