W półfinale play-off 1-1

1 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Roneeka Hodges swój udział w meczu zaakcentowała trzema udanymi rzutami za trzy punkty. Roneeka Hodges swój udział w meczu zaakcentowała trzema udanymi rzutami za trzy punkty.

Koszykarki Lotosu wyrównały stan półfinału play-off. Po nieoczekiwanej porażce na inaugurację tej rywalizacji z Energą Toruń 73:74, dzisiaj gdynianki we własnej hali dominowały zdecydowanie. Mistrzynie Polski wygrały ostatecznie 74:58 (21:9, 16:15, 16:11, 21:23). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z hali przy ul. Górskiego. Dwa kolejne spotkania odbędą się 10 i 11 kwietnia w Toruniu. Finał osiągnie ta drużyna, która wygra trzy razy.

LOTOS: Phillips 18 (5x3), Matović 18 (1), Leciejewska 15, Tomiałowicz 6, Wright 2 oraz Hodges 10 (3), Mukosiej 4, Kaczmarska 1, Halvarsson, Jujka, Sosnowska, Urbaniak.

ENERGA: Krawiec 20 (1), Gajda 11 (1), Gulak-Lipka 6, Egenti 3 (1), Radwan oraz Jasnowska 6 (1), Pilav 6, Gladden 3, Fluker 3, Bajerska.

Przed meczem toruńscy kibice i koleżanki z drużyny przekazały kwiaty świętującej dzisiaj 26. rocznicę urodzin Monice Krawiec. Obie drużyny do gry wyszły w tych samych piątkach co wczoraj. Wynik punktami z rzutów wolnych otworzyła Magdalena Leciejewska, a w 2. minucie na 4:0 poprawiła Ivana Matović.

W 4. minucie Erin Phillips popisała się "trójką", a w toruńskiej drużynie nastąpiła już pierwsza zmiana. Dopiero po upływie 5 minut i 17 sekund przyjezdne zdobyły pierwsze punkty. Po kontrze Patrycja Gulak-Lipka zmniejszyła straty na 2:7.

Przy 11:4 gdynianki zaczęły w nieskuteczności dorównywać rywalkom. Długo wynik nie ulegał zmianie. Gdynianki swoją przewagę zawdzięczały doskonałej grze na atakowanej tablicy. Zebrały z niej aż 8 z 10 możliwych do tego momentu piłek.

W 9. minucie Olivia Tomiałowicz "ruszyła" wynik na 13:4. Po drugiej i trzeciej tego dnia "trójce" Phillips było zaś 19:9. W ostatniej minucie kolejne punkty do przewagi dołożyła Tomiałowicz i pierwsza kwarta zakończyła się rezultatem 21:9!

Drugą kwartę punktami otworzyła Aida Pilav. Jednak nie zdeprymowało to Lotosu. Po "trójce" Ivany Matović gospodynie powiększyły przewagę do 26:13 w 14. minucie. Wówczas o przerwę poprosił Elmendin Omanić.

Po powrocie do gry trafiła Krawiec. Jednak do 17. minuty nadal gdynianki przeważały, prowadząc po akcji Matović 28:15. Po drugiej przerwie na żądanie trenera gości Ivana popisała się nawet akcją 2+1, a w 18. minucie dorzuciła na 33:17.

Torunianki zmniejszyły straty w ostatniej minucie przed przerwą głównie za sprawą Agaty Gajdy i Alicia Gladden. Gdy do zakończenia pierwszej połowy było 6 sekund trener Jacek Winnicki poprosił o przerwę na ustawienie ostatniej akcji.

Opłaciło się to. Phillips zagrała z boku do Elżbiety Mukosiej, która bez żadnej opieki wbiegła pod kosz i ustaliła wynik do przerwy na 37:24. Rzut w odpowiedzi ze środka boiska Gajdy oczywiście nie trafił do celu.

Drugą połowę udaną akcją otworzyła Matović, a po chwili rozgorzała walka na "trójki". Po raz pierwszy tego dnia, w dziesiątej próbie udało się zza linii 6,25 trafić toruniankom (Charity Nwaamaka Egenti), ale natychmiast tym samym odpowiedziała Phillips.

Australijska rozgrywająca w następnej akcji zakończyła kontrę punktami, a po akcji Tanashy Wright było już 48:29 dla Lotosu! Rywalki spróbowała "trójką" poderwać Krawiec. W 27. minucie Energa zapisała na swoje konto cztery punkty z rzędu. Tę passę przerwały punkty, i to od razu cztery - Leciejewskiej na 53:33.

W ostatnich sekundach trzeciej kwarty gdyniankom zabrakło nieco koncentracji. Po przewinieniu Leciejewskiej skutecznie wolne egzekwowała Gulak-Lipka, a w kolejnej akcji Wright wypadła z piłką poza boisko. Torunianki miały sześć sekund na ostatnią akcję, ale dobrze że "trójka" Gladden nie trafiła do celu. Po pół godzinie gry było 53:35.

W ostatniej kwarcie o swoim istnieniu "trójką" przypomniała Roneeka Hodges, a w 32. minucie piątym tego dnia udanym rzutem zza łuku Phillips znów sprawiła, że było 20 punktów różnicy (59:39).

W 33. minucie trener Winnicki jednak musiał przerwać grę, gdyż jego podopieczne dwa razy z rzędu pozwoliły się skontrować Krawiec. Po powrocie do gry nadal jednak punktowały torunianki. Krawiec tym razem po wolnych, a Ilona Jasnowska "trójką" sprowadziły wynik do 60:49 w 34. minucie.

Ostatecznie nadzieje Energi na skuteczną pogoń rozwiała Hodges, która w 38. minucie trafiła zza łuku, co pozwoliło odskoczyć na 16 punktów różnicy (69:55). Mimo to Omanić próbował jeszcze mobilizować zespół podczas przerwy na żądanie, ale odwrócić losów mecz nie mógł.

Lotos był tego dnia zdecydowanie lepszy we wszystkich statystykach. Olbrzymią przewagę miał zwłaszcza w zbiórkach (43:23), a także asystach (20:9) i rzutach za trzy punkty (9:4, skuteczność 45:21).

Energa Toruń 1

- Gra Lotosu mi się bardzo podobała. To była agresywna, męska koszykówka. Spróbujemy jeszcze wrócić do Gdyni. U siebie chciałbym wygrać jedno spotkanie, aby doszło do piątego meczu, bo wtedy wszystko może się zdarzyć. Lotos dzisiaj pokazał swoją jakość - chwalił gdynianki Omanić, a może tylko chciał uśpić czujność mistrzyń?

- Gratuluję dziewczynom postawy. Mieliśmy grać agresywnie o każdą piłkę. Zdecydowanie wygraliśmy zbiórki. Także w Toruniu do każdego meczu wyjdziemy z myślą odniesienia zwycięstwa - zapewniał Winnicki.

Wyniki toruńskiej odsłony półfinałów play-off już można obstawiać w naszym typerze. Przypomnijmy, że do piątego spotkania w Gdyni dojdzie tylko wówczas, jeśli na wyjeździe Lotos ponownie zremisuje z Energą w dwumeczu.

Opinie (20) 6 zablokowanych

• do boju dziewczyny, dosyć siary !

• 20 5

• po wczorajszej wpadce z Energą

jestem zadołowany

• 12 7

• Dzisiaj już Energa nie będzie szaleć... (2)

Przyjmą raczej tą samą taktykę,co Partizan w starciu z Maccabi (tzn. mamy jedną wygraną i czekamy na mecze u siebie).Tylko,że teraz nasze panienki będą musiały wreszcie zagrać serio i przywieźć z Torunia choć jedno zwycięstwo (przed poprzednim meczem to - przyznam szczerze - spodziewałem się,że w ogóle nie będą miały problewów z toruniankami,ale teraz niestety trzeba postawić - przynajmniej na razie - cel minimum,czyli właśnie przynajmniej jedno zwycięstwo w Toruniu).Bo jak odpadną z Energą... to absolutnie nie wyobrażam sobie klubu bez rewolucji kadrowej (nie tylko w składzie,ale i w zarządzie,na czele z Krawczykiem).

• 7 4

• lae szybki jestes (1)

swoja teorie wysnules gdy lotos mial 20 pkt przewagi

hihijh

• 3 0

• Nie,po prostu wcześniej nie mogłem usiąść przy kompie :)

• 0 0

• arytmetyka ... (1)

"Ostatecznie nadzieje Energi na skuteczną pogoń rozwiała Hodges, która w 38. minucie trafiła zza łuku, co pozwoliło odskoczyć na 16 punktów różnicy (69:55)"

• 2 2

• 69-55=14

• 0 0

• (3)

wygrały dziewczynki rodem z remizy strażackiej :) tyle, że mało kogo to już obchodzi, ilu ludzi w Gdyni ucieszy ewentualny tytuł mistrza ??