Wiadomości

Wiaderek bez indywidualnego minimum na Londyn

AZS AWFiS Gdańsk

Oszczepnik Igor Janik w finale mistrzostw Europy rzucał gorzej niż w kwalifikacjach i nie znalazł się na podium. W Helsinkach uzyskał jednak prawo występu na igrzyskach olimpijskich.
Oszczepnik Igor Janik w finale mistrzostw Europy rzucał gorzej niż w kwalifikacjach i nie znalazł się na podium. W Helsinkach uzyskał jednak prawo występu na igrzyskach olimpijskich. fot. Marek Biczyk / pzla.pl

Na 6. miejscu zakończył udział w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Helsinkach Igor Janik. Oszczepnik AZS AWFiS Gdańsk musi zadowolić się jedynie faktem uzyskania olimpijskiego minimum, które wywalczył w środowych kwalifikacjach. Sztuka ta nie udała się natomiast Piotrowi Wiaderkowi, który odpadł w półfinale biegu na 400 metrów.Janik, który już podczas kwalifikacji uzyskał minimum olimpijskie, drugiego dnia mistrzostw spisał się słabiej i rzucając poniżej 82 metrów. Sztuka ta udała się w finale tylko trójce zawodników, którzy rozdzielili między sobą medale. Nasz świeżo upieczony olimpijczyk ukończył rywalizacje w połowie stawki.

- Medal był w moim zasięgu, ale nie udało się. Oszczep jest konkurencją techniczną, tu liczą się detale. Częściowo problem tkwił w tym, że konkurs odbywał się dzień po eliminacjach. Nie ukrywam, że czułem zmęczenie. Poza tym, już wczoraj wypełniłem olimpijską normę, więc emocje trochę zeszły. 81.21 to nie jest świetny rezultat, ale nie jest też tragiczny - powiedział Janik na łamach strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Ostatnią lokatę zajął podopieczny trenera Leszka Walczaka - Paweł Rakoczy, dla którego występ w Helsinkach był debiutem w seniorskich mistrzostwach Europy. Podobnie zresztą jak dla Bartosza Osewskiego, który swój udział zakończył na eliminacjach. Cała trójka zaprezentuje się w Londynie, skąd miejmy nadzieję, wrócą w lepszych nastrojach.
Wyniki finału w rzucie oszczepem
1. Vitezslav Visely (Czechy) 83.72
2. Waleri Jordan (Rosja) 83.23
3. Ari Mannio (Finlandia) 82.63
...
6. Igor Janik (Polska, AZS AWFiS Gdańsk) 81.21
12. Paweł Rakoczy (Polska, AZS AWFiS Gdańsk) 70.93

Do finału nie udało się dotrzeć czterystumetrowcowi Piotrowi Wiaderkowi. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk nie uzyskał również minimum (45.30), uprawniającego do indywidualnego startu na igrzyskach olimpijskich. Tego wskaźnika w tym sezonie nie wypełnił jeszcze żaden Polak w tej konkurencji.

- Trochę zabrakło mi szczęścia w eliminacjach, ze słabszym czasem dostałem w półfinale pierwszy tor i ciężko było walczyć o coś lepszego. Cieszę się przynajmniej, że pobiegłem lepiej niż pierwszego dnia. Na mistrzostwach Polski staramy się zdobywać minima na igrzyska, na tamtą imprezę przygotowałem więc najwyższą formę. Teraz byłem trochę zmęczony, ale mam nadzieję, że do czasu występu w Londynie uda się zregenerować i odzyskać energię - powiedział stronie PZLA Wiaderek, który by uzyskać olimpijskie minimum musi "zejść" jeszcze o 0.16 poniżej swojego rekordu życiowego.

Z trzech biegów awansowało po dwóch najlepszych biegaczy oraz dwaj "szczęśliwi przegrani" z najlepszymi czasami. Właśnie w ten sposób  wśród ośmiu finalistów znalazł się Marcin Marciniszyn ze Śląska Wrocław, którego Wiaderek pokonał w tegorocznych mistrzostwach Polski uniemożliwiając mu zdobycie czwartego tytułu z rzędu (czytaj więcej).

Półfinały biegu na 400 m
półfinał 1
1. Marcel Deak-Nagy (Węgry) 45.68
2. Donald Sanford (Izrael) 45.77
3. Yannick Fonsat (Francja) 45.78
4. Marcin Marciniszyn (Polska) 45.88

półfinał 2
1. Marco Vistalli (Włochy) 46.01
2. Richard Buck (W. Brytania) 46.13
...
4. Piotr Wiaderek (Polska, AZS AWFiS Gdańsk) 46.45

półfinał 3
1. Pavel Maslak (Czechy) 45.66
2. Brian Gregan (Irlandia) 45.76
...
4. Kacper Kozłowski (Polska) 46.54

Wiaderek ponownie w Helsinkach wystartuje w sobotę, gdy zaprezentuje się w sztafecie 4x400 metrów. Biało-czerwoni pobiegną o przypieczętowanie nominacji olimpijskiej. W rankingu światowym Polska w tej konkurencji z wynikiem 3:04.45 zajmuje 16. pozycję - ostatnią, która daje prawo startu w Londynie. W podobnej sytuacji jest sztafeta kobiet na dystansie 100 metrów, w której zaprezentuje się Marta Jeschke z SKLA Sopot.

Terminarz startów trójmiejskich lekkoatletów podczas ME w Helsinkach:
Piotr Wiaderek (AZS AWFiS Gdańsk)
4x400 m
30.06 (sobota 20:25 - kwalifikacje
01.07 (niedziela) 19:45 - finał
ostatni start mistrzostw

Marta Jeschke (SKLA Sopot)
4x100 m
30.06 (sobota) 13:05 - kwalifikacje
01.07 (niedziela) 17:25 - finał

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane