Rugbiści Ogniwa pokonali Lechię

17 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Bohaterem ostatniej akcji meczu został Roman Żuk (na ramionach Filipa Rau). Jego rajd lewą stroną boiska zapewnił Ogniwu wygraną w ostatniej akcji meczu. Bohaterem ostatniej akcji meczu został Roman Żuk (na ramionach Filipa Rau). Jego rajd lewą stroną boiska zapewnił Ogniwu wygraną w ostatniej akcji meczu.

Nadal nie wiemy, kto zagra w finale z Arką Gdynia, a przede wszystkim, która drużyna zdobędzie brązowy medal w ekstralidze rugbistów. W derbach Trójmiasta Ogniwo pokonało na własnym boisku Lechię 26:20 (16:8), a szalę wygranej na swoją stronę gospodarze przechylili w ostatniej minucie. Tym samym gdańszczanie nie tylko nie wykorzystali szansy, aby zbliżyć się do 2. miejsca, ale ich przewaga nad sopocką drużyną stopniała do pięciu punktów.

Punkty zdobyli:
Ogniwo:
Szablewski 16, Czasowski 5, Żuk 5
Lechia: Płonka 5, Wantoch-Rekowski 5, Buczek 5, Janeczko 3, Lorentowicz 2

OGNIWO: Wilczuk, Karol (69 Rau), Mokrecow - Graban, Anuszkiewicz - Węgierski (19 Wojtkuński, 60 Pionk), Krużycki, Zeszutek - Szablewski - Pogorzelski (62 Kurdelski) - Czasowski, Przychocki, R.Olszewski, Hodura (69 Iwańczuk) - Żuk

LECHIA: Kacprzak, Buczek, Kaszuba - Lademann (62-72 Plich, 78 I.Olszewski), Doroszkiewicz (50 Dabkiewicz) - Fa'atau, Płonka, Wantoch-Rekowski - Janeczko (66 Piszczek) - Lorentowicz - Zajkowski (60 Narwojsz), Wilczuk, Bracik, Rokicki - Jurkowski

Żółte kartki: Zeszutek (Ogniwo), Kaszuba, Plich (Lechia)

Sobotnia wygrana Arki na Budowlanymi 37:12 sprawiła, że Lechia wciąż zachowuje szansę na grę w finale, a gdyby wygrała w Sopocie z bonusem, to mogła zbliżyć się do łodzian na odległość 9 punktów, co w perspektywie trzech ostatnich kolejek nie byłoby dystanse nie do odrobienia.

ARKA WYGRAŁA MECZ MA SZCZYCIE Z BUDOWLANYMI I JUŻ WIE, ŻE FINAŁ EKSTRALIGI MOŻE ROZEGRAĆ W GDYNI

- Nie myśleliśmy o tym. Jeśli coś nas usztywniło to bardziej świadomość, że wygrywając Sopocie wyraźnie powiększamy przewagę nad głównym rywalem do brązowego medalu. Pierwszą połowę rzeczywiście przespaliśmy - przyznał Paweł Lipkowski, szkoleniowiec biało-zielonych.

Przed przerwą Ogniwo prowadziło już 16:3! Bardzo dobrze dysponowany tego dnia Łukasz Szablewski kopnął trzy karne oraz trafił z podwyższenia po przyłożeniu Oleksandra Czasowskiego.

- W pierwszej połowie wszystko nam wychodziło. Bardzo dobrze na "9" grał Szablewski. Procentowało także to, że z wyjątkiem absencji Rogowskiego i Mrowcy, mogliśmy zagrać w optymalnym składzie - cieszył się Karol Czyż, trener Ogniwa.

Wynik po 40 minutach gry na 16:8. ustaliła "piątka" Marka Płonki. Podwyższenia nie wykorzystał Rafał Janeczko, który był wyraźnie gorzej dysponowany niż Szablewski. Zresztą łącznik młyna Lechii nie dokończył tego spotkania.

- Przed przerwą graliśmy jak nie my. Dawno nie mieliśmy tyle indywidualnych błędów. Było ich mnóstwo. Do lepszej gry zebraliśmy się w drugiej połowie. Gdyby nie fatalne rozegranie młyna na połowie rywali, gdy sędzia sygnalizował, że do końca meczu pozostała minuta, to my byśmy wygrali - dodawał trener Lipkowski.

W drugiej połowie wreszcie mieliśmy derby z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko były dobre akcje z obu stron, przyłożenia, ale także pozasportowe wydarzenia, ale rękoczyny i kartki są przecież też elementem rugbowego widowiska.

W pewnym momencie Ogniwo grał w "14", a Lechia w "13". Gdy 10-minutową karę odsiadywał już Sławomir Kaszuba, doszło do dużej bójki. Sędziowie za najaktywniejszych w niej uznali: Piotra ZeszutkaMichała Plicha. Obaj zobaczyli żółte kartki. Co ciekawe zawodnik Lechii przebywał wówczas na boisku jedynie w wyniku zmiany czasowej. Po odbyciu kary już nie wrócił do gry.

W 70. minucie Lechia po raz pierwszy w tym meczu wyszła na prowadzenie. Po przełożeniach: Dariusza Wantocha-RekowskiegoGrzegorza Buczka oraz jednym udanym podwyższeniu Dawida Lorentowicza osiągnęła korzystny wynik 20:16.

Pięć minut później Szablewski trafił karnego i zdobył kontaktowy punkt na 19:20. Przy tym wyniku drużyny weszły też w doliczony czas gry. Wydawało się, że Lechia nie wypuści wygranej z rąk, gdyż zdobyła młyn na połowie gospodarzy, a sędzia powiedział zawodnikom, że do zakończenia pozostałe minuta. Z gdańskiej ławki poszła podpowiedź do biało-zielonych, by zagrali przy młynie.

Jednak nastąpił błąd komunikacji bądź wyszedł brak zrozumienia Eneliko Fa'atau z resztą drużyny. Co prawda rugbista z Samoa w poprzednim sezonie świętował z Lechią mistrzostwo Polski, ale w bieżących rozgrywkach dołączyć do zespołu dopiero w piątek. W końcówce derbów to on właśnie zdecydował się otworzyć grę szeroko i podał dość ryzykownie do Kevina Bracika. Ten nie złapał piłki, wypadła mu ona do przodu.

Szablewski błyskawicznie zdecydował się na przekop, a na pole punktowe Lechii tuż przy linii bocznej boiska zaniósł Roman Żuk. Jeszcze Szablewski trafił z podwyższenia i Ogniwo mogło zacząć świętowanie zwycięstwa w derbach.

- W drugiej połowie zdarzyło nam się trochę głupot, ale w przekroju całego meczu wygraliśmy zasłużenie. Radość jest ogromna, gdyż dla nas wygranie każdego meczu w rozgrywkach najlepszej "4" jest jak zdobycie mistrzostwa Polski. Pokazaliśmy, że nie rezygnujemy z walki o brąz. Ten mecz był przede wszystkim wspaniałą promocją rugby - oceniał trener Czyż.

Za wygraną Ogniwo dopisało do tabeli 4 punkty. Lechia jako że nie przegrała wyżej niż 7 punktami do domu wraca z bonusem.

- Dobre i to, choć nie taki był nasz cel w Sopocie. Widać, że walka o brąz trwać będzie do ostatniej kolejki. Ten mecz dostarczył sporo emocji. Przegraliśmy w ostatniej minucie, ale często mówi się, że szczęście sprzyja lepszym - dodał trener Lipkowski.

Na trzy kolejki przed końcem Lechia zmniejszyła stratę do Budowlanych do 13 punktów, ale jej przewaga nad Ogniwem zmalała do 5 punktów.

• Grupa mistrzowska
  • Budowlani Łódź - ARKA GDYNIA 12:37 (0:13)
  • OGNIWO SOPOT - LECHIA GDAŃSK 26:20 (16:8)
  • Grupa spadkowa
  • Pogoń Siedlce - Juvenia Kraków 31:16 (14:11)
  • Posnania - Orkan Sochaczew 20:35 (17:8)

Opinie (44) 5 zablokowanych

• brawo brawo

Lechio juz nie graj w rugby tylko w jancenkowke.wstyd wstyd wstyd.prawda jest straszna.Ogniwo brawo.klasa.

• 31 13

• precz od rugby

Jeżeli ktoś nie ma uwag merytorycznych do gry obu zespołów a jego komentarz jest na poziomie małpy to zapraszam na forum piłkarskie

• 41 2

• Dobry mecz duże emocji gratki dla obu drużyn

brawo Ogniwo za wygraną
    Lechia przegrała na własne życzenie tak ostatniej akcji nie powinna grać

• 29 0

• Dobre spotkanie (1)

Mecz walki z obu stron, kolega z Samoa raczej średnio widoczny...
    Jedno co mnie martwi to buractwo które przyjechało dopingować Lechię, kibicom Ogniwa wytyka się, że gwiżdżą podczas kopów na bramkę, ale jak buraki Ogniwo wyzywają ok K... P... itp. to już jest wszystko ok i pełna kulturka...
    Gdańska Lechio, gdzie twój szyk i elegancja ?