Wiatr nam sprzyja

17 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Cztery złote medale zdobyli polscy żeglarze w regatach o mistrzostwo Europy. W olimpijskiej klasie Finn u wybrzeży La Rochele zwyciężył Mateusz Kusznierewicz. Na włoskim jeziorze Garda po złoto w Formule Windsurfing sięgnęli Dorota Staszewska i Wojciech Brzozowski oraz Robert Bałdyga wśród juniorów.

W otwartych regatach finnistów startowało 90 zawodników. Mistrz olimpijski z Atlanty wygrał z wielką przewagą. Po podsumowaniu wyników dziewięciu wyścigów Polak uzyskał aż 36 punktów przewagi nad broniącym tytułu Benem Ainslie (W. Brytania). Brąz wywalczył Guillaume Florent (Francja).

- To mój drugi tytuł w karierze. Gdyby nie dyskalifikacja w jednym z wyścigów, zwycięstwo świętowałbym w przedzień zakonczenia regat. Ale co się odwlecze, to nie uciecze - podkreślał Kusznierewicz.

W Formule Windsurfing Staszewska pozostawiając w pokonanym polu 20 konkurentek wygrała trzeci kolejny championat kontynentalny. - Pod koniec regat najgroźniejsze rywalki osłabły, przez
co popełniały sporo błędów. Sprzyjał mi wiatr. Był silny, taki, jaki lubię
- mówiła deskarka AZS Era Uniwersytet Warszawski.

Brzozowski miał w kolekcji sześć złotych medali z mistrzostw świata, ale w mistrzostwa Europy wygrał po raz pierwszy. Zawodnik MOS Era Warszawa triumfował w 5 z 12 wyścigów. - Najtrudniejszy był czwarty dzień, kiedy rozegrano aż cztery wyścigi w słabym wietrze. Płynęłem na małym żaglu i momentami niemal stawałem - przyznał Brzozowski.

Miejsca w drugiej "10" zajęli reprezentanci SKŻ Hestia. Marta Hlavaty była 11, Paweł Hlavaty - 14, a Przemysław Miarczyński - 15.