Wiadomości

stat

W pierwszym rzucie

TRENER - ZDZISŁAW CZOSKA
Największe sukcesy święcił w Wybrzeżu. Jako zawodnik przyczynił się do pierwszego dla gdańszczan tytułu mistrza Polski (1966), a następnie poprzez kadrę młodzieżową, z którą zdobył nieoficjalne wicemistrzostwo świata, awansował do seniorskiej reprezentacji. Jako trener pracował w GKS w latach jego największej świetności. Seryjnie zdobywał tytuły, a w latach 1986-87 dwukrotnie doprowadził gdańszczan do finału Pucharu Europy. W żeńskim szczypiorniaku przez pięć sezonów prowadził Start Gdańsk, z którym trzykrotnie zdobywał awans do ekstraklasy. W przerwach od pracy z polskimi klubami zatrudniał się w Niemczech, gdzie spędził dwa ostatnie sezony. W jego ślady poszedł syn. Artur jest bramkarzem Wybrzeża.

BRAMKA - NATALIA CHARŁAMOWA
W Elblągu pojawiła się w 1999 roku, gdy Start opuściły Magdalena Chemicz i Elżbieta Bartnicka, a jej Cracovia została zdegradowana. Przez trzy minione lata stała się tak silnym punktem zespołu, że z bramki nie wypchnęła jej... Galina Łotariewa, a Justyna Alberciak znudzona rolą zmienniczki postanowiła szukać szczęścia w Jeleniej Górze. Obecnie w odwodzie Ukrainki pozostaje młodzież, w tym Izabela Zwiewka, czekająca na debiut w ekstraklasie.

PRAWE SKRZYDŁO - KINGA POLENZ
Jako 18-latka trafiła do reprezentacji Polski i utrzymała w niej miejsce do dzisiaj. Talent wychowanki Sambora Tczew, który był szlifowany w SMS Gliwice rozwija się prawidłowo. Są tacy, którzy gotowi zakładać się, że najdalej za dwa sezony będzie lepsza od Sabiny Włodek! Największym atutem 20-latki jest szybkość. Dobrze czuje się w kontrze. Systematycznie wzbogaca repertuar rzutów. Jej zmieniczką będzie Justyna Stelina, która powoli wraca do formy po kontuzji.

PRAWE ROZEGRANIE - OLGA RADKIEWICZ
Zaczynała w Elblągu jako skrzydłowa, ale ubytki w II linii Startu zmusiły leworęczną zawodniczkę do zmiany pozycji. Potrafi grać na zwodzie, pożyteczna w szybkim ataku, ale trudno spodziewać się po niej silnego rzutu w ustawieniu pozycyjnym. Taką umiejętność posiada Kamila Kozik, ale ostatni przed ligą sparing był dla niej pechowy. W najlepszym przypadku rosłą zawodniczkę czeka miesięczny rozbrat z parkietem.

ŚRODEK ROZEGRANIA - URSZULA LIPSKA
Ma za sobą słupską szkołę, a zatem jest bardzo dobrze wyszkolona technicznie. Ręce same składają się do oklasków, gdy wykonuje na przykład rzut karny po... obrocie. Nie boi się walki, ma zadatki na dobrą defensorkę. Po rocznej aklimatyzacji w nowym miejscu powinna poczuć się bardziej pewnie. Miejsca w składzie bez walki nie odda jej Anna Pałgan. Ta ostatnia sporo straciła na wadze, oby tylko nie na umiejętnościach.

KOŁO - KATARZYNA SZKLARCZUK
Bez niej trudno sobie wyobrazić elbląską siódemkę. Grając na niewdzięcznej pozycji, z której ciężko wybić się na gwiazdę drużyny, należy do najskuteczniejszych zawodniczek ekstraklasy. Trudna do przejścia w defensywie, na ogół pewna egzekutorka rzutów karnych. Znów będzie musiała tyrać na parkiecie po 60 minut, gdyż Annie Oleniacz brakuje doświadczenia i... masy. Szkoda, że nie sięgnięto po wychowankę AKS Gdynia, Sylwię Orzechowską.

LEWE ROZEGRANIE - ELŻBIETA OLSZEWSKA
W dużej mierze na jej barkach opierać się będzie ciężar rzutowy. Na ostatnim sparingu w Gdańsku zdobyła aż 14 bramek. Jeśli będzie równie skuteczna w lidze, zapewne doczeka się kolejnego reprezentacyjnego powołania. Oby tylko dopisywało jej zdrowie, gdyż w poprzednim sezonie z wielu meczów wykluczały ją kłopoty zdrowotne. Na pewno do pracy zmobilizowałby ją powrót do formy z czasów Cracovii Moniki Pełki, która w Elblągu jakby stanęła w rozwoju.

LEWE SKRZYDŁO - ALEKSANDRA KAŃDUŁA
Obawiano się, że podobnie jak Hanna Szuszkiewicz zawiesi buty na kołku. Jedna eksreprezentantka Polski, choć nie przepracowała w pełni okresu przygotowawczego - jeszcze raz podjęła wyzwanie. Co prawda po urlopie macierzyńskim nie była już tak skuteczna jak przyzwyczaiła nas to tego panna Kownacka, ale jej bogate doświadczenie zawsze może być pomocne zespołowi. W rezerwie jest
Paulina Korowacka, jedna z najniższych ligowych zawodniczek.


Trener: Zdzisław Czoska. Kierownik: Janusz Serwadczak. Masażysta: Sylwester Soja.

Bramkarki
Natalia Charłamowa 1968 177 65
Anna Szyrwińska 1982 174 63
Izabela Zwiewka 1983 179 75

Rozgrywające
Kamila Kozik 1980 180 77
Urszula Lipska 1980 169 63
Elżbieta Olszewska 1979 181 69
Anna Pałgan 1980 172 65
Monika Pełka 1978 174 74
Olga Radkiewicz 1977 175 67

Skrzydłowe
Magdalena Dolegało 1982 163 58
Anna Giejda 1974 175 80
Paulina Korowacka 1979 163 55
Kinga Polenz 1982 169 54
Justyna Stelina 1975 170 61

Kołowe
Anna Oleniacz 1979 169 71
Katarzyna Szklarczuk 1970 174 78

Przybyła: Zwiewka (Sambor Tczew via SMS Gliwice).
Ubyły: Justyna Alberciak (Vitaral Jelfa Jelenia Góra), Hanna Szuszkiewicz (koniec kariery).

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane